Budynki zrównoważone

Listopad 2, 2021

COP26 - budynki na rzecz Klimatu

Build Better Now - Heart of School, Bali, Indonesia; fot.: PT Bambu
Build Better Now - Heart of School, Bali, Indonesia; fot.: PT Bambu

17 budynków - to wybrane przez międzynarodowe jury projekty, które mają natychmiastowy pozytywny wpływ na planetę i życie ludzi. Projekty te są zarówno skalowalne, jak i możliwe do powielenia, co daje potencjał wywierania dalekosiężnego wpływu. 

W następstwie otwartego zaproszenia, które zostało ogłoszone w czerwcu 2021 r., przeprowadzono rygorystyczny i przejrzysty proces selekcji w celu znalezienia projektów na wystawę Build Better Now, otwartej wraz z rozpoczęciem COP26. Panel sędziowski składający się z liderów branży z całego świata, znających złożoność kwestii zrównoważonego rozwoju środowiska budowlanego na poziomie regionalnym i lokalnym, wybrał projekty, które mają natychmiastowy pozytywny wpływ na planetę i życie ludzi. Projekty te są zarówno skalowalne, jak i możliwe do powielenia, co daje potencjał wywierania dalekosiężnego wpływu. 

Środowisko zbudowane ma do odegrania kluczową rolę we wspieraniu światowego przejścia na gospodarkę o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. W skali globalnej budynki zużywają ponad jedną trzecią produkowanej energii i są odpowiedzialne za 40% globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z energią. Program Build Better Now jest globalnym wezwaniem do działań na rzecz klimatu i jest wspierany przez koalicję ponad 100 organizacji partnerskich z branży budowlanej. Julie Hirigoyen, dyrektor generalny UK Green Building Council tak skomentował otwarcie Wirtualnego Pawilonu Build Better Now: Dzięki COP26 świat jest gotowy do walki ze zmianami klimatycznymi, a środowisko zbudowane ma do odegrania kluczową rolę. Wiemy, dlaczego musimy przyspieszyć działania na rzecz klimatu, a Build Better Now pokazuje, jak możemy to osiągnąć. Każdy mieszkaniec naszej planety ma swój udział w kształtowaniu naszych budynków i miast. Zachęcam wszystkich do czerpania inspiracji z Build Better Now jako globalnej wizytówki pionierskich rozwiązań w zakresie zmian klimatycznych i mam nadzieję, że wspiera ona branżę w tworzeniu bardziej zrównoważonych budynków, miejsc i miast przyszłości.

Budynki zrównoważone

Pionierskie projekty obejmują centrum kulturalne w Szwecji, które będzie jednym z najwyższych na świecie budynków z drewna; największy na półkuli południowej certyfikowany budynek Passivhaus w Australii; 100-hektarową dzielnicę innowacji we Włoszech, cyfrowo zmapowaną i zasilaną w 100% energią ze źródeł odnawialnych; oraz największy nowobudowany energooszczędny biurowiec w Norwegii, który dostarcza nadwyżki energii odnawialnej do sąsiednich budynków, a także zasila autobusy elektryczne.

Build Better Now - Sara Cultural Centre, Sweden; zdj.: Patrick Degerman
Build Better Now - Monash Woodside, Australia; zdj.: Michael Kai
Build Better Now - Milan Innovation District, Italy; zdj.: artist impression
Build Better Now - Powerhouse Brattørkaia, Norway; zdj.: Ivar Kvaal

Budynki wzniesione przy użyciu naturalnych, lokalnych materiałów to m.in. budynek brytyjskiego uniwersytetu wykorzystujący strzechę i trzcinę, szkoła w Indonezji zbudowana z bambusa oraz pierwsze wydrukowane w 3D zrównoważone domy wykonane w całości z surowej gliny - doskonale równoważące ultranowoczesne techniki budowlane z historycznymi, tradycyjnymi materiałami.

Build Better Now - UEA The Enterprise Centre, Norwich, UK; zdj.: Dennis Gilbert
Build Better Now - Heart of School, Bali, Indonesia; zdj.: PT Bambu
Build Better Now - TECLA; zdj.: Iago Corazza

Projekty chroniące i wzbogacające przyrodę obejmują rządową inicjatywę ekoturystyczną mającą na celu przywrócenie parku narodowego w Rwandzie oraz zaawansowany technologicznie projekt rewildingowy, przywracający rodzime lasy i torfowiska oraz wprowadzający lokalnie wymarłe gatunki na 100 akrach ziemi w Scottish Highlands, który będzie stanowił wzór dla podobnej regeneracji przyrody na całym świecie.

