Filmy

Październik 9, 2022

Dom Ettehadieh

Dom Ettehadieh w Teheanie (Iran) składa się z serii budynków i dziedzińców, które powstały około 150 lat temu. Jest to architektoniczna/urbanistyczna manifestacja starożytnego Teheranu i jego mieszkańców; prawdziwy przykład poezji architektonicznej.

Posiadłość o powierzchni 9000 metrów kwadratowych, w sercu Alei Laleh-Zar w Teheranie, opowiada historię rodziny Ettehadieh, która przeniosła się tam z rodzinnego Tabrizu około 105 lat temu. Przez 50 lat przed ich przeprowadzką posiadłość należała do Amin-ol-Sultana, skarbnika szacha Qajar, i była wykorzystywana przez królewskich gości do rozrywki i obsługi zagranicznych gości pałacu.

Dom Ettehadieh po renowacji | fot.: Parham Taghioff

W miarę powiększania się rodziny, na miejscu budowano nowe domy dla nowych członków rodziny Ettehadieh. Ze względu na bardzo strategiczne położenie pomiędzy alejami Ferdowsi i Lalehzar, dwoma głównymi drogami starożytnego Teheranu, nieruchomość była również historycznym miejscem ruchów politycznych, zgromadzeń i zawirowań.

Większość tkanki budowlanej pochodzi z okresu Pahlavi. Istnieją również dowody (w tym zdjęcia lotnicze) wskazujące, że miejsce to, w szczytowym okresie w latach 40-tych, było w doskonałym stanie. Później, w latach 70-tych, dom stał się planem filmowym dla słynnego serialu irańskiego "My Dear Uncle Napoleon", opartego na powieści komicznej przedstawiającej różne klisze postaci irańskich. Od tego czasu dom powszechnie nazywany jest "Domem Wujka Napoleona".

Rewolucja islamska w 1979 r. położyła kres kulturowej i funkcjonalnej tożsamości i romantyzmowi alei Lalehzar, przekształcając go w ulicę do sprzedaży elektroniki. Dom został opuszczony przez rodzinę, której wielu członków wyemigrowało z kraju lub przeniosło się do nowych domów.

Ze względu na swoją wyjątkową tożsamość i wszystko, przez co przeszedł, dom zyskał znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Iranu. W 2013 r. został zakupiony w celu odrestaurowania i zachowania jako zabytkowego budynku przez władze miasta Teheran. Celem projektu była rewitalizacja tego miejsca na potrzeby kultury publicznej w ramach stopniowego procesu przywracania Lalehzarowi jego dawnej tożsamości kulturowej.

Dom Ettehadieh po renowacji | fot.: Parham Taghioff
Dom Ettehadieh po renowacji | fot.: Parham Taghioff

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024