Budynki zrównoważone

Grudzień 9, 2020

Dom Kultury Sara w Szwecji

Dom Kultury Sara w Szwecji, autor projektu: White Arkitekter, źródło: Aluprof
Dom Kultury Sara w Szwecji, autor projektu: White Arkitekter, źródło: Aluprof

W północnej Szwecji, w Skellefteå powstaje dom kultury Sara, który będzie najwyższym na świecie drewniano-aluminiowy budynkiem, liczącym 20 pięter. Zaprojektowany przez architektów z biura White Arkitekter obiekt, w którym znajdzie się m.in. sala koncertowa, spa i hotel, jest modelowym przykładem realizacji idei zielonego budownictwa. Zostanie otwarty latem 2021 roku.

Projekt Skellefteå Kulturhus otrzymała nagrodę MIPIM Architectural Review Future Projects Awards na międzynarodowym wydarzeniu branży nieruchomości organizowanym rok rocznie w Cannes. Uzyskał także nominację do World Architecture Festival 2018 i MIPIM Awards 2018 w kategorii Best Futura Project. Jego budowa rozpoczęła się jesienią 2018 roku i ma stać się symbolem i punktem orientacyjnym tej części kraju.

Dom kultury nazwano na cześć topowej szwedzkiej pisarki Sary Lidman, pochodzącej z tego regionu. Ideą, która przyświecała twórcom, było stworzenie obiektu łączącego kulturę i rozrywkę. Odbywać się tu będą m.in. inspirujące spotkania, wystawy, koncerty, spektakle i bankiety. Sara Kulturhus stanie się dynamicznie rozwijającą się przestrzenią dla mieszkańców miasta oraz gości z całej Szwecji i zagranicy.

Obiekt składa się z dwóch segmentów: niskiej, czterokondygnacyjnej części, w której zaplanowano 6 sal konferencyjno-widowiskowych mogących pomieścić ponad 3200 osób oraz wieży wznoszącej się na wysokość 80 metrów, gdzie ulokowano 250 luksusowych pokoi hotelowych, restaurację z panoramicznym widokiem i spa.

Dom Kultury Sara w Szwecji, autor projektu: White Arkitekter, źródło: Aluprof
Najwyższy drewniany budynek na świecie

Celem firm współpracujących przy inwestycji jest stworzenie budynku przyjaznego środowisku i energooszczędnego. Obiekt, do którego budowy posłuży głównie drewno, aluminium i szkło, realizuje strategię budownictwa drewnianego przyjętego przez gminę Skellefteå. Skandynawska tradycja budowania z drewna spotyka się tu z najnowszymi rozwiązaniami inżynieryjnymi, dzięki którym inwestycja stała się wzorem zrównoważonego projektowania i zielonego budownictwa.

Drewno prefabrykowane

Dolna część budynku, w której mieści się sam dom kultury, powstała z prefabrykowanego drewna, wzmocnionego płytami betonowymi, rozkładającymi ciężar wieży. Przeszklenia wykonano w specjalnie zmodyfikowanym na potrzeby tej inwestycji systemie MB-SR50N HI+ Aluprof.

Fasada w niższym segmencie budynku została wykonana w systemie MB-SR50N HI+, który może być wyposażony w szklenie do 1100 kg, co pozwala uzyskać niesamowite panoramiczne widoki z wnętrza budynku. Oprócz walorów estetycznych, system gwarantuje trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Ściana słupowo-ryglowa posiada izolator z polietylenu, który daje bardzo dobrą izolację termiczną (Uf od 0,59 W/m2K) i akustyczną, dodatkowo ułatwiając montaż fasady. Co więcej, system MB-SR50N HI+ posiada certyfikat Instytutu PHI Darmstadt w najwyższej klasie A+, przez co jest rekomendowany do budowy obiektów pasywnych – mówi Piotr Mika , kierownik działu wsparcia technicznego Aluprof.

Z kolei część hotelowa zbudowana jest z prefabrykowanych, drewnianych modułów pokojowych z panoramicznymi przeszkleniami, odbijającymi nieboskłon. Sprawia to wrażenie swobodnego unoszenia się wieży nad domem kultury. Wyróżnikiem konstrukcji fasady jest zastosowana technologia tzw. podwójnej skóry, która zwiększa efektywność energetyczną obiektu. Na elewację domu kultury składa się podwójne przeszklenie, które daje efekt jego wtapiania się w otoczenie. Zewnętrzna powłoka powstała na bazie dedykowanego, zaprojektowanego dla tej realizacji systemu MB-SW55 ALUPROF, który uzyskał certyfikację środowiskową BVB, uzyskując ocenę GOLD/BREEM SE. Potrójne szklenie od wewnątrz wykonane zostało w systemie MB-86 SI, charakteryzującym się wysoką wytrzymałością profili i dobrą izolacyjnością termiczną (Uf od 0,92 W/m2K).

Dom Kultury Sara w Szwecji, autor projektu: White Arkitekter, źródło: Aluprof
Dom Kultury Sara w Szwecji, autor projektu: White Arkitekter, źródło: Aluprof

Tagi: dom kultury budownictwo drewniane architektura

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025