Zagadnienia prawne

Styczeń 24, 2011

Budowa wiaty

Definicja wiaty

Wprawdzie przepisy Prawa budowlanego nie definiują tego typu budowli ale pojęciem tym się posługują np. w art. 29 ust. 1 pkt 2 i 4. W pkt 2 tegoż przepisu wiata wymieniona jest obok takich obiektów jak np. altana. Ustawa Prawo budowlane nie zawiera definicji terminu „wiata”, tak więc interpretując ten termin należy odwołać się do jego potocznego znaczenia. W powszechnym rozumieniu za wiatę uważa się „budowlę składającą się z konstrukcji dachowej wspartej na słupkach” (Encyklopedia PWN, Warszawa 1996), „lekką budowlę w postaci dachu wspartego na słupach (...)” (Słownik Języka Polskiego, www.sjp.pwn.pl). W świetle powyższego za podstawowe cechy wiaty uznać należy wsparcie danej budowli na słupach stanowiących podstawowy element konstrukcyjny (nośny), wiążący budowlę z gruntem.

Zgłoszenie wiaty, pozwolenie na budowę wiaty

Wskazać trzeba, iż stosownie do dyspozycji przepisu art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątki od tej zasady przewidziane zostały przez ustawodawcę m.in. w art. 29 Prawa budowlanego ustalającym „katalog budów oraz robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę” (Prawo budowlane - komentarz pod red. Z. Niewiadomskiego, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2007, str. 347). Zgodnie z ust. 1 pkt 2 tego przepisu pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Wynika z tego, że ustawodawca przewidział dwie sytuacje, w których bezwzględnie na budowę wiaty wymagane będzie pozwolenie na budowę. Pierwsza z nich to sytuacja, w której wiata posiada więcej niż 25 m2. Druga natomiast to taka, w której na powierzchni 500 m2 zostanie wybudowanych więcej niż dwa obiektów typu wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, wiata, altana lub przydomowa oranżeria.

Interpretacja przepisów

W praktyce i doktrynie pojawił się swego czasu problem z interpretacją przepisu w zakresie ustalenia czy zwolnienie z obowiązku pozwolenia na budowę dotyczy wyłącznie budowli wolnostojących. Sądowa praktyka wykazała jednak, że właściwy jest pogląd prezentowany w orzecznictwie od samego początku stosowania Prawa budowlanego. Ustawodawca, w art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego, nie uzależnił odstępstwa od wymogu uzyskania pozwolenia na budowę wiat i altan od uzyskania przez nie charakteru obiektów wolnostojących (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lutego 2007 r. VII SA/Wa 635/2006). W ocenie sądownictwa administracyjnego z redakcji tego przepisu wynika, iż narzucony wymóg obiektu wolno stojącego dotyczy jedynie parterowych budynków gospodarczych. Koniecznym wymogiem jaki winny spełniać wiaty jest zaś wyłącznie powierzchnia ich zabudowy, która nie może przekraczać 25 m2, przy łącznej liczbie wymienionych w tym przepisie obiektów nieprzekraczającej dwóch obiektów na każde 500 m2 powierzchni działki. Uznać bowiem trzeba, iż gdyby wolą ustawodawcy było objęcie wymogiem uzyskania pozwolenia na budowę wszystkich nieposiadających charakteru wolno stojących obiektów, wymienionych enumeratywnie w tej jednostce redakcyjnej, wówczas wymóg ten poprzedzony zostałby dwukropkiem, który oznaczałby, iż wszystkie wymienione po nim obiekty będą zmuszone charakteryzować się wskazaną przesłanką.

Warunki formalne zgłoszenia

Budowa niewymagająca pozwolenia musi spełniać nie tylko ogólną przesłankę określoną w art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, ale i przesłankę szczegółową - zgodności z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego nieruchomość, na której ma nastąpić budowa. Przesłanki te muszą zostać spełnione łącznie, tj. niespełnienie którejkolwiek z nich decyduje o niedopuszczalności budowy. Nie ma bowiem możliwości wybudowania legalnie wiaty na działce, na której plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takiej opcji.

W przypadku już popełnionej samowoli i chęci podjęcia postępowania w kierunku jej legalizacji konieczne jest już posiadanie ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania legalizacyjnego decyzji o warunkach zabudowy.

