Wnętrza

Marzec 16, 2009

Zarządzanie dźwiękiem

Historia dziedziny jaką jest akustyka architektoniczna sięga zaledwie końca XIX wieku. Z jej początkiem wiąże się ściśle nazwisko amerykańskiego naukowca Wallace’a Clementa Sabina. Badaczowi udało się bowiem odnaleźć relację zachodzącą między jakością akustyczną pomieszczenia, jego rozmiarem oraz wielkością powierzchni pochłaniających. Od tego momentu akustyka architektoniczna zaczęła się rozwijać w szybkim tempie, przynosząc coraz to nowe teorie opisujące rozchodzenie się dźwięku w pomieszczeniach.

Serwis prasowy Fabryki Mebli Biurowych Balma

Architekci a akustyka

Do niedawna problemami akustycznymi zajmowali się jedynie projektanci sal koncertowych, kościołów oraz dużych pomieszczeń audytoryjnych. Od pewnego jednak czasu architekci są zobowiązani na mocy Prawa Budowlanego opisywać tak zwane parametry akustyczne budynków. Rozwojowi ulegają także narzędzia jakimi dysponują projektanci, między innymi dzięki programom CAD można na początkowym etapie przewidzieć konkretne problemy związane z akustyką wnętrza, odpowiednio zaplanować rozmieszczenie i ilość powierzchni odbijających i pochłaniających.

Ecophon

Zarządzanie hałasem w biurze a projektowanie wnętrza
Coraz częściej powraca także kwestia zarządzania hałasem w nowoczesnych przestrzeniach biurowych. Środowisko dźwiękowe stanowi istotny element każdego nieomal stanowiska pracy. Dobrym rozwiązaniem przy tworzeniu akustyki biura zorganizowanego na planie otwartym jest przeprowadzenie analizy potrzeb. Decydującymi czynnikiem jest w tym wypadku kwestia, czy poszczególni pracownicy open space działają samodzielnie np. komunikując się z klientami przez telefon, czy też wykonują większość czynności zawodowych w zespole. W zależności od wariantów odpowiedzi na powyższe pytania można stworzyć przyjazne otoczenie akustyczne miejsca pracy.

  • W przestrzeni typu open space często stosuje się sufity dźwiękochłonne umożliwiające ograniczenie zasięgu dźwięku na dłuższym dystansie i jego zintensyfikowanie w krótkim zakresie. Istnieje także możliwość zainstalowania ekranów oddzielających poszczególne miejsca pracy czy też ich sekwencje.
  • W pomieszczeniach szczególnie wysokich przydatnym może się okazać miejscowe obniżenie sufitów wyspowych. Dają one możliwość stworzenia swoistego mikroklimatu akustycznego poszczególnych stanowisk pracy.
  • Ponadto poprzez podwieszenie pod sufitem poziomych paneli można poprawić akustykę wnętrza dzięki redukcji poziomu hałasu i zasięgu dźwięku.

Hałas jest nieodłącznym elementem ludzkiej aktywności związanej z komunikacją. Jego poziom informuje między innymi o stopniu zaangażowania w wykonywanie obowiązków zawodowych, problem pojawia się w momencie kiedy poszczególni pracownicy zaczynają sobie nawzajem przeszkadzać. Ważnym zadaniem architekta kreującego wnętrza przeznaczone do pracy wydaje się być umiejętne zaplanowanie przestrzeni, w których można się skupić oraz tych służących kontaktom i spotkaniom. Odpowiednia proporcja miejsc indywidualnych i zbiorowych staje się niejednokrotnie kluczem do sukcesu zrównoważonych i dobrych stosunków interpersonalnych.

Serwis prasowy Fabryki Mebli Biurowych Balma

Kształtowanie przestrzeni dźwiękiem
Ake Permerud, kompozytor i Olle Niklasson, dziennikarz zajmujący się technologią muzyczną otworzyli w Geteborgu Audiotechture - agencję architektury dźwięku. W swojej pracy kształtują przestrzeń dźwiękiem i tworzą tło akustyczne w oparciu o dźwięk słyszany podświadomie. Maskują między innymi nieprzyjemne dźwięki za pomocą przyjaznych odgłosów – szumiącego wiatru, wody, śpiewu ptaków. Dźwięki natury stymulują nas i pobudzają. Dzięki nim także może być zmienione ogólne odczuwanie przestrzeni. Eksperci zajmujący się akustyką wskazują, iż pomieszczenie wydaje się większe gdy docierają do niego dźwięki z zewnątrz. Wydaje się wtedy, że ściany zostały rozsunięte za pomocą dźwięku. Twórcy Audiotechture dużą wagę przykładają do faktu, iż funkcjonalnie zaprojektowane pomieszczenia przeznaczone do pracy powinny brać pod uwagę dźwięk jako jeden z elementów kształtujących architekturę wnętrza, na równi ze światłem i kolorem. W ich mniemaniu najlepszymi konstruktami akustycznej architektury są odgłosy organiczne i naturalne pozbawione kulturowych konotacji.

Serwis prasowy Fabryki Mebli Biurowych Balma

Serwis prasowy Fabryki Mebli Biurowych Balma

www.officefacility.pl

Źródło: Office&Facility

Autorzy:
Anna Kępińska-Frąckowiak

Tagi: akustyka wnętrza biuro

Zobacz także

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Polska Świat

Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na warszawskim Powiślu | autor projektu: BBGK Architekci
W Warszawie powstanie nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek będzie nowoczesną siedzibą k...
Grudzień 17, 2024
Dworzec Metropolitalny w Lublinie projekt Tremend_fot. Rafał Chojnacki
Oceniając budynki ukończone jury zwracało uwagę na takie cechy projektów jak „innowacyjne rozwiąz...
Grudzień 2, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021