Build Better Now - Singita, Kwitonda Lodge, Rwanda; zdj.: Adriaan Louw
Build Better Now - Natural Capital Laboratory, Scotland, UK; zdj.: Chris Coupland/AECOM

 

Oprócz finansowanych przez rząd badań nad modernizacją kultowych, ale trudnych do ogrzania kamienic w Szkocji, na wystawie można zobaczyć fawele w Brazylii oraz przystępne cenowo zrównoważone rozwiązania mieszkaniowe w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Pakistanie. Zaprezentowano również koncepcję mostu z drewna klejonego poprzecznie, zaprojektowanego z myślą o gospodarce cyrkulacyjnej, a także inicjatywę mającą na celu rozwój rynku zrównoważonych budynków z drewna masowego w Afryce Wschodniej.

Build Better Now - Niddrie Road, Glasgow, UK John Gilbert Architects; zdj.: John Gilbert Architects
Build Better Now - Instituto Favela da Paz, Brazil; zdj.: Favela da Paz Institute
Build Better Now - Modulus, Karachi Pakistan, zdj.: ModulusTech
Build Better Now - Five Systems Programme, New Zealand; zdj.: Context Architects
Build Better Now - NCH2050, Nottingham, UK; zdj.: Tracey Whitefoot/Melius Homes
Build Better Now - Hope Rise Bristol, UK; zdj.: ZED PODS Limited
Build Better Now - BoLT (Bridges of Laminated Timber); zdj.: Arup
Build Better Now - Mass Timber Market, Nairobi, Kenya; zdj.: BuildX Studio

 

 

Cristina Gamboa, CEO, World Green Building Council, przemawiając podczas inauguracji Build Better Now powiedziała: Spotykamy się na COP26, aby zwrócić uwagę na środowisko zbudowane jako rozwiązanie problemu zmian klimatycznych. Jest to najbardziej widoczny i skoordynowany udział branży w szczycie klimatycznym tego kalibru. Build Better Now daje nam możliwość dowiedzenia się, w jaki sposób zrównoważone praktyki budowlane mają pozytywny wpływ na życie ludzi. Musimy zapewnić, że świat słucha o krokach potrzebnych do stworzenia zrównoważonych budynków, co oznacza budowanie i remontowanie zgodnie z zasadami Whole Life Carbon, przyjęcie gospodarki obiegowej i tworzenie zorientowanych na ludzi, zdrowych budynków, które są odporne na skutki zmian klimatycznych.

Build Better Now - wirtualna wystawa budynków zrównoważonych

Wirtualny pawilon, zaprojektowany przez AECOM we współpracy z Install Archive, składa się z serii przestrzeni wystawowych w kształcie kopuły, położonych wśród koron drzew i połączonych chodnikami. Wystawa prezentuje 17 przykładowych zrównoważonych projektów budowlanych z całego świata, wybranych na podstawie międzynarodowego otwartego konkursu. Build Better Now zawiera również nową instalację 3D i towarzyszący jej film stworzony na potrzeby COP26 przez Make Architects.

Centralna instalacja 3D, eksponowana w ramach wystawy, autorstwa Make Architects podkreśla potencjał cyrkularnej przyszłości w przywracaniu naszego naturalnego świata. 

Wraz z wystawą, Build Better Now organizuje serię wydarzeń obejmującą program wycieczek i rozmów, keynote'ów, dyskusji panelowych i innych treści do pobrania, aby edukować i inspirować branżę środowiska budowlanego i społeczeństwo do działania już teraz w celu zidentyfikowania i dostarczenia rozwiązań klimatycznych na skalę.

Build Better Now, the COP26 Built Environment Virtual Pavilion, zdj.: AECOM
Build Better Now, the COP26 Built Environment Virtual Pavilion, zd.: AECOM
The Fountain of Circular Recovery (Year: 2030) zdj.: Make Architects

  

Tagi: budynki zrównoważone budownictwo architektura zmiany klimatu COP26

Budynki zrównoważone

L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024
Osiedle zrównoważone w Bielsku Białej - I nagroda w konkursie SARP | ARCHISTUDIO
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs archite...
Styczeń 2, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024