Polska i Świat

Sierpień 19, 2009

Szkoła XXI wieku

Budynek szkoły Forum ‘t Zand powstał w holenderskim Utrechcie. W wielofunkcyjnym obiekcie znajdują się dwie szkoły podstawowe, dom kultury, świetlica gminna i hala sportowa.

W zamierzeniu twórców, budynek jako estetyczny przekaz wizualny miał wprowadzić do dzielnicy elementy kultury obrazu. Dlatego architektura Forum ‘t Zand, bardziej przywodzi na myśl aluminiową konstrukcję z odległej galaktyki, niż typową bryłę placówki oświatowej. Budynek bardzo silnie kontrastuje z otoczeniem – parkiem archeologicznym z rzymskimi zabytkami, oraz z kominami pieców szklarniowych i drzewami owocowymi - pozostałościami rolniczej przeszłości tych terenów.

Forum 't Zand

Priorytetem zamawiającego było stworzenie obiektu, który byłby zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aluminium, jako materiał w pełni odzyskiwalny, pozwoliło spełnić ten podstawowy warunek oraz pasowało do estetyki projektu.

Fasada budynku sprawia wrażenie opływowej powłoki, w którą wkomponowano elementy funkcjonalne, takie jak kratki wentylacyjne, rynny odpływowe i energooszczędne oświetlenie LED. W rezultacie uzyskano pozornie dowolną, warstwową kompozycję aluminiowych kasetonów i perforowanej blachy aluminiowej, z otwartymi elementami fasady o zróżnicowanym, fantazyjnym wyglądzie.

Szkoła potrzebowała dużych okien. Aby nie naruszyć wizji obiektu, nie mogły być one identyczne. Projekt jest bowiem grą różnych skal i różnych możliwości spojrzenia na budynek. Zaawansowana metody produkcji pozwoliła odrębnie zaprojektować każdą szklaną płytę. Było to swego rodzaju malowanie obrazu za pomocą aluminium.

W efekcie powstał bardzo funkcjonalny budynek, z którego korzysta cała lokalna społeczność. Pomieszczenia lekcyjne obu szkół znajdują się w dwóch skrajnych częściach obiektu, z których każda posiada własne wejście i boisko na dachu. W części środkowej zlokalizowano pomieszczenia placówek gminnych. Centralny hol zaprojektowano jako ogród, który przy złej pogodzie pełni rolę miejsca do zabaw dzieci, będąc jednocześnie foyer auli i domu kultury. Ściany wewnątrz budynku są ruchome – aulę i halę sportową oraz sale lekcyjne i korytarz można połączyć w jedno pomieszczenie.

Zrównoważona architektura

Do budowy fasady szkoły Forum ‘t Zand wykorzystano profile Reynaers. Pozwoliły one nie tylko urzeczywistnić wizję powstania futurystycznego obiektu, ale przyczyniły się także do realizacji celu jego energooszczędności.

W szkole Forum ‘t Zand innowacyjnym rozwiązaniem było połączenie fasady o dobrych właściwościach izolacyjnych ze zintegrowanym systemem klimatyzacyjnym. Pozwoliło to zminimalizować koszty ogrzewania budynku i straty ciepła na zewnątrz, a tym samym uzyskać dla właścicieli konkretne oszczędności.

Forum 't Zand

Dane techniczne

  • Forum ‘t Zand
  • Architekt: Venhoven CS
  • Zamawiający: Gmina Utrecht, Wydział Rozwoju Społecznego
  • Wykonawca: Van der Linden

Forum 't Zand

Tagi: Holandia architektura szkoła

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Najciekawsze obiekty bazujące na rozwiązaniach lidera rynku wybiorą wybitni architekci i przedstawiciele branży budowlanej.
Czerwiec 19, 2024
Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024