Zagadnienia prawne

Luty 19, 2016

Zmiany w projekcie w trakcie budowy a prawo

Magdalena Grykowska, adwokat w Kancelarii Góralski & Goss Legal.
Magdalena Grykowska, adwokat w Kancelarii Góralski & Goss Legal.

Zmiany w projekcie w trakcie budowy nie są rzadkością. W przypadku niewielkich odstępstw zgody odpowiednich urzędów to zwykle formalność.

 

W trakcie realizacji projektu budowlanego często dochodzi do zmian w jego pierwotnej wersji. Jeśli są one nieistotne, wystarczy że projektant wprowadzi na nim odpowiednie adnotacje. W przypadku zmian istotnych oprócz opinii projektanta konieczna jest również zgoda organu nadzoru na budowę zgodnie z nową dokumentacją. Wydanie takiej zgody jest zwykle formalnością. Lepiej jednak zgłosić to bezzwłocznie po wykryciu odstępstwa od projektu budowlanego, niż czekać na wykrycie go podczas kontroli.

 

Jeśli dochodzi do sytuacji, gdy wykonawca nie realizuje projektu budowlanego, na podstawie którego doszło do wydania decyzji pozwalającej na budowę, działanie jest dwojakie, w zależności od tego, czy zmiany są istotne czy nieistotne. W przypadku zmian nieistotnych wystarczy samo naniesienie zmian przez projektanta na pierwotnym projekcie i dalsze procedowanie z procesem inwestycyjnym. W przypadku istotnych zmian musimy jednak wystąpić o zatwierdzenie przez organ nadzoru budowlanego projektu zamiennego – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Magdalena Grykowska, adwokat w Kancelarii Góralski & Goss Legal.

 

Zmiany w projekcie już w czasie realizacji budowy zdarzają się stosunkowo często. Czasami jest to wyłącznie kwestia błędu, czasami zmiany są konieczne ze względu na zmianę w terenie czy w otoczeniu samej inwestycji. Niezależnie od tego, czy zmiany są istotne czy nie, konieczne jest uzyskanie zgody projektanta i naniesienie odpowiedniej adnotacji na projekcie.

 

 

Istotne zmiany wychodzą w toku procesu inwestycyjnego na bieżąco. Może się okazać, że trzeba przesunąć budynek, że potrzebne jest dodatkowe pomieszczenie czy zmieni się przeznaczenie części obiektu. Jeżeli tak się dzieje, inwestor powinien otrzymać opinię od projektanta i wystąpić do organów nadzoru o wydanie pozwolenia na budowę zgodnie z projektem zamiennym – wskazuje Magdalena Grykowska.

 

 

W czasie budowy może się okazać, że konieczne są niewielkie zmiany w położeniu budynku, czasami wynikające z błędu geodety. Jeżeli rozbieżności między dokumentacją a faktycznym usytuowaniem budynku nie powodują zmiany warunków zabudowy, odległości określonych przepisami od granicy działki i innych budynków, a zmianie nie ulega przeznaczenie inwestycji, bryła, kubatura, liczba kondygnacji ani powierzchni budynku, postępowanie nie powinno nastręczać żadnych trudności, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego powinien bez zbędnej zwłoki wydać nowe pozwolenie na budowę, teoretycznie w ciągu 30 dni. Jak podkreśla Grykowska, konieczność wprowadzenia istotnych zmian należy zasygnalizować możliwie jak najszybciej, nie można czekać na z tym do ostatniej chwili.

 

 

Z mojego doświadczenia wynika, że korzystniej dla inwestora jest zgłosić taki fakt organom nadzoru z wyprzedzeniem – podkreśla.

Tagi: prawo budowlane projekt

Komentarze

Procedura zmiany pozwolenia na budowę

Dodano: Wtorek, 13 Listopad 2018, 15:33, Autor: Anna

Pani adwokat z Kancelarii Adwokackiej wypowiada się na temat zmiany pozwolenia na budowę niezgodnie z przepisami Prawa Budowlanego wprowadzając w błąd czytelników. O zmianę pozwolenia na budowę należy wystąpić do odpowiedniego Starosty przed wprowadzeniem zmian. Stanowi o tym art. 36a Prawa budowlanego. Nadzór budowlany zajmuje się sprawą dopiero w przypadku samowolnego dokonania przez inwestora istotnych odstępstw. W konsekwencji wiąże się to z uchyleniem przez organ administracji architektoniczno-budowlanej decyzji o pozwoleniu na budowę i wydania przez nadzór budowlany pozwolenia na wznowienie robót budowlanych wraz zatwierdzeniem projektu zamiennego.
Według mnie Redakcja przez zamieszczeniem takiego artykułu powinna zasięgnąć opinii odpowiedniego wydziału w starostwie powiatowym.

Procedura wygląda nieco inaczej

Dodano: Wtorek, 01 Marzec 2016, 14:42, Autor: Piotr

Chyba coś jest nie tak z procedurami w artykule. Zmiany istotne są określone w art. 36 Prawa budowlanego i dotyczą np. powierzchni zabudowy, kubatury, długości, wysokości etc. obiektów budowlanych (nie utwardzeń, zmian wewnątrz budynku itd), nowych elementów zagospodarowania (np. dokłada się nowy obiekt np. zewnętrzny garaż czy budynek gospodarczy). Żeby wprowadzić takie zmiany wystarczy przed ich wykonaniem zmienić pozwolenie na budowę czyli dodać dokumentację o zmianach do istniejącego pozwolenia na budowę, wtedy starostwo/miasto wydaje decyzję zmieniającą pozwolenie i dodatkowa dokumentacja (obejmująca tylko te zmiany) staje się częścią dokumentacji projektowej. I tyle.
W nadzorze budowlanym projekt zamienny jest wymagany na podstawie art. 51 kiedy inwestor wprowadzi zmiany na budowie wymienione w art. 36 bez uprzedniej opisanej zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę. Wtedy jest uruchamiane postępowanie w nadzorze a starosta/miasto (nadzory nie są pod starostą/miastem - to osobny urząd) Z AUTOMATU uchyla pozwolenie na budowę. Projekt zamienny składany w nadzorze musi być wtedy PEŁNY tj. jak do pozwolenia na budowę co zwiększa koszty, czas itd. Dla inwestora wejście w coś takiego to błąd bo to i czas i pieniądze.
Po prostu - zanim wprowadzi się zmiany istotne warto skontaktować się z projektantem żeby obejrzał to - jeżeli są to zmiany istotne to wystarczy parę kartek i stron opisu rzucić do starostwa/miasta, tam to zatwierdzą i dwa tygodnie od otrzymania decyzji o zmianie można ruszać z robotą.

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Wydarzenia

Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024
Trwa rekrutacja do III edycji „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” – projektu, który poszukuje...
Październik 21, 2024