Do zgłoszenia robót (art. 30 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 29 ust. 2 pkt 1) wymagane jest też dołączenie dowodu stwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami.

W zgłoszeniu wiaty należy określić niezbędne informacje charakteryzujące planowane zamierzenie budowlane objęte zgłoszeniem:

 

  • rodzaj obiektu budowlanego oraz jego przeznaczenie,
  • podstawowe wymiary: długość, szerokość, wysokość,
  • podstawowe dane konstrukcyjne,
  • warunki wykonania robót budowlanych,
  • czas trwania robót budowlanych,
  • okres użytkowania obiektu budowlanego.

 

Zgłoszenia budowy obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych należy dokonać na co najmniej 30 dni przed planowanym terminem ich rozpoczęcia Do ich wykonywania Inwestor może przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Autorzy:
Marta Kozak-Janik

Tagi: wiata prawo budowlane

Komentarze

wiata

Dodano: Czwartek, 10 Styczeń 2019, 12:23, Autor: imann7

Dokładnie budowy wiaty o powierzchni do 50m2 nie wymaga pozwolenia w dzisiejszych czasach, w 2019 roku ! Taka budowa wiaty jest dużo lepszą opcja niż jakiś garaż blaszany, estetycznie prezentuje się o niebo lepiej. Polecam zapoznać się z portfolio firmy która mi stawiała taką wiatę https://konstrukcjewarszawa.pl/wiaty-stalowe-garazowe/ świetne realizacje, mega podejście do klienta co się ceni w dzisiejszych czasach.

Artykuł nieaktualny

Dodano: Sobota, 06 Sierpień 2016, 16:25, Autor: witgut

Artykuł nieaktualny, w 2015 r zmieniło sie w tym zakresie prawo budowlane. Budowa wiaty o powierzchni do 50m2 nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia. Pozdrawiam

Garaż

Dodano: Środa, 28 Styczeń 2015, 12:18, Autor: Iza

Cześć, może ktoś tutaj mi pomoże ;) Potrzebuję szybko postawić garaż, tylko na czas zimy, czy takie rozwiązanie: http://dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-magazynowe/namiot-magazynowy-4m-x-8m-standard-max/ myślicie że jest dobre?Zgłoszenie wystarczy?

niewłaściwe stosowanie art. 30 (roboty na zgłoszenie) przez administrację

Dodano: Czwartek, 26 Wrzesień 2013, 12:02, Autor: IWL

Obszernie te zagadnienia w wydaniu praktycznym omawiam w:
http://porady.zadziwiamy.pl/601

Coraz częściej do zgłoszenia np budowy wiaty wymagane są warunki zabudowy -

Dodano: Poniedziałek, 09 Wrzesień 2013, 22:01, Autor: IWL

- jest to niezgodne z jasnym brzmieniem przepisu w tej sprawie!

Wiata garażowa w granicy

Dodano: Niedziela, 01 Wrzesień 2013, 21:53, Autor: AP

Chcę wybudować drewnianą wiatę garażową o powierzchni poniżej 20 m kw.
Problem polega na tym, że garaż musiałby stanąć w odległości ok. 0,5 m od granicy działki. Za płotem stoi murowany wolnostojący garaż sąsiada, w odległości chyba nawet mniejszej niż 0,5 m.
Myślę, że sąsiad wyrazi zgodę na budowę mojego garażu.
Pytanie, jak to załatwić formalnie? Czy wystarczy zwykłe zgłoszenie do starosty? Czy zgoda sąsiada musi być na piśmie?

położenie wiaty 2

Dodano: Sobota, 18 Maj 2013, 13:52, Autor: Tomek

Mam taki sam problem co Grzegorz, chcę zrobić wiatkę w granicy modyfikując ogrodzenie w taki sposób żeby wiata była jego częścią (wjazd pod skosem, wzdłuż płotu) , tylko nie wiem czy mogę.

położenie wiaty

Dodano: Środa, 03 Kwiecień 2013, 00:22, Autor: grzegorz

Mam pytanie czy mogę postawić wiatę w granicy tak aby spadek dach był na moją stronę bo mam odległość pomiędzy domem a granicą 4 m .i nie da się ukryć ze tam by mi pasowało, lecz mam mały problem z sąsiadem

