Wnętrza

Grudzień 4, 2009

III miejsce w konkursie na stałą ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej - Pracownia Projektowo-Dekoratorska, Danuta Słomczyńska

III miejsce w konkursie na stałą ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej - Pracownia Projektowo-Dekoratorska, Danuta Słomczyńska
III miejsce w konkursie na stałą ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej - Pracownia Projektowo-Dekoratorska, Danuta Słomczyńska

III miejsce przyznano Pracowni Projektowo-Dekoratorskiej - Danuta Słomczyńska z Polski za śmiałą i interesującą koncepcję artystyczną, polegającą na wprowadzeniu lasu brzozowego do wnętrza gmachu muzeum, który staje się ważnym elementem ekspozycji.

Jury wyraziło jednak wątpliwość, czy takie rozwiązanie w zbyt dużym stopniu nie determinowałoby projektu architektonicznego przyszłego gmachu muzeum, niebędącego przedmiotem niniejszego konkursu.

III miejsce w konkursie na stałą ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej zdobyła Danuta Słomczyńska

III miejsce w konkursie na stałą ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej zdobyła Danuta Słomczyńska

III miejsce w konkursie na stałą ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej zdobyła Danuta Słomczyńska

III miejsce w konkursie na stałą ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej - Pracownia Projektowo-Dekoratorska, Danuta Słomczyńska

O Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku działa prawie rok i znajduje się w fazie organizacji. 1 września 2008 r. Prezes Rady Ministrów powołał na swojego doradcę oraz Pełnomocnika ds. Muzeum II Wojny Światowej prof. dr hab. Pawła Machcewicza i powierzył mu przygotowanie koncepcji Muzeum. Rok później na Westerplatte podczas uroczystych obchodów wybuchu 70. rocznicy II wojny światowej, premier Donald Tusk podpisał Akt Erekcyjny Muzeum oraz wziął udział w otwarciu wystawy plenerowej „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol” przygotowanej przez muzeum. Do końca września br. zwiedziło ją prawie 21,5 tys. osób.

Ulica Wałowa, przy której powstanie siedziba Muzeum II Wojny Światowej, położona jest w malowniczym, acz nieco zapomnianym, zakątku Starego Miasta Gdańska przy nabrzeżu Kanału Raduni, w bezpośrednim sąsiedztwie Pl. Obrońców Poczty Polskiej. Mieści się tam historyczny budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Nowy budynek Muzeum II Wojny Światowej będzie pełnił nie tylko funkcję muzealną, ale stanie się żywym ośrodkiem edukacji, kultury oraz nauki, w którym połączone zostaną rozmaite funkcje – od wystawienniczej, poprzez ośrodek dokumentacji archiwalnej i badań naukowych do centrum spotkań krajowych i międzynarodowych. Pamiętając o różnicach w pamięci historycznej pomiędzy naszymi sąsiednimi narodami, pragniemy stworzyć miejsce, które nie niwelując tych różnic, pozwoli na zbliżenie naszych stanowisk i stanie się płaszczyzną dla wspólnych projektów dla wzajemnego porozumienia i pojednania.

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Tagi: ekspozycja stała konkurs Muzeum II Wojny Światowej

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

Archstorming launches an international competition to design resilient schools after natural disasters in Nepal.
Luty 10, 2025
Wadowickie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną rozbudowy i przebu...
Styczeń 31, 2025

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Polska Świat

Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu - zwycięski projekt konkursowy | autorzy: WXCA we współpracy z Archimed
I Nagrodę w zorganizowanym przez SARP Poznań konkursie architektoniczno-urbanistycznym na rozbudo...
Luty 3, 2025
Zwycięski projekt rozbudowy Muzeum Architektury we Wrocławiu | autor: TŁO Michał Sikorski Architekt
Warszawska pracownia TŁO Michał Sikorski Architekt wygrała konkurs na koncepcję przebudowy i rozb...
Styczeń 27, 2025

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021