Polska i Świat

Styczeń 2, 2013

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu - projekt rewitalizacji Nizio Design International
Stara Kopalnia w Wałbrzychu - projekt rewitalizacji Nizio Design International

W Wałbrzychu, w XVIII kopalni „Julia” powstanie innowacyjne centrum kultury, nauki, przemysłów kreatywnych i edukacji. Rewitalizacją zajmuje się pracownia Nizio Design International, znana m.in. z projektu Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.

Obszar rewitalizacji obejmuje cztery hektary, szesnaście zabytkowych obiektów, ponad dwa i pół kilometra podziemnej trasy turystycznej umiejscowionej w XVIII-wiecznej „Lisiej sztolni”.

Kompleks ma łączyć funkcje historyczne i muzealne z nowoczesnym centrum nauki oraz kultury. Przeszłość górnictwa zostanie zestawiona z nowoczesnymi laboratoriami technologicznymi. Fasady historycznych budynków zostaną zachowane. Gmachy nie podlegające ochronie konserwatora zostaną przebudowane. Wiele obiektów będzie dedykowanych konkretnym zagadnieniom - historii i przyszłości węgla, wodzie oraz ekologii czy ceramice. Koncepcja architektoniczna zakłada wprowadzenie do Starej Kopali zupełnie nowych funkcji, m.in. amfiteatru, sal tanecznych i galerii sztuki współczesnej. Całość stworzy największe na Dolnym Śląsku centrum nauki i kultury.

Tego typu obiekty istnieją już w Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale będzie to jedyny tak innowacyjny ośrodek w Polsce. Stara Kopalnia „Julia” o wielkim potencjale przestrzennym zyska nowe znaczenie, zostanie zaadaptowana do nowych potrzeb. Przeszłość związana z wydobyciem węgla spotka się z przyszłością rozwoju i nauki. - Zachowamy tkankę historyczną tego wspaniałego miejsca, jednocześnie wykorzystując nowe technologie. Pracujemy z naukowcami i historykami, którzy wspierają nasze działania - mówi Mirosław Nizio, właściciel Nizio Design International.

 

 

Stara Kopalnia w Wałbrzychu - projekt rewitalizacji Nizio Design International

 

Stara Kopalnia w Wałbrzychu - projekt rewitalizacji Nizio Design International

 

Rewitalizacja Starej Kopalni

Za niewielką skarpą rozciąga się rozległa przestrzeń Starej Kopalni. Kiedyś najważniejszy ośrodek w tym regionie od kilku lat stał pusty. Ze względu na wysoką rangę zabytkową obiektu, uznano, że warto go chronić. Jest to najstarszy i najlepiej zachowany kompleks budynków przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku. Już wkrótce oblicze kopalni się zmieni, jednak jej funkcjonalność pozostanie zgodna z tym, co działo się w tym miejscu za czasów wydobycia węgla.

Przed wejściem na teren kopalni stanie multimedialne przęsło informacyjne z planem całej przestrzeni. Oprócz podstawowych informacji o historii, znajdą się tam aktualności dotyczące wydarzeń, wystaw i eventów odbywających się w tym miejscu. Następnie pochyła rampa skieruje odwiedzających obiekt do centrum powitalnego. Budynek zostanie „opleciony” półprzeźroczystą elewacją z czarnego dymionego szkła. Nieopodal kas znajduje się Łaźnia Łańcuszkowa – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wszystkich kopalni – od której będzie zaczynać się trasa zwiedzania danej „Julii”. Zawisną tam na hakach, imitujące ubrania przezroczyste tworzywa sztuczne. W tym samym budynku górnictwo spotka się z kulturą - swoją siedzibę będą miały w nim Zespół Pieśni i Tańca oraz Wałbrzyski Ośrodek Kultury.

Do kolejnego kompleksu budynków prowadzi nadziemny most. Dzięki specjalnej technologii w jego oknach będziemy oglądać na zmianę aktualną przestrzeń oraz zdjęcia dawnej kopalni. To będzie zapowiedź całego rewitalizowanego obiektu łączącego przeszłość z teraźniejszością, a często także pokazującego przyszłość nauki i techniki.

Kompleks muzealny

W kompleksie budynków spełniającym dawniej funkcje maszynowni zostanie stworzone Muzeum Węgla i Górnictwa. Wystawa o charakterze wyspowym będzie umieszczona na kilku kondygnacjach oryginalnego kompleksu. W nowoczesnej, interaktywnej formie zaprezentuje dziedzictwo regionu. Nieopodal, w miejscu dawnej głównej rozdzielni kopalni, powstanie ekspozycja poświęcona przyszłości materiałów. Węgiel kojarzony z zamierzchłą przeszłością zostanie przedstawiony jako surowiec XXI wieku, z którego dziś powstają sztuczne diamenty, wytrzymałe tworzywa, poszycia statków kosmicznych. W Muzeum zobaczymy też jego przyszłość – przedstawione w wielkiej skali cząstki będące przyszłością techniki, np. grafen, czy nitinol. W mini laboratorium będzie można oglądać materiały i samodzielnie badać fizyczne i chemiczne właściwości węgla.

Pośrodku kompleksu, w starej kuźni znajdzie się pracownia twórczego działania. Stanowiska tradycyjnego rzemiosła zostaną zachowane. Obok nich powstanie nowoczesna pracownia komputerowa, która będzie zapleczem dla innowacyjnego designu i innych współczesnych sztuk oraz rzemiosła. Kuźnia zostanie podzielona podświetlonymi, szklanymi kurtynami, dowolnie zamykającymi lub otwierającymi przestrzeń warsztatów. Nieopodal w dawnym magazynie o dużej kubaturze będzie można oglądać maszyny górnicze. Na tyłach kompleksu znajdzie się też Centrum Ceramiki Użytkowej. Przestrzeń składać się będzie z pracowni ceramicznej i sali wystawowej. Nieopodal, w dawnej ślusarni znajdzie się miejsce na wystawy tymczasowe prezentujące sztukę współczesną. W pobliżu parku, w starej wieży ciśnień powstanie wystawa dotycząca gospodarki wodnej regionu, źródeł wód pitnych i leczniczych. Na jej szczycie powstanie zbiornik do wody deszczowej.

Tagi: Stara Kopalnia Nizo Design architektura urbanistyka rewitalizacja

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025