Konkursy architektoniczne

Marzec 17, 2008

Wizualizacja moja racja

Data końca rejestracji: 20/04/2008
Termin składania prac: 30/04/2008
Miasto: Poznań
Kraj: Polska

Regulamin konkursu „Wizualizacja – moja racja”

Motto: „ /…/ A zwykłem powtarzać to za artystami : linia to myśl." C.K.Norwid

I. Przesłanie ogólne konkursu:
Projektowanie architektoniczne zaczyna się w wyobraźni człowieka, w jego głowie i sercu - w umyśle i w duszy. Każdy projekt ma tam swój najpełniejszy obraz, budowany przez fantazję, pomysłowość, racjonalność, wrażliwość autorów. Obraz ten jednak jest ulotny, zmienny, weryfikowany dodawanymi danymi, uwarunkowany wiedzą.
Często wielu projektantów zaczyna pracę nad jednym dziełem i ich wizje mieszają się w jedną, która jest efektem połączenia wielu. Czy jednak, nawet gdy już dokonali uzgodnień, ta kompromisowa wizja u każdego z nich prezentuje się tak samo ? Czy są to jednak różne wizje, które zespół tłumaczy na język linii – demokratycznie godzących ewentualne spory poprzez swoją indyferentność. To na ile wiernie uda się tę wspólną wizję przetłumaczyć z języka, który nie ma wyrazów a obrazy, na język dostępnych środków komunikacji wizualnej, jest podstawowym uwarunkowaniem talentu projektanta czy zespołu .
Tak jak muzyka zasygnalizowana w formie zapisu nutowego utworu muzycznego zależy od instrumentu i grającego na nim człowieka, tak płaska, dwuwymiarowa dokumentacja rzutów, przekrojów, czy elewacji projektu jest początkiem ostatecznej formy obiektu - zamrożonego w swym potencjale w umyśle czy umysłach, ale możliwego do „odegrania „ przez wielu, w różnych fazach powstawania ostatecznego kształtu obiektu architektury.

Jedną z form komunikowania się projektantów ze światem, na różnych etapach formowania się projektu - obrazową, ale płaską, dwuwymiarową - jest wizualizacja.
Dzięki współczesnym technikom grafiki komputerowej, członek(kowie) zespołu pracujący nad wizualizacją przy danym projekcie aktywnie i efektywnie go współtworzy, niejednokrotnie stymulując zmiany wprowadzające do projektu nowe jakości, o ile zsynchronizuje swoje myślenie i priorytety projektu z pozostałymi autorami dzieła.

Celem naszego konkursu jest uzyskanie mistrzostwa w wykorzystaniu umiejętności wizualizowania rozpoczętego projektu poprzez propozycję obrazowej wizji całości obiektu czy jego wnętrza, która wniesie do niego nowe wartości, uwypukli istniejące, i „odegra” je w sposób wirtuozowski w grafice w sposób czytelny dla ogółu a być może kompletnie zaskakujący dla autorów pierwotnej koncepcji. Wizualizacje dotyczyć będą zawsze konkretnych opracowywanych w Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates obiektów – ich formy zewnętrznej lub wnętrz. Nagrodą, poza honorarium pieniężnym, będzie możność współpracy przy mistrzowsko zwizualizowanym projekcie w Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates przez okres 3 miesięcy w wymiarze godzin możliwym i dogodnym dla laureata z możliwością przedłużenia stażu.

Sędzia referent konkursu, associate Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates, prof. nzw dr hab.arch. Ewa Kuryłowicz
Jurata, 15 sierpnia 2007

2. Organizator i czas trwania konkursu
2a. Organizatorem konkursu zwanego dalej Konkursem jest Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates sp.zo.o (organizator) z siedzibą w Warszawie, reprezentowana przez Marka K.Kuryłowicza .
2b. Konkurs rozpocznie się 20.02.2008 trwać będzie do 30.04.2008
2c. Konkurs odbywać się będzie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej
2d. Patronem konkursu są Zakład Architektury Wieloprzestrzennej i Pracownia Projektowania i Teorii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
2e. Patronami medialnymi są miesięcznik Architektura - murator, Fundacja Twórców Architektury oraz kwartalnik Archivolta.
2f. Współorganizatorem imprezy jest Fundacja Twórców Architektury oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektkury

