Zielone innowacje

Maj 8, 2016

10 domów – 10 stacji pomiarowych

10 domów – 10 stacji pomiarowych - ogólnoeuropejskiej projekt badawczy
10 domów – 10 stacji pomiarowych - ogólnoeuropejskiej projekt badawczy

Oddziaływanie warunków mieszkaniowych na organizm ludzki jest od wielu lat przedmiotem zainteresowania uczonych na całym świecie. Wciąż jednak istnieje niewiele naukowych dowodów na korzystny wpływ poszczególnych materiałów budowlanych i ich właściwości na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Przełomem może okazać się wyjątkowy w skali ogólnoeuropejskiej projekt badawczy, zainicjowany w tym roku przez Centralę firmy Baumit w Austrii, która w myśl swojej misji już od 25 lat wnosi aktywny wkład w to, aby wszyscy ludzie mieszkali ładniej, zdrowiej i oszczędniej.

Ze względu na technologie stosowane w budownictwie energooszczędnym, pomieszczenia, w których spędzamy większą część życia, są coraz bardziej szczelne. Aby zachować zdrowie i nie szkodzić mu, konieczne staje się zwracanie bacznej uwagi na jakość i funkcje stosowanych materiałów budowlanych. Te ostatnie najczęściej pozostają w budynku na zawsze. Mając na uwadze to, że w pomieszczeniach zamkniętych spędzamy ok. 90% naszego życia, szczególnego znaczenia nabiera stosowanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą stworzyć zdrowe warunki do pracy, nauki i odpoczynku.

 

10 domów – 10 stacji pomiarowych - ogólnoeuropejskiej projekt badawczy, fot.: Baumit
10 domów – 10 stacji pomiarowych - ogólnoeuropejskiej projekt badawczy, fot.: Baumit
10 domów – 10 stacji pomiarowych - ogólnoeuropejskiej projekt badawczy, fot.: Baumit
 

 

Eksperymentalne domy

Od stycznia 2015 roku największy park badawczy materiałów budowlanych w Europie testuje „Wspierające zdrowie materiały budowlane przyszłości“. Na terenie przylegającym do nowego Centrum Innowacji Baumit w Wopfing (Austria) wybudowano 10 eksperymentalnych domów wzniesionych w różnych technologiach. Budynki o wymiarach 4x5 m zostały wyposażone w najróżniejsze powłoki wewnętrzne i zewnętrzne. W każdym z nich zamontowano jedno okno i jedne drzwi. Co więcej, na wszystkie obiekty działają takie same warunki klimatyczne. Wspólna dla wszystkich jest również wartość współczynnika przenikania ciepła. Świadomie wybrane zostały materiały budowlane, które są aktualnie dostępne na rynku. Dzięki temu udało się odtworzyć realny zakres możliwości wyboru, z którym mają do czynienia wykonawcy i inwestorzy. W domach symuluje się ich użytkową eksploatację – możliwe jest m.in. odpowiadające zwyczajom mieszkańców wietrzenie oraz generowanie wilgoci, jaka unosi się standardowo w powietrzu w wyniku pocenia się lub korzystania z natrysku. 33 sondy pomiarowe zainstalowane w każdym obiekcie przez całą dobę rejestrują różne wielkości fizyczne. Zastosowane materiały budowlane są badane pod kątem toksykologicznych interakcji, wpływu na samopoczucie, jakość snu, kondycję fizyczną, wywoływania wrażenia przytulności i oddziaływania na zdrowie. W szczególności oceniane są właściwości krótkookresowe, jak wahania dobowe, sezonowe zmiany klimatu (wiosna, lato, jesień, zima) oraz średnio- i długookresowe (lotne związki organiczne, zapachy, bilans energetyczny…). Wyboru i uzgodnienia wartości pomiarowych i koncepcji pomiarów dokonali na początku projektu specjaliści wiedeńskiego uniwersytetu medycznego (MedUni Wien), Austriackiego Instytutu Biologii i Ekologii Budowlanej (IBO) oraz Wyższej Szkoły Technicznej FH Pinkafeld. Uzyskane dane będą oceniane przez wymienione instytucje i analizowane pod kątem wpływu na zdrowie i samopoczucie, a następnie staną się podstawą odpowiednich opracowań.

 

10 domów – 10 stacji pomiarowych - ogólnoeuropejskiej projekt badawczy, fot.: Baumit

 

W ramach porównawczej analizy jakości powietrza w pomieszczeniach, po opracowaniu danych pochodzących z pomiarów i obserwacji, ocenione zostaną poszczególne walory każdego typu budynku pod kątem oddziaływania na zdrowie i samopoczucie oraz klimat pomieszczeń - na podstawie wiedzy naukowej i z medycznego punktu widzenia. Uzyskane rezultaty dostarczą wiedzy o tym, jakie właściwości muszą mieć materiały budowlane przyszłości do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, aby mogły wspomagać przyjazny mikroklimat wnętrz i jednocześnie podnosić jakość naszego życia.

Projekt zaplanowano wstępnie na okres trzech lat. Szacuje się, że w ciągu dwóch lat badania pochłoną 3 mln euro, dostarczając w zamian ponad 1,5 mln danych pomiarowych rocznie.

Spodziewamy się, że rezultaty projektu powiedzą nam więcej o wpływie materiałów budowlanych na jakość powietrza w pomieszczeniach. Tak zdobytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać przy opracowywaniu nowych produktów przyszłości, także w celu jeszcze lepszej realizacji zasad zrównoważonego rozwoju – mówi Robert Schmid, prezes Baumit Beteiligungen GmbH.

Tagi: domy materiały budowlane

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025