Konkursy architektoniczne

Lipiec 1, 2016

FUTUWAWA

Termin składania prac: 08/07/2016
Miasto: Warszawa
Kraj: Polska

 

Trzy dotychczasowe edycje Międzynarodowego Konkursu FUTUWAWA pozwoliły zgromadzić i zaprezentować na portalu futuwawa.pl ponad 500 projektów dla Warszawy Przyszłości. Powstała w ten sposób przestrzeń niczym nieograniczonego eksperymentu, która pozwala bawić się miastem, ale i poddać je dyskusji.

 

W roku 2016 FUTUWAWA skupia się na najbardziej dyskutowanym i obiecującym miejscu stolicy, o ogromnym miastotwórczym potencjale – Placu Defilad.

 

Plac Defilad jest centralnym miejscem Warszawy nie tylko ze względu na swoje położenie. Zbiegają się tu pomysły, aspiracje, plany, interesy i konflikty, ale i nasze marzenia oraz potrzeby dotyczące jakości przestrzeni publicznych w stolicy.

 

Mimo że znamy już projekty siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, a także toczącą się od wielu lat debatę o zagospodarowaniu Placu, dyskusja ta jest niepełna bez rozmowy o wizji go dotyczącej, a także odpowiedzi na generalne, może nawet podchwytliwe, pytania – jakie Plac ma pełnić funkcje? Czym ma być wypełniona jego przestrzeń? Jakim regułom ma podlegać?

 

W ramach Konkursu poszukujemy nowych idei, które pomogą tchnąć w Plac Defilad nowego ducha miejsca. Naszym celem nie jest obalanie planów, ale i nie chcemy się do nich zbytnio przywiązywać, ponieważ tylko tak może wyglądać konkurs na wizję. Dotykamy ogółu, a nie szczegółu.

 

Nie bój się eksperymentu. Zaprojektuj swój Plac Defilad. Zapomnij nawet o jego nazwie. Wymyśl własną, pasującą do Twojego pomysłu.

 

Proponując swoje rozwiązanie zastanów się jednak, czy Twój Plac ma, jak najlepsze spoiwo, coś z czymś łączyć, czy też ma być niezależnym bytem? Czy jest dla Ciebie przestrzenią już zdefiniowaną, czy tabula rasa? Kto będzie przebywał obok Ciebie? Odnajdziesz się we wspólnocie tłumu czy kameralnych przestrzeniach? Życie między budynkami, a może pod, nad, w jeszcze czymś innym? Czy przyjdziesz tam z dziećmi, czy przyjdziesz, gdy przybędzie Ci lat? Może będziesz chodzić po Placu tylko na skróty? Czy na tak wielkim Placu będziesz potrzebować komunikacji miejskiej? Czy dotrzesz opłotkami? A co z zimą? A może dasz się zaskoczyć przez sztukę? Chcesz na nim odpocząć czy podjąć wysiłek? Handel na Placu – wstydliwy czy modny? Beton czy mgła? Jak połączysz formę z funkcjami? Czy chcesz zaprojektować Plac dla siebie, czy dla wszystkich?

 

Po prostu „Patrz na Plac”. Nieważne, czy jesteś profesjonalistą, studentem czy amatorem – poczuj się jak mieszkaniec i użytkownik tej przestrzeni.

http://placdefilad.futuwawa.pl/

 

Do zobaczeniu na Placu Defilad, jeśli Defilad.

 

Nagrodę Jury Konkursowego wybiorą:

  • Prof. Krzysztof Domaradzki (Politechnika Warszawska, Pracownia DAWOS)
  • Prof. Sławomir Gzell (Politechnika Warszawska)
  • dr Krzysztof Herbst (Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych)
  • Dorota Jarecka (Galeria Studio)
  • Roman Pawłowski (TR Warszawa)
  • dr Katarzyna Sadowy (OW SARP)
  • Wojciech Wagner (Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej)
  • Marcel Andino Velez (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

W drugim etapie Konkursu najciekawsze projekty zarekomendowane przez Jury Konkursowe zostaną zaprezentowane na Placu Defilad w technologii Virtual Reality (9-11 września 2016 roku). Po obejrzeniu projektów w goglach do wirtualnej rzeczywistości, użytkownicy Placu będą głosować na najlepsze swoim zdaniem propozycje. Wraz z internautami zadecydują o 3 Nagrodach Publiczności.

 

Nagrody pieniężne przyznawane są w dwóch kategoriach:

  • Nagroda Jury Konkursowego w wysokości 7000 zł
  • 3 Nagrody Publiczności w wysokości 1000 zł każda

Dodatkowo zostaną przyznane nagrody rzeczowe w kategoriach: Nagroda Jury Konkursowego, Wyróżnienie Jury Konkursowego oraz 3 nagrody dla głosującej w Głosowaniu Publiczności. Fundatorem Nagród Rzeczowych o wartości 16 700 zł jest VALEVSKY home&deco.

 

Projekty można nadsyłać od 4 czerwca do 8 lipca 2016 roku.

Dodano: 01/07/2016

Konkursy

IARP ogłasza trzecią edycję konkursu na najlepsze prace i publikacje naukowe mające znaczenie dla wykonywania zawodu architekta.
Listopad 25, 2024
W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024
2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024