Wydarzenia architektoniczne Wrzesień 17, 2010

Warszawa w budowie

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 01/10/2010
Data do: 30/10/2010
Miasto: Warszawa

„Warszawa w budowie” to pilotażowa edycja imprezy poświęconej jak najszerzej pojętemu projektowaniu. Od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, przez architekturę i urbanistykę po projektowanie społeczne – Muzeum na dwa jesienne miesiące zamieni się w centrum dyskusji o roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego w Warszawie.

Na program składają się wystawy w tymczasowej siedzibie Muzeum i pawilonie meblowym Emilia, projekty artystyczne realizowane w przestrzeni miejskiej oraz cykle dyskusyjne. Inicjatorem wydarzenia są władze Warszawy, które w ramach starań o pozyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zaproponowały Muzeum organizację festiwalu designu. „Warszawa w budowie” to nie klasyczny festiwal designu, znany z wielu miast Polski i świata, prezentujący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, a „zwiastun festiwalu”, którego ostateczny kształt poznamy dopiero w przyszłości.

-----------

W świecie gdzie wszystko niemal wszystko zostało już zaprojektowane, wciąż istnieją miejsca, które uparcie nie poddają się zuniformizowanemu planowaniu architektonicznemu: enklawy chaosu i nieprzewidywalnych procesów, gdzie wszystko może jeszcze zostać sformatowane według ludzkich potrzeb, a (wydawałoby się) nieużyteczne rzeczy znajdą swą zaskakującą funkcję. Takim miejscem pozostaje Warszawa.

„Warszawa w budowie II” jest kontynuacją ubiegłorocznego programu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, poświęconego szeroko pojętemu projektowaniu. Ruszył on jesienią 2009 roku, w ramach starań Warszawy o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pierwsza edycja WWB została nazwana „zwiastunem” festiwalu. Podczas tej imprezy eksplorowane były różne obszary projektowania— od grafiki użytkowej i typografii, przez wzornictwo przemysłowe i projektowanie społeczne, po planowanie miejskie w makroskali. Przez dwa miesiące w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz kilku satelitarnych miejscach (także w sąsiadującym z tymczasową siedzibą instytucji pawilonie meblowym Emilia), organizowano wykłady, wystawy, projekty architektoniczne w przestrzeni miejskiej, warsztaty, konferencje. Specjalny nacisk położony został na konsultację ze specjalistami z różnych dziedzin (socjologowie, dziennikarze, urzędnicy, architekci, aktywiści organizacji pozarządowych itd.) oraz na udział mieszkańców Warszawy, którzy przedstawiali swoje wizje zmiany w mieście w ramach cyklu „Departament propozycji”.

Tegoroczna edycja festiwalu WWB trwać będzie przez cały październik 2010 roku i zachowa formułę urozmaiconego programu dyskusji, wystaw oraz wydarzeń towarzyszących, uwzględniającego różne aspekty projektowania, angażującego mieszkańców, grupy, kolektywy, organizacje oraz instytucje w proces projektowania architektonicznego i reorganizowania przestrzeni miejskiej Warszawy.

W ostatnim czasie można zauważyć wyraźną tendencję do oddolnego, poza-urzędniczego inicjowania zmian w mieście, jak i do powiększania się puli dostępnych „scenariuszy” użytkowania przestrzeni publicznej przez mieszkańców. Organizacje pozarządowe, publiczne instytucje czy nieformalne kolektywy coraz mocniej włączają się do dyskusji na temat kształtu Warszawy, zawiązując np. sojusze na rzecz obrony architektonicznego dziedzictwa modernizmu czy powołując alternatywne centra kultury: klubokawiarnie, galerie czy niezależne centra edukacyjne.

W ramach tegorocznego programu WWB zaprezentowana zostaną m. in. retrospektywna wystawa wybitnego warszawskiego architekta Stanisława Zamecznika oraz ekspozycja poświęcona historii społecznego projektowania we Włoszech, powstaną instalacje architektoniczne w podziemiach Dworca Centralnego i Pasażu Wiecha, zorganizowane zostaną eksperymentalne wycieczki po warszawskich osiedlach mieszkaniowych, kościołach i parkach, warsztaty na temat zdegradowanych obszarów miejskich oraz cotygodniowe seminaria (poświęcone takim zagadnieniom jak urbanistyka partycypacyjna czy zawłaszczenia przestrzeni publicznej). Program zainicjowany zostanie specjalną, „bazarową” edycją Departamentu Propozycji na Placu Defilad. Poszczególne zdarzenia będą rozrzucone po mieście, podczas gdy siedziba muzeum przy ulicy Pańskiej będzie funkcjonować jako centrum logistyczno-konferencyjno-imprezowe. Za sprawą WWB, przez cztery październikowe tygodnie Warszawa będzie miejscem, ale i głównym tematem intensywnych debat, wystaw oraz interwencji, realizowanych przez międzynarodową grupę artystów i projektantów, przy aktywnym udziale warszawskich aktywistów, organizacji pozarządowych i entuzjastów. WWB jest unikalnym festiwalem poświęconym konkretnemu miastu, społeczno-urbanistycznemu laboratorium, w którym za sprawą oddolnych inicjatyw i uparcie wdrażanych aktywistycznych postulatów, na naszych oczach zachodzą głębokie zmiany, prowadzące do narodzin miasta przyszłości.

--------------
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. P

ańska 3
00-124 Warszawa


tel. +48 22 596 40 10


fax +48 22 596 40 22


e-mail: info@artmuseum.pl

Warszawa w budowie II
1-31 października 2010Oficjalna inauguracja: 2 października (sobota), godz. 19.00 


Projekt powołany w ramach przygotowań Warszawy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.Dodano: 17/09/2010

Konkursy

As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024
Konkurs Wnętrze Roku SAW powołało środowisko architektów wnętrz, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe.
Lipiec 10, 2024

Wasze projekty

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Wardrobe design
Lipiec 4, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024
Już 22 czerwca 2024 startuje festiwal Gdynia Design Days (GDD) pod hasłem Gdynia-Zdrój.
Czerwiec 19, 2024