Miasta zrównoważone

Czerwiec 14, 2021

Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel, Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa - przykład dobrych praktyk projektowych

Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa; Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna
Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa; Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna

Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa, zaprojektowane zostało przez Studio-Projekt Autorską Pracownię Architektoniczną. Jest on jedną z trzech części Centrum Rekreacyjno-Sportowego UKIEL w Olsztynie, zaprojektowanego przez konsorcjum trzech pracowni architektonicznych. Obiekt otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Jednym z ważniejszych była oficjalna nominacja do nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury – Mies van der Rohe Award 2017.

Celem architektów, było przywrócenie do życia zaniedbanych terenów Olsztyna nad brzegiem największego olsztyńskiego jeziora Ukiel.

Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa; Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna
Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa; Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna

Narzędzia projektantów

Proces projektowy każdego obiektu – dużego czy małego - jest złożony. Architekci zanim postawią pierwszą kreskę, muszą zapoznać się z układem terenu, robią inwentaryzację rosnących drzew, poznają potrzeby inwestora i swoją wizję dopasowują do funkcji przyszłego obiektu. Już od dawna służą im do tego zaawansowane narzędzia wspomagające projektowanie. Projekt Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel powstał przy wsparciu programu Archicad.

Zastosowanie programu Archicad znacznie zwiększyło efektywność i jakość przygotowywanych projektów – mówi arch. Piotr Mikulski-Bąk, autor projektu CRS UKIEL, ze Studia-Projekt. - Zastosowanie w naszej codziennej pracy modelowania 3D pozwala, nie tylko na automatyczne generowanie dokumentacji 2D i opisywanie rysunków w oparciu o informacje powiązane z modelem, ale również na łatwiejsze współdzielenie decyzji projektowych i ich weryfikację w zespołach wielobranżowych.           

Koncepcja architektoniczna

Wynikiem prac projektowych było powstanie kompleksu budynków Całorocznej Bazy Sportów Kajakarskich, w skład której wchodzi gmach na wodzie, budynek klubów kajakarskich oraz hala do siatkówki plażowej z boiskami do squasha. Budynki zostały wpasowane w otoczenie z należną pieczołowitością. Ochroniono większość rosnących na działce drzew.

Z równą starannością zadbano o zagospodarowanie terenu wokół budynków. Powstał tam duży rekreacyjny pomost z wypożyczalnią sprzętu sportowego oraz kawiarnia na wodzie z przeszklonymi ścianami i dużym tarasem na dachu. Nad brzegiem jeziora pojawiły się oświetlone trasy spacerowe z wieloma ławkami, ścieżki rowerowe pełniące zimą funkcje tras do biegów narciarskich oraz pomosty rekreacyjne.

Cały kompleks dzięki swoim nieregularnym kształtom i dużym przeszkoleniom otwiera się na otaczający las i jezioro niejako wpuszczając otaczającą przyrodę do wnętrz budynków.

Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa; Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna
Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa; Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna

Wsparcie inwestora w procesie projektowym

W ramach projektu, na potrzeby inwestora na bieżąco powstawały wizualizacje projektu. Ponieważ projekt powstawał w latach 2010-2011, nie mogliśmy jeszcze wykorzystać takich narzędzi jak BIMx czy Twinmotion. Na szczęście, już od kilku lat, wykorzystujemy do prezentacji i spotkań z inwestorem zarówno format BIMx, umożliwiający udostępnianie modeli na urządzeniach przenośnych, jak i program do wizualizacji Twinmotion, który znakomicie współpracuje z programem Archicad. Obydwa rozwiązania umożliwiają szybkie tworzenie, wysokiej jakości, prezentacji projektów i skuteczną komunikację z Inwestorem.

Bardzo się cieszymy, że dzięki Archicadowi powstają tak ciekawe projekty, o tak nowoczesnych bryłach - mówi arch. Maciej Szymanik, członek zarządu firmy WSC, autoryzowanego dystrybutora Archicada firmy Graphisoft. Oprócz dystrybucji programu, wspomagamy projektantów w podnoszeniu umiejętności wykorzystywania Archicada w procesie projektowym. Mimo, że jest to narzędzie intuicyjne i łatwe do opanowania, posiada także wiele funkcji, które warto poznać przy wsparciu ekspertów.

Tagi: architektura urbanistyka rewitalizacja

Budynki zrównoważone

Living Places Copenhagen | fot.: Adam Mork
Living Places Copenhagen - zrównoważony dom jednorodzinny o niskim śladzie węglowym zdobył nagrod...
Lipiec 18, 2024
Modulus matrix - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor: Peris + Toral Arquitectes
Modulus matrix to budynek wielorodzinny z 85 mieszkaniami socjalnych w Barcelonie (Hiszpania). Au...
Lipiec 8, 2024

Materiały budowlane

Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024
Źródło: Adobe Stock
Przygotowanie dachu do malowaniaPrzygotowanie dachu do malowania to kluczowy etap, który determi...
Wrzesień 2, 2024

Konkursy

This architectural competition invites participants to create a multifunctional space that serves as a café, performance area, and exhibition space. The design should support and celebrate local ar...
Wrzesień 19, 2024
Wege Prize, organized by Kendall College of Art and Design’s Wege Center for Sustainable Design with support from the Wege Foundation, is an annual competition that ignites game-changing solutions...
Wrzesień 19, 2024