3. Przedmiot konkursu
3a. Przedmiotem Konkursu jest wykonanie graficznych, barwnych wizualizacji projektu architektonicznego obiektu Silesia Office Towers autorstwa Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, która zostanie wykorzystana w dalszych fazach projektu, przyszłych wystawach, mongrafiach, materiałach marketingowych i innych. Wizualizacje mogą być wykonane zarówno techniką komputerową jak i poprzez rysunek, szkic i obraz. Dane dotyczące projektu oraz dokładne wytyczne zadania konkursowego, jednakowe dla wszystkich uczestników, stanowią załącznik nr.1 do niniejszego Regulaminu

4. Warunki uczestnictwa w konkursie
4a. Konkurs skierowany jest do studentów Wydziałów Architektury , Akademii Sztuk Pięknych i Wyższych Szkół Plastycznych
4b. W Konkursie nie mogą brać udziału członkowie pracowni APA K & A - pracownicy i przedstawiciele Organizatora, studenci aktualnie ( w czasie jak określony w p-kcie 1b.) opracowujący projekty u członków pracowni APA K & A prowadzących działalność dydaktyczną a także członkowie rodzin i osoby najbliższe pracowników Organizatora biorących bezpośredni udział w przygotowaniu Konkursu
4c. Przez członków rodziny, o których mowa w pkt. 4b rozumie się wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, małżonków, rodziców małżonków i osoby pozostające w stosunku przysposobienia.
4d. Uczestnictwo w konkursie oznacza zgodę na bezpłatne i automatyczna przekazanie praw autoskich do nadesłanych prac Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates.

5. Zasady konkursu
5a. Aby wziąć udział w konkursie należy w dniach od 15.02.2008 do 20.04.2008 zarejestrować się on line na stronie WWW.apaka.com.pl/konkurs Osobą rejestrującą i udzielająca szczegółowych informacji jest Marek Kuryłowicz , szef PR , e-mail: marek.kurylowicz@apaka.com.pl Każdy uczestnik otrzyma numer rejestracyjny,znany tylko Organizatorowi, który należy umieścić na zgłoszonej na Konkurs pracy. Marek Kuryłowicz nie jest członkiem Jury i nie bierze udziału w sądzeniu konkursu. Jest jedyną osobą rozszyfrowującą prace po rozsądzeniu współzawodnictwa. Organizator udostępni niniejszy Regulamin wszystkim osobom zainteresowanym Konkursem umieszczając go na stronie internetowej www.apaka.com.pl/konkurs
5b. Projekt konkursowy, opatrzony numerem rejestracyjnym nadanym przez Organizatora podczas rejestracji, należy dostarczyć na podany niżej adres najpóźniej do 30.04.2008 (liczy się data stempla pocztowego). Praca powinna zawierać wizualizacje opracowane wg. Załącznika oraz na płycie CD w formacie JPG.i PDF )
5c. Nagrodą Konkursie jest kwota 15.000 zł oraz trzymiesięczna praktyka w Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates. Przewiduje się się dwa wyróżnienia po 5.000 zł.

6. Zasady przyznawania nagród
6a. Konkurs sądzić będzie Jury w składzie : prof.nzw dr hab.arch. Stefan Kuryłowicz ,prezes APA K & A , arch. Wojciech Pachocki APA K & A, arch. Michał Adamczyk APA K & A , arch. Mikołaj Kwieciński APA K & A , art. Plast. Franciszek Maśluszczak szef zespołu projektowego wybranego do wizualizowania obiektu z APA K & A, prof. Nzw dr hab.arch. Ewa Kuryłowicz ( sędzia referent , APA K & A, patron z ramienia PpiTA WA PW ) .
6b. Jury wybierze najlepsze wizualizacje i uzasadni wybór na piśmie
6c. Z obrad Jury zostanie opracowany protokół podpisany przez wszystkich jego członków. Protokół będzie przechowywany w siedzibie organizatora.

7. Odbiór nagrody
Rozdanie nagród odbędzie się e czasie Prekongresu Architektury w Poznaniu w dniach 23-25 Maja. Dokładana data zostanie ustalona i przekazana w toku konkursu. Wymogiem otrzymania nagrody jest pojawienie się na ceremonii ich rozdania. Dokładny termin i miejsce przeprowadzenia ceremonii zostanie podane na stronie www.apaka.com.pl/konkurs

Rozdanie nagród połączone z dyskusją na temat roli wizualizacji w architekturze przewdziane jest w czasie prekongresu architektury w Poznaniu.

Dodano: 17/03/2008

Konkursy

The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024
The award aims to bring public attention to architectural works that understand conservation as a cultural necessity and have enhanced historical pre-existences while respecting their authenticity...
Listopad 4, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Wydarzenia

Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024
Trwa rekrutacja do III edycji „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” – projektu, który poszukuje...
Październik 21, 2024