Powrót do listy tematów
www.piotrgoczynski.architekci.pl
Niedziela 30 Styczeń 2011, 09:52:02

Co mam zrobić z odbytymi już praktykami przed 7 lipca 1994 roku?

Piotrek
Ukończyłem studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w styczniu 1991 roku. Po zakończeniu studiów pojąłem prace w warszawskich biurach architektonicznych. Ogólnie ujmując mam zaświadczenia odbytej praktyce w biurze przez dwa lata i osiem miesięcy na budowie. Według obowiązujących przepisów zabrakło mi czterech miesięcy, żeby móc ubiegać się o uprawnienia budowlane według starych przepisów bez żadnych egzaminów i zeszytów praktyk. Praktykę mam potwierdzoną na zaświadczeniach podpisywanych przez głównych projektantów lub kierowników budowy z uprawnieniami i wystawione przez biura projektowe lub firmę budowlaną. Po wejściu w życie nowego prawa budowlanego gdy założyłem tzw. „zeszyt praktyk” (format A4 z ponumerowanymi stronami) nie wiedziałem co zrobić. Pani w urzędzie w ogóle byłą zdziwiona, że daję jej jakiś zeszyt do ostemplowania a na widok moich zaświadczeń powiedziała, że np. „Budimex” to nie jest firma państwowa i odbyte praktyki na budowie się nie liczą. To samo mówiła o biurach projektowych. Zeszyt ze zdziwieniem opieczętowała jako zeszyt praktyk (nr 1 w Płocku). Teraz naprawdę nie wiem co zrobić. W założonym przeze mnie zeszycie nie zrobiłem żadnych wpisów bo mówiąc szczerze czekałem, aż się wszystko w naszym kraju „unormuje” i będzie jasne. Zbyt długo czekałem. No i teraz proszę o poradę… Czy mam zakładać nowy zeszyt i wpisywać praktyki odbyte przed wejściem w życie nowych przepisów i dokonać wpisów z datami z tamtego okresu czy też w starym zeszycie dokonać wpisów też z datami z okresu z przed 1994 roku?
Wtorek 01 Luty 2011, 13:10:09

Re: Co mam zrobić z odbytymi już praktykami prz...

Witam,
-1 Po pierwsze - w przypadku zeszytu praktyk (lub książki praktyki zawodowej) - nie można w nim wpisać praktyk odbytych przed datą faktycznego zarejestrowania. Także nie wchodzi w ogóle w grę wpisanie odbytej praktyki ani w zeszyt ani w nową książkę. Radzę, w założonym już zeszycie, wpisać praktykę odbyta PO 1994r. i po dacie założenia zeszytu. Czyli w twoim przypadku brakujące do okresu minimalnej wymaganej praktyki - praktyki na budowie. Radzę również wpisać dodatkową praktykę projektową, tak żeby w razie wątpliwości mieć "zapas". Praktyka projektowa w zeszycie także tylko ta po 1994 i po założeniu zeszytu.
-2 A teraz po drugie - istnieje zasada "prawo nie działa wstecz". Tak więc jeżeli praktyka przed 1994r. była wykonywana i potwierdzona zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami, nie ma żadnych podstaw do jej nieuznania przez izbę.
Do izby złóż wszystkie zaświadczenia uzyskane przed 1994r i uzupełniony praktyką po 1994r. zeszyt. Myślę, że było sporo osób, praktykujących na przełomie 1993 i 1994r., które miały podobne wątpliwości - możesz więc popytać wśród znajomych z branży.

Architektura

Biblioteka Tianjin - Riken Yamamoto, laureat Nagrody Pritzkera 2024
W uzasadnieniu jury stwierdzono, że został on laureatem Nagrody Pritzkera za budowanie świadomośc...
Marzec 6, 2024
Jian Wai SOHO, Riken Yamamoto, fot.: Riken Yamamoto & Field Shop
Riken Yamamoto rozwija nowy język architektoniczny, który nie tylko tworzy przestrzenie do życia...
Marzec 6, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Prawo

USTAWA z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków Stan prawny na dzień 26.09.2014 r. Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Parlamentu...
Listopad 21, 2014
  brzmienie od 2011-08-10    Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennymz dnia 27 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 717)Zmiany aktu: Zmiany aktu: 2011-08...
Sierpień 26, 2009

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024