Polska i Świat

Listopad 19, 2013

Ogród XXI wieku z pawilonem wystawienniczym - II nagroda

II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy
II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy

II nagrodę przyznano pracowni WXCA sp. z.o.o. z Warszawy za prosty funkcjonalnie i przestrzennie układ parkowy z wolnostojącym pawilonem wystawowym.

Według jury bryła pawilonu trafnie nawiązuje do skali historycznych obiektów Łazienek. Proponowana architektura charakteryzuje się surowością, prostotą i ekonomią. Założenie ogrodu-parku kontynuuje tradycje rozwiązań krajobrazowych.

Wnętrza / II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy
Wnętrza / II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy

Fragmenty opisu autorskiego

Prezentowany ogród to seria krajobrazowych przekształceń wydobywających i wzmacniających przestrzenne powiązania z sąsiednimi, zabytkowymi formami zieleni i otaczającą, miejską tkanką. Zaproponowany układ wejść na teren, układ form zieleni i architektury oraz widokowych i komunikacyjnych powiązań z sąsiednimi obszarami jest silnie zdeterminowany zabytkowym otoczeniem, stanowi kompozycyjną kontynuację historycznego kontekstu.

Sam ogród jest otwartą, płynną, elastyczną przestrzenią, oferuje swobodę użytkowania, wchodzenia w interakcje oraz obserwowania relacji człowieka z naturą. Ten - zbudowany oszczędnymi środkami krajobraz balansujący na pograniczu sztuki, kultury i natury tworzy wyjątkową scenerię, odpowiednią dla spotkań - wydarzeń związanych ze sztuką, edukacją, rekreacją.

Pawilon wystawienniczy

Budynek jest podłużną kompozycją betonowych bloków organizujących przestrzeń poprzez różnorodne relacje z otaczającym ogrodem, otwarcia, zamknięcia, temperaturę, jakości światła. Krajobraz pawilonu, podobnie jak ogrodu jest sekwencją zjawisk, przestrzeni o różnym nastroju, klimacie zależnym od kierunku i rodzaju powiązań z otoczeniem.
(...)
Wydłużona sylwetka budynku pozwala na zbudowanie sekwencji przestrzeni następujących jedna po drugiej, różniących się barwą, temperaturą, rodzajem światła, czy widokiem na zewnątrz. Obiekt staje się galerią obrazów otaczających ogrodów. Rzeźba zbudowanego krajobrazu to podłużny, przestrzenny ekran, rozpostarty wzdłuż Alei Chińskiej, prezentujący zmienność odczuwania poszczególnych przestrzeni uwarunkowanych naturą.

Każda ze stref budynku powiązana jest z inną częścią ogrodu, pomieszczenia kawiarni, sali wielofunkcyjnej, strefy wejścia czy edukacji znajdują przedłużenie w przestrzeni ogrodu nadając mu określone znaczenia, wzmacniając powiązanie budynku z krajobrazem.

Podłużna, wolno stojąca rzeźba pawilonu w ogrodzie rozciągnięta wzdłuż Alei Chińskiej, towarzyszy spacerującemu nią przechodniowi, zwrócona w kierunku otwartej przestrzeni łąki kwietnej w głąb historycznych ogrodów królewskich wydaje się być naturalną formą, wyrastającą z tego miejsca.

Skład zespołu

Zbigniew Wroński, Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Michał Czerwiński, Anna Dobek, Marcin Bieńka, Małgorzata Dembowska, Piotr Łosek.

II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy
Plansza 2 / II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy
Plansza 3 / II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy
Plansza 4 / II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy
Plansza 5 / II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy
Plansza 6 / II nagroda w konkursie architektonicznym na Ogród XXI wieku, autor: WXCA sp. z.o.o. z Warszawy

Tagi: konkurs nagroda pawilon ogrody zabytki

Komentarze

Wyboje

Dodano: Wtorek, 03 Grudzień 2013, 16:26, Autor: Anderson

Bryła sama w sobie niezła, ale to też kwestia pokazania - ciężkiego, monumentalnego, z klimatem. Przerażenie dopiero się pojawia, jak człowiek pomyśli, że to przecież ma stać w Łazienkach. Trochę więc przypomina mi to wizję postnuklearnej gry komputerowej, gdzie natura powoli powraca do siebie. Także z jednej strony gratulacje za radykalizm i siłę wyrazu, a z drugiej jest to niedopasowane do miejsca i zupełnie nie rozwiązuje tematu.

Domy jednorodzinne

si:ti studio
Istotą pracy nad projektem domu było znalezienie przejrzystej struktury przestrzenno-funkcjonalne...
Listopad 19, 2023
Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023

Wasze realizacje

Człowiek jest istotą wrażliwą na otaczające go piękno. Estetyczne środowisko wpływa pozytywnie na...
Grudzień 6, 2023
Idea architektoniczna to otwarty zbiór elementów poetyckich i matematycznych, aspektów efemeryczn...
Listopad 22, 2023

Materiały budowlane

FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023
FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023

Konkursy

The Minister Responsible for the Capitale-Nationale region, Jonatan Julien, is officially inviting landscape architects, urban designers, urban planners, and other environmental design professional...
Grudzień 1, 2023
The International VELUX Award (IVA) is a biennial ideas competition for students of architecture. It invites students from all over the world to create projects investigating the role of daylight i...
Listopad 29, 2023