Polska i Świat

Grudzień 15, 2008

Znaki Czasu w Toruniu

CSW w Toruniu; Znaki Czasu
CSW w Toruniu; Znaki Czasu

Obiekt CSW usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie, wpisanej przez UNESCO na listę światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego, toruńskiej Starówki. Założone w średniowieczu miasto posiada największą, zaraz po Krakowie,ilość zachowanych gotyckich obiektów.

CSW Toruń

Wybrana dla budynku CSW lokalizacja zadecydowała o jego rozwiązaniu przestrzennym i architektonicznym. Autor koncepcji, Edward Lach, zaproponował architekturę, korespondującą w skali i charakterze (ceglana fasada) z historycznymi obiektami Torunia, manifestując jednocześnie nowoczesność rozwiązań architektonicznych.

CSW Toruń

Bryła budynku, posadowionego na podstawie kwadratu (49,30 x 49,30m), jest prosta i modularna. Jednym z dziewięciu modułów, składających się na kwadrat podstawy, jest przeszklony walec, mieszczący reprezentacyjną, krętą klatkę schodową. Architektoniczny program budynku jest rozłożony na trzech podstawowych poziomach oraz dodatkowo na poziomie dachu i kondygnacji podziemnej (parkingi).

Powierzchnia wystawiennicza to ponad 4 tysiące m², co czyni toruńskie CSW jednym z największych ośrodków wystawienniczych w kraju.

CSW Toruń

Na parterze znajdują się m.in.: przestrzeń amfiteatralna, audytorium z możliwością projekcji multimedialnych i kinowych, sala do zajęć edukacyjnych, księgarnia oraz biblioteka z czytelnią.
Pierwsze piętro jest przestrzenią wystawową o zróżnicowanych wysokościach poziomów: od 3,70m w aneksach ekspozycyjnych do 7,26m w największej, dwupoziomowej sali, stwarzającej możliwość prezentacji wielkoformatowych instalacji.

Drugie piętro mieści sale ekspozycyjne o wysokości 3,70m.

Na dachu budynku, oprócz przestrzeni biurowej, znajdują się kawiarnia oraz taras widokowy.

Architektura toruńskiego CSW umożliwia przeprowadzanie interdyscyplinarnych i różnoformatowych działań, a wielokondygnacyjna i modularna przestrzeń ekspozycyjna pozwala na jednoczesną prezentację kilku projektów.

Nowoczesne wyposażenie obiektu stwarza dodatkowo możliwość zaawansowanych technologicznie prezentacji. Obiekt CSW wybudowany został przez Gminę Miasta Toruń ze środków własnych, dofinansowaniu Unii Europejskiej (w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego) i dzięki dotacji MKiDN.

CSW Toruń

Autorem koncepcji architektonicznej jest Edward Lach.
Projekt architektoniczny wykonała wrocławska pracownia R2 Leszka Rubika.

Historia

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zostało powołane do życia w lutym 2006 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji programu operacyjnego MKiDN Znaki Czasu.

Utworzenie instytucji było możliwe dzięki porozumieniu czterech partnerów: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminy Miasta Toruń oraz toruńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych Znaki Czasu.

Dzięki własnym środkom gminy oraz przyznaniu dofinansowania przez Unię Europejską (w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego), jak i dzięki dotacji
MKiDN, w 2006 r. rozpoczęto budowę obiektu CSW. Pod budowę przeznaczono plac w sąsiedztwie toruńskiej Starówki.

W październiku 2006 r. wmurowany został kamień węgielny, a w grudniu 2007 zakończono budowę. Tym samym zrealizowano w Toruniu pierwszy budynek wypełniający założenia programu MKiDN Znaki Czasu.
Toruńskie CSW jest też pierwszym, całkowicie od podstaw wybudowanym w Polsce po 1939 r., obiektem, poświęconym sztuce współczesnej. 14 czerwca 2008 nastapiło otwarcie CSW dla publiczności.

CSW Toruń

CSW Toruń

Źródło: CSW Toruń

Tagi: CSW Centrum Sztuki Współczesnej Toruń architektura

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024