Polska i Świat

Październik 7, 2013

Budynki użyteczności publicznej 2013

Terminal portowy w Sydney Najlepszym Budynkiem roku 2013 w kategorii Transport, projekt: Johnson Pilton Walker Architects
Terminal portowy w Sydney Najlepszym Budynkiem roku 2013 w kategorii Transport, projekt: Johnson Pilton Walker Architects

Budynki użyteczności publicznej o różnej funkcji, nagrodzone podczas Światowego Festiwalu Architektury 2013.

Centrum Rozwoju Kobiet w Rwandzie – najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej 2013

Centrum Rozwoju Kobiet w ramach Światowego Festiwalu Architektury 2013 zdobyło tytuł najlepszego Budynku 2013 w kategorii Użyteczność Publiczna. Wyróżnikiem projektu jest jego architektura zgodna z rozwojem zrównoważonym, idealnie wpisana w warunki panujące w Afryce.

Zaprojektowany został przez pracownię architektoniczną Sharon Davis Design.

Jest to Ośrodek dla kobiet znajdujący się w Rwandzie, na 2-hektarowej działce. Zaprojektowany został we współpracy z organizacją Kobiety dla Kobiet na Świecie (Women for Women International). Jest to mini-wioska, która ma pomagać w stworzeniu możliwości ekonomicznych, odbudowy infrastruktury społecznej i przywróceniu dziedzictwa afrykańskiego. Budynek mieści w sobie kameralne sale w centrum działki, przestrzenie do organizacji wydarzeń dla żyjącej tam społeczności i targ. Całość tworzy samowystarczalne terytorium z kobietami, które są jego gospodarzami.

 

Centrum Rozwoju Kobiet, projekt: Sharon Davis Design

Terminal portowy w Sydney - Najlepszy Budynek 2013 w kategorii Transport.

Terminal portowy w Sydney w Australii został uhonorowany tytułem Najlepszego Budynku 2013 w kategorii Transport. Nagroda przyznana została w ramach Światowego Festiwalu Architektury 2013. Według jury, istniejące historyczne miejsce, dzięki terminalowi zmieniło się w gościnną przestrzeń publiczną. Autorem projektu jest pracownia Johnson Pilton Walker Architects.

Terminal Portowy w Sydney jest nowym obiektem, znajdującym się w Porcie Sydney i ma służyć mieszkańcom w ramach szybko rozwijającej się tam branży rejsów rekreacyjnych. Na uwagę zasługuje funkcjonalne współczesne zadaszenie, którego forma zainspirowana została znajdująca się tam historyczną konstrukcją suwnicy żurawia. Struktura ta została pozostawiona na swoim miejscu jako pamiątka po poprzedniej funkcji tego miejsca. W latach 60-tych XX wieku był to port macierzysty dla pierwszej na świecie regularnej międzynarodowej żeglugi kontenerowej, przewożącej towary między Sydney a Europą.

Jury oceniając projekt stwierdziło, że ten prosty zabieg łączenia elementów starych i nowych oraz integracja ich w całość, oraz użyte materiały tworzą wspaniałą całość. Lekkość budynku oraz sposób w jaki ściany spotykają się z dachem jest dopełnieniem dla statków wycieczkowych. Ponadto same rozwiązania konstrukcyjne są bardzo oryginalne.

Terminal portowy w Sydney, projekt: Johnson Pilton Walker Architects

Terminal portowy w Sydney, projekt: Johnson Pilton Walker Architects

Terminal portowy w Sydney, projekt: Johnson Pilton Walker Architects

Dom medytacyjny – Najlepszy Projekt Przyszłości 2013 w kategorii Budynki

Dom medytacyjny znajduje się w Lebanon. Zaprojektowany został przez pracownię MZ Architects. Podczas Światowego Festiwalu Architektury zdobył tytuł Najlepszego Projektu Przyszłości w kategorii Budynki.

Dom medytacyjny zaprojektowany został jako miejsce kontemplacji, otoczone przez naturę. Budynek przypomina gigantyczny skalny spadek, z którego rozciąga się widok na sosnowe lasy i brzeg morza.

Według jury projekt zasługuje na uwagę ze względu na jego silny związek z otoczeniem, oraz pomieszczeń wykutych w górze tak, aby był do nich jak najlepszy dostęp światła dziennego.

 

Dom medytacyjny, projekt: MZ Architects

 

Dom medytacyjny, projekt: MZ Architects

 

Tagi: użyteczność publiczna budynki domy

Domy jednorodzinne

Karbonado House – architektoniczny diament polikrystaliczny Wszechświat skrywa w sobie wiele t...
Maj 18, 2023
DOM NAD WZGÓRZEM Bryła Domu nad Wzgórzem wyłania się w postaci jasnych geometrycznych pasów na...
Kwiecień 26, 2023

Wasze realizacje

Cellaio - biblioteczka / ścianka telewizyjna z półkami na książki i zamykanymi szafkami.
Maj 2, 2023
Narożne półki na książki Cellaio. Bardzo wytrzymałe na obcążenia (ok. 100 kg/mb), bez widocznych...
Maj 1, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

The challenge of this competition is to convert the current classroom under construction into a full Educational Center capable of hosting various activities and accommodating volunteers. Among its...
Maj 25, 2023
The submitted solutions shall be original. Furthermore, they shall be aimed at enhancing the company’s work. The aesthetic quality of the presentation and considerations about the technical feasibi...
Maj 25, 2023