Budynki zrównoważone

Styczeń 30, 2016

Efektywne energetycznie domy jednorodzinne w Belgii

Pasywny budynek jednorodzinny: konstrukcja z bali słomianych; foto: Liesbeth Cornelis
Pasywny budynek jednorodzinny: konstrukcja z bali słomianych; foto: Liesbeth Cornelis

Przykłady domów jednorodzinnych, wybudowanych we Flandrii, na terenie Belgii, które spełniają wysokie standardy energetyczne.

Budynek jednorodzinny: konstrukcja z bali słomianych

  • Niskie zużycie energii, współczynnik K: 21

Budynek ten został wyróżniony belgijską nagrodą “Energuy” jako pierwszy ekologiczny dom pasywny z bali słomianych w Belgii. Dom jest wyposażony w panele fotowoltaiczne (10 kWh), a jego dach pokryty jest zielenią. Do wnętrza dociera duża ilość światła dziennego dzięki dużej powierzchni elementów szklanych oraz otwartej konstrukcji klatki schodowej. Jako materiały izolacyjne wykorzystano celulozę i korek. Ściany z bali słomianych pokryte zostały gliną. Zastosowano też system wentylacji z odzyskiem ciepła.

Dom pasywny z bali; foto: Liesbeth Cornelis
Dom pasywny z bali; foto: Liesbeth Cornelis
Foto: Liesbeth Cornelis

Dom jednorodzinny w Antwerpii

  • Nowy budynek energooszczędny; współczynnik K: 18; współczynnik E: 29

Kompaktowy dom w Antwerpii, zbudowany został na otwartym planie, z jednym głównym elementem nośnym. Jest to dom szeregowy na małej uliczce. Elewacja wykonana jest z drewna. Dom ma charakter przyjazny dla środowiska: zastosowano materiały naturalne, a zapotrzebowanie na energię jest bardzo niskie. Elewacja główna skierowana jest na południe, a na tyłach znajduje się mały ogródek.

Dom jednorodzinny w Antwerpii; foto: Bianca Smet

Dom jednorodzinny w Brukseli

  • Dom przeszedł termomodernizację; obecnie jego zużycie energii kształtuje się na poziomie 27 kWh/m2/rok

Energooszczędny dom miejski, wykonany został z materiałów ekologicznych. Elewacja frontowa została zachowana dzięki zastosowaniu izolacji od wewnątrz. Podstawowe zastosowane techniki można powielać w innych budynkach: wykorzystano kocioł kondensacyjny w połączeniu z kolektorami słonecznymi do ogrzewania wody użytkowej i budynku. Zastosowano system wentylacji z odzyskiem ciepła, który zapewnia czyste i ciepłe powietrze w pomieszczeniach. Właściciele starali się osiągnąć jak najmniejsze oddziaływanie na środowisko. Lokalizację budynku wybrali tak, aby nie musieć korzystać z samochodu. W pobliżu znajdują się liczne przystanki komunikacji miejskiej i sklepy.

Dom jednorodzinny w Brukseli - termomodernizacja; foto: Loik Dal Molin
Dom jednorodzinny w Brukseli - termomodernizacja; foto: Loik Dal Molin

--------------------------------------------

Opracowanie powstało na podstawie inspirujących przykładów budynków pasywnych z krajów uczestniczących w projekcie NZB2021 - Nearly Zero Energy Buildings Open Doors Days (http://www.nzebopendoorsdays.eu) promującym wysokie standardy efektywności w budownictwie. Polskim promotorem projektu jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Tagi: domy domy jednorodzinne efektywność energetyczna

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024