Budynki zrównoważone

Styczeń 31, 2016

Efektywne budynki użyteczności publicznej zrealizowane w Irlandii

Budynek centrali firmy Bord Gais Networks Services - elewacja frontowa
Budynek centrali firmy Bord Gais Networks Services - elewacja frontowa

Prezentujemy budynek, który został wyróżniony tytułem „budynku doskonałego” według BREEAM, który poza tym zdobył liczne wyróżnienia za projekt i za zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz dom opieki społecznej nagrodzony „Isover Energy Efficiency Award”.

Budynek centrali firmy Bord Gais Networks Services

Firma BordGais Networks Services to dostawca gazu i energii elektrycznej. Budynek centrali tej firmy, mieszczący wszystkie jej jednostki, znajduje się w Dublinie. Powierzchnia zabudowy to 0,5 akra. Ten charakterystyczny budynek został wyróżniony tytułem „budynku doskonałego” według BREEAM. Jest pierwszym ukończonym budynkiem biurowym w Irlandii, który uzyskał ten tytuł i standard BREEAM 2008. Budynek zdobył liczne wyróżnienia za projekt i za zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Budynek centrali firmy Bord Gais Networks Services - taras na dachu

Budynek ma bardzo szczelną izolację zewnętrzną - U 0,15 W/m2K dla dachu i ścian, co przekracza obowiązujące obecnie normy budowlane. Współczynnik szczelności wynosi 1,82 m3/h/m2.

Kluczową cechą projektu jest konstrukcja z płyt betonowych, zawierających wpuszczone w nie przewody do rozprowadzania ciepła i chłodu po budynku (system budynku termo-aktywnego TABS). Źródłem ciepła w okresie zimowym jest pompa ciepła (GSHP); w lecie zapewnia ona chłodzenie w ramach systemu TABS i wentylacji.

Na południowej elewacji budynku znajduje się również 126 m2 paneli fotowoltaicznych, które dostarczają do 15 % potrzebnej energii elektrycznej. Zamontowano też 20m2 paneli słonecznych ogrzewających 50% ciepłej wody w budynku (woda podgrzewana jest w zasobniku). Istnieje też układ wentylacji wyciągowej z systemem odzysku energii (na parterze budynku).

Zastosowano system oświetlenia z automatycznym doborem natężenia światła Throlux, połączony z systemem zarządzania energią w budynku. System zapewnia jak najbardziej energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie i chłodzenie.

Budynek centrali firmy Bord Gais Networks Services - elewacja frontowa
Budynek centrali firmy Bord Gais Networks Services - dziedziniec
Budynek centrali firmy Bord Gais Networks Services - wnętrze

Dobudowa pasywnej części domu opieki społecznej w hrabstwie Kildare

Rozbudowa istniejącego domu opieki społecznej w Glenashling w hrabstwie Kildare o mający 23 pokoje z łazienkami budynek pasywny, wybudowany w 2012 r. Nowo dobudowana część dwupiętrowa została połączona z istniejącym budynkiem, w którym przeprowadzono remont i przebudowę poddasza (jednak bez osiągnięcia standardu budynku pasywnego). W istniejącym budynku stworzono pomieszczenia magazynowe, techniczne i dodatkowe mieszkanie, a także nową kuchnię, jadalnię, pomieszczenia mieszkalne, pomieszczenie sanitarne i pralnię.

Dobudowa pasywnej części domu opieki społecznej w hrabstwie Kildare - wejście

Dobudowana nowa część to pierwsza na świecie dobudowa części budynku w standardzie pasywnym, a także pierwszy pasywny dom opieki w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Obiekt został wyróżniony nagrodą za efektywność energetyczną „Isover Energy Efficiency Award” w roku 2013. Potwierdza on możliwość budowy i renowacji budynków komercyjnych według najwyższych standardów efektywności energetycznej.

Podstawowym priorytetem było zmniejszenie strat ciepła. Ściany dobudowanej części mają ocieplenie zewnętrzne o parametrach U 0,14 W/m2. Poziom szczelności to 0,6 wymiany powietrza na godzinę przy różnicy ciśnień 50 Pa dzięki wyeliminowaniu nieszczelności na połączeniach i starannemu wykonaniu robót.

Typowo w domach opieki trzeba utrzymywać temperaturę ok. 24°C, gdyż budynki te mają zwykle wiele mostków termicznych i nie są szczelne. W przedstawianym budynku problemy takie nie występują, gdyż wszystkie powierzchnie wewnętrzne są znacznie cieplejsze i wystarczy ustawiać temperaturę na 21°C, w której ludzie czują się bardziej komfortowo. Część ciepła jest odzyskiwana przez system wentylacji, współpracujący z wymiennikami ciepła w kanale nawiewnym w każdym pokoju. W każdym pokoju znajduje się termostat kontrolujący poziom temperatury.

Do ogrzewania zastosowano kocioł gazowy z odzyskiem ciepła. Kocioł gazowy jest najoszczędniejszym rozwiązaniem w przypadku konieczności produkcji dużej ilości gorącej wody.

Dobudowa pasywnej części domu opieki społecznej w hrabstwie Kildare - elewacja frontowa

------------------------------------

Opracowanie powstało na podstawie inspirujących przykładów budynków pasywnych z krajów uczestniczących w projekcie NZB2021 - Nearly Zero Energy Buildings Open Doors Days (http://www.nzebopendoorsdays.eu) promującym wysokie standardy efektywności w budownictwie. Polskim promotorem projektu jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Tagi: domy budynki efektywność energetyczna pasywne

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024