Zagadnienia prawne

Marzec 27, 2023

28 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja „Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków”.

Charakterystyka energetyczna zawarta w świadectwie energetycznym stanie się nowym parametrem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości. W konsekwencji dokument ten będzie znacząco wpływać na jej wartość. Świadectwo charakterystyki energetycznej stanie się ważnym źródłem danych dla potencjalnych nabywców i rzeczoznawców majątkowych. – mówią ekspertki firmy doradczej Lege Advisors.

Świadectwo energetyczne w polskim prawie

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - inaczej certyfikat energetyczny - to termin wprowadzony w polskim prawie w 2009 roku (wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 2002 roku). Intencją ustawodawców było promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości w zakresie minimalizowania zapotrzebowania budynku na energię. Konsekwencją tego ma być możliwość redukcji kosztów użytkowania i eksploatacji budynku.

Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce dla nowo wybudowanych domów oraz domów i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży od 2009 roku. Umowę wynajmu można było zawrzeć bez tego dokumentu. W Polsce, mimo obowiązującego prawa, przepisy dotyczące oszczędności energetycznej były traktowane po macoszemu.

- 28 kwietnia tego roku wejdzie w życie nowelizacja „Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków”. Nakładać ona będzie obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdej nieruchomości - budynku jednorodzinnego, wielorodzinnego i lokali. Każdy kto będzie chciał sprzedać lub wynająć nieruchomość będzie zobowiązany posiadać dokument z opracowaną charakterystyką energetyczną. Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat, pod warunkiem, że w budynku nie dokonano termomodernizacji czy modernizacji systemów ogrzewania. – tłumaczy Anna Kowalczyk z firmy doradczej Lege Advisors.

Świadectwo energetyczne źródłem danych o nieruchomości

Świadectwo charakterystyki energetycznej zgodnie z art. 155 „Ustawy o gospodarce nieruchomościami” jest źródłem informacji o nieruchomości przy jej szacowaniu. Rzeczoznawca majątkowy może w procesie wyceny wykorzystywać wszelkie dostępne dane o nieruchomościach. Informacje zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej, w dobie kryzysu energetycznego, mogą mieć znaczący wpływ na wartość nieruchomości.

Oprócz podstawowych informacji o nieruchomości, w świadectwie energetycznym znajdują się kluczowe wskaźniki obliczeniowe: EP – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, EK – zapotrzebowanie na energię końcową oraz EU – zapotrzebowanie na energię użytkową. Dokładne obliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania konkretnego budynku, podgrzania wody, działania wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia budynku oraz zalecenia dotyczące prac budowlano-instalacyjnych, to wyjątkowo ważne dane dla rynku nieruchomości.

Nowe warunki techniczne zapotrzebowania na energię

Nowe warunki techniczne z 2021 roku wskazują maksymalne wartości wskaźnika EP oraz U. Co istotne, ich wysokość zmienia się wraz z upływem lat. Od 2014 roku wskaźnik EP mógł wynosić do 120 kWh/(m2/rok), od 2017 roku do 95 kWh/m2 na rok, a od 2021 roku jego wartość jest jeszcze niższa i wynosi maksymalnie do 70 kWh/(m2/rok).

Aktualnie wyróżnia się trzy podstawowe typy domów z uwagi na ilość zużywanej energii dostarczanej z zewnątrz – dom pasywny, energooszczędny oraz tradycyjny. Przyjmuje się, że budynek wzniesiony w technologii tradycyjnej zużywa ok. 120 kWh/m2 na rok. W przypadku domów energooszczędnych wartość ta wynosi nie więcej niż 70 kWh/m2. Domy pasywne nie mogą zużywać więcej niż 15 kWh/m2 na rok.

- Dla potencjalnych nabywców wiedza na temat zapotrzebowania nieruchomości na energię może stanowić jeden z bardziej istotnych czynników przemawiających za zakupem konkretnej nieruchomości. Zwłaszcza w czasach, gdy ceny energii biją rekordy. Dotyczy to przede wszystkim zakupu nieruchomości wybudowanych w starszych technologiach, niespełniających obecnych norm budowalnych i wymagających prac termomodernizacyjnych. –  tłumaczy Katarzyna Młynarczyk z firmy doradczej Lege Advisors.

Podstawowe informacje na temat energetyki budynku będą dostępne w „Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków”. Dostęp do niego będzie powszechny.

Źródło: Lege Advisors

Tagi: Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków nowelizacja 2023

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Wasze projekty

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika – praca fina...
Marzec 6, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024