Filmy

Październik 9, 2022

Wave One w Sopocie

Koncepcja projektu wywodzi się ze złożoności fal morskich i lokalnego stylu rzeźbionych detali ornamentalnych na elementach elewacji.

Wave One, należący do Europejskiego Centrum Rodzin, znajduje się 400 metrów od Morza Bałtyckiego, w Sopocie - historycznym mieście uzdrowiskowym. Zaprojektowany został przez pracownię FAAB Architektura.

Koncepcja projektu wywodzi się ze złożoności fal morskich i lokalnego stylu rzeźbionych detali ornamentalnych na elementach elewacji. Na tej podstawie architekci stworzyli koncepcję terenu składającą się z pięciu powiązanych ze sobą budynków, przypominających fale. Wave One, pierwszy, który został ukończony po długim procesie projektowania i procesu inwestycyjnego, obejmuje specjalistyczne laboratoria medyczne, w tym laboratoria testujące SARS-CoV-2, centrum badawczo-rozwojowe oraz pomieszczenia administracyjne.

© FAAB, Photographer: Maciej Lulko
© FAAB, Photographer: Maciej Lulko
© FAAB, Photographer: Maciej Lulko
Fasada budynku

Biała perforowana fasada, otaczająca Wave One, została częściowo zainspirowana serią fotografii Pierre'a Carreau, zatytułowaną AquaViva. Architekci przeanalizowali geometryczną złożoność fal morskich uchwyconych przez fotografa. Zatrzymane w czasie łukowate formy 3D zostały przełożone na język architektoniczny, który ukształtował ostateczną formę budynku. Dzięki 1362 perforowanym trójkątnym panelom, fasada, podobnie jak fala, wygina się u szczytu budynku.

Perforacje pozwoliły na uzyskanie efektu zwiewności i rozproszenia budynku w przestrzeni, szczególnie widocznego w górnej części fasady.

Elewacje wschód/zachód przybierają formę 3D, a trójkątne panele ze spiekanej białej ceramiki przekrzywiają się i odbijają światło słoneczne na chodniku. Tworzą one ulotny detal, ożywiając bezpośrednie otoczenie budynku.

Krzywizna - nawiązująca do wklęsłości fali morskiej - zainspirowała również kształt bryły budynku. Obszerne, zakrzywione zadaszenie nad wejściem południowym zostało przez architektów cyfrowo wymodelowane w 3D, a następnie przekazane lokalnym wykonawcom w celu przygotowania indywidualnych makiet. Na miejscu dokonano poprawek, aby stworzyć bezproblemowe połączenie z sąsiednimi panelami i zapewnić płynność perforowanego wzoru. Było to żmudne zadanie, biorąc pod uwagę, że krzywizny i odchylenia od pionu występują wzdłuż obu osi fasady, nie wyłączając dodatkowej obecności ruchomych okiennic.

© FAAB, Photographer: Maciej Lulko
© FAAB, Photographer: Maciej Lulko

Domy jednorodzinne

Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dl...
Sierpień 21, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Materiały budowlane

Jak uchronić swoją inwestycję fotowoltaiczną przed awariami, niską wydajnością i żywotnością? Wy...
Czerwiec 25, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

Adaptacja terenu dawnego zespołu Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku na otwartą przestrzeń publiczną z możliwością dowolnego wyboru funkcji i zachowaniem istniejącej, historycznie ukształtowanej st...
Wrzesień 4, 2023
żródło: kcynia.pl
Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez uczestników konkursu – zgodnie z warunkami Regulaminu konkursu – twórczej pracy projektowej polegającej na opracowaniu koncepcji rewitalizacji budynku po m...
Wrzesień 4, 2023