Budynki zrównoważone

Listopad 26, 2020

Hourglass – nowy biurowiec w dzielnicy finansowej Amsterdamu

Hourglass, zdj.: Aluprof
Hourglass, zdj.: Aluprof

Zuidas to dzielnica finansowa stolicy Holandii, w której królują międzynarodowy biznes, ekskluzywne restauracje i sklepy. To tutaj mieści się World Trade Center Amsterdam, a największe międzynarodowe korporacje posiadają w Zuidas swoje biura. W jej centralnym punkcie zrealizowany został niezwykły projekt Hourglass, którego nazwa nawiązuje do kształtu 80 - metrowej klepsydry.

Architektura budynku została zainspirowana pracami rumuńskiego rzeźbiarza Constantina Brâncuși, a kluczem do sukcesu projektu geometrycznej fasady stało się połączenie naturalnego kamienia z aluminium. Dzięki temu obiekt zyskał ponadczasowy wygląd. Zastosowanie „zielonych ścian” z żywymi roślinami i użycie drewna w wykończeniu wnętrz pozwala na subtelną grę świateł oraz kreuje atmosferę świeżości i przytulności.

Hourglass to dzieło pracowni Dam & Partners Architecten z Amsterdamu, a elementy konstrukcyjne fasady budynku i stolarka aluminiowa (780 aluminiowych okien, 20 elementów fasad oraz drzwi przesuwne) zostały zrealizowane przez holenderskiego dużego i doświadczonego partnera - firmę Byldis.

Hourglass, zdj.: Aluprof
Hourglass, zdj.: Aluprof
Aluminium zmienia wszystko

Hourglass to z pewnością architektoniczna perła Amsterdamu, powstała m.in. w efekcie niezwykle profesjonalnej współpracy pomiędzy firmą Byldis (wykonawcą elewacji i dostawcą konstrukcji aluminiowych), przedstawicielami spółki Aluprof Netherlands (odpowiedzialnych za koordynację projektu na miejscu) oraz Działem R&D i Działem Wsparcia Technicznego z centrali ALUPROF SA w Bielsku-Białej. Z uwagi na różne kąty pochylenia ścian, Hourglass okazał się bardzo wymagającym projektem. Kluczowym wyzwaniem, w obliczu którego stanęli konstruktorzy z firmy ALUPROF SA, było opracowanie specjalnego rozwiązania narożnego na bazie systemu MB-SR60N, który pozwolił na obsłużenie różnych kątów pochyleń ścian. Ponadto wizja architektoniczna samej fasady w widoku zewnętrznym miała również zapewnić mieszany wygląd wizualny tj. połączenie płaskich listew dociskowych z semi-strukturą (tzw. EFEKT). Na potrzeby tego obiektu wytłoczono specjalne rygle, które od wewnątrz miały zapewnić dobry efekt wizualny. To co pociągnęło także konieczność opracowania niestandardowych wytycznych montażowych i przygotowania precyzyjnych łączników. Należy przy tym podkreślić, że z uwagi na skomplikowane połączenia, realizacja zlecenia wymagała od fabrykatora najwyższej klasy profesjonalizmu, którym firma Byldis może się poszczycić. Pozostałe elementy konstrukcyjne fasady budynku na dolnych kondygnacjach bazują w głównej mierze na systemie MB-SR50N, czyli najpopularniejszym rozwiązaniu słupowo-ryglowym oferowanym przez firmę ALUPROF. Kształt słupów i rygli pozwala budować estetyczne szklane ściany z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Kamienna elewacja z kolei została wyposażona w okna stałe i rozwierne na bazie systemów MB-86SI oraz MB-86US SI. Produkty te cechują się doskonałą izolacyjnością termiczną, a także wysoką wytrzymałością profili, co pozwala na wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach. Warto wspomnieć tutaj o systemie MB-86US SI, którego główną cechą konstrukcji jest jej wygląd, gdyż profil skrzydła jest ukryty za profilem ościeżnicy, a powierzchnie szyb montowanych w polach otwieranych i stałych leżą na jednej płaszczyźnie. Dzięki temu kwatery otwierane i stałe od strony zewnętrznej wyglądają identycznie.

Zrównoważone budownictwo

Budynek zrównoważony, to obiekt oszczędny, komfortowy i stworzony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Na wszystkich etapach życia takiej nieruchomości, od projektu do otwarcia, uwzględnia się aspekty oszczędzania zasobów naturalnych i dbałości o środowisko.

Hourglass to obiekt mieszkalno-biurowy, który powstał w oparciu o założenia budownictwa zrównoważonego, za co otrzymał już certyfikat BREEAM EXCELLENT. BREEAM jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych w Europie metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności, która gwarantuje że inwestycja została wybudowana z poszanowaniem środowiska i zdrowia ludzi.

Hourglass, zdj.: Aluprof

Tagi: architektura zrównoważona BREEAM aluminium

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025