Polska i Świat

Luty 28, 2011

Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - widok od strony Śródki, autor projektu: Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda Sp.j.
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - widok od strony Śródki, autor projektu: Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda Sp.j.

W lutym 2011 roku w Poznaniu rozpoczęto budowę Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - kolejnej inwestycji z listy przedsięwzięć Euro 2012. Centrum ma stać się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Poznania, która w nowoczesny sposób będzie prezentowała 1000 lat historii najstarszej części miasta, gdzie kształtowały się zręby państwowości i chrześcijaństwa w Polsce.

Przy współpracy z szerokim gronem specjalistów od 2007 roku opracowywana była koncepcja nowego sposobu prezentacji bogatego dziedzictwa kulturowego najstarszej części Poznania. Docelowo powstać ma tzw. park historyczny. Jego głównymi elementami będą zabytkowe obiekty połączone tematycznymi ścieżkami turystycznymi. Jednym 
z głównych obiektów parku będzie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – nowy obiekