Modernizm emocjonalny

Film dokumentalny “Modernizm emocjonalny”, autorstwa Katarzyny Baron i Tomasza Baron, poświęcony architekturze modernistycznej i jej współczesnym kontynuacjom.
Film, którego pretekstem była m.in zamieszczona na łamach czasopisma “Wallpaper” z października 2007 r. opinia Henrietty Thompson o tym, że “modernistyczne pudełko stanowi wciąż wyżyny dobrego smaku” stawia pytanie: czy modernizm jest nadal żywy? czy to możliwe, żeby funkcja architektury nie zmieniła się przez sto lat? czy może idea funkcjonalizmu jest współcześnie pusta, bo odarta z idei?
Film prezentuje opinie architektów, którzy wyrośli w duchu modernizmu, lecz w swoim projektowaniu przetwarzają go w nowy, indywidualny sposób. Na przykładach wybranych obiektów Autorzy, stawiając tezę o śmierci modernizmu, poszukiwali również odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku podążać będą architekci, jaka będzie rola inwestora w procesie projektowym i jak architektura po-modernistyczna funkcjonuje w kontekście historycznym, kulturowym i społecznym. W rezultacie postawili w nim postulat zainicjowania nowego kierunku, pochodzącego od inwestorów, i zaproponowali jego nazwę: “inwestoryzm”.
Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Niemczech, Finlandii i na Górnym Śląsku.
W filmie pokazano:
dom Alberta Einsteina w Caputh pod Poczdamem, autorstwa arch. Konrada Wachsmanna
współczesny kościół w Viikki w Finlandii, autorstwa arch. Samuli Miettinena
dom własny architekta Olavi Koponena i jego autorstwa w Espoo, Finlandia
Dom Retro (restauracja) w Jastrzębiu Zdroju, wnętrza autorstwa arch. Aleksandry Grabowskiej
dom jednorodzinny w Rudzie Śląskiej autorstwa arch. Roberta Koniecznego
szkołę w Katowicach - Giszowcu autorstwa arch. Stanisława Niemczyka
Autorzy zaprosili do udziału w filmie architektów, tworzących współczesną architekturę oraz teoretyków architektury. Filmowi towarzyszy strona internetowa www.modernizmemocjonalny.pl
Źródło: Katarzyna Baron i Tomasz Baron