Ach

Dodano: Środa, 20 Czerwiec 2012, 15:52, Autor: budbar

Powyższe pytania są ciekawe ale nie w tą stronę zadawane. Z doświadczenia wiem, że co urząd to interpretacja przepisów, więc nawet architekt z duuużym doświadczeniem może tylko wróżyć co do "wyroku" urzędników. W paktyce odwołujemy się od decyzji jak nie jest po naszej myśli. Na 10 pozwoleń "dyskusyjnych:" 3 kończą się poztywnie dla inwestora za pierwszym podejściem a 7 to czołganie się po wyższych instancjach, odwoływanie itp. Dużo mam kontaktu z urzędnikami i częśto słyszę słowo "niestety" i "musimy" w kontekscie wydania pozwolenia na budowę, bo nie mogą odmówić z paragrafu. Są zasmuceni i komunikują to tak jak by za każdą odmowę dostawali premię. Jeszcze nigdy nie dostaliśmy pozwolenia z interpretacją prawa na korzyść inwestora w przypadku gdy to jest niejasne. Zawsze chronią swoje "tyłki". Starzy górale mawiają, "...że kiedyś jak nie z przepisami to za łapówkę a tereaz łapówki nie wezmą ale też nie załatwią.." Każde prawo jest ogólne a projektuje się konkrety, więc co chwilę mamy "dowody" na głupotę ustawodawców i bezwolnych urzędników, którzy intepretują przpisy jak Pana Tadeusza - według z góry ustalonego schematu. Każdy, któ się z nim nie zgadza idzie do Sądu. Żeby było śmieszniej, każdy wyrok wydawany jest w sprawie, więc każa sprawa to nowy wyrok, który nie jest podstawą do zdyscyplinowania urzędników. Niby mają dostęp do LEX-a ale tam też są wyroki w konkretnych sprawach i ciężko jest o bliźniaczy przypadek.

budowa wiaty

Dodano: Czwartek, 24 Luty 2011, 17:07, Autor: bk-g

Skoro wolnostojące mają być tylko budynki gospodarcze a altany i wiaty nie, to mogę dokleić wiatę bądz altanę do istniejącego budynku? Czy to nie jest już rozbudowa i podlega to pod pozwolenie na budowe ( bo zwieksza sie powierzchnia zabudowy istniejącego budynku)? i jeszcze jedno, skoro nie musza być wolnostojące, to moge zbliźniaczyć takie dwie altany czy wiaty i wychodzi mi obiekt o łącznej pow. zabudowy 50 m2 ( 2 x 25m2)? I czy to ciągle podlega pod zgłoszenie? Mogę zrobić jedno zgłoszenie na jeden obiekt , wybudować go a potem drugie zgłoszenie i dokleić go do istniejącego. Co z odległościami , czy muszą być zachowane?
I trzecia sprawa, mam wybudowany dom, mieszkam sobie, uchwalaja plan zgodnie z którym nie wolno mi wybudować wiaty czy nawet altany, czy to nie jest ograniczenie prawa do własności a jeżeli ta wiata jest mi niezbędna do prowadzenia działalności rolniczej to kolejne ograniczenie . Co wtedy?
Bardzo proszę o zajęcie stanowiska.

położenie

Dodano: Środa, 23 Luty 2011, 20:58, Autor: EZ

I jeszcze jedno pytanie do autorki: a co z lokalizacją na działce - w sensie odległości od granic? Dowolne?
U nas w UM urzędnicy wspominają o jakimś okólniku, który otrzymali z Ministerstwa, zgodnie z którym wiatę o charakterze użytkowym należy lokalizować jak budynek. Same sprzeczności i brak logiki, ale jednak ...

Zapytanie

Dodano: Środa, 16 Luty 2011, 13:42, Autor: Wiech

Szanowna Pani Autorko a co będzie gdy jedna krawędź dachu wiaty przylega do granicy działki, a druga sąsiaduje z krawędzią spadzistego gachu domu i śnieg błyskawicznie "zjeżdża" na działkę sąsiada? i niszczy krzewy itp.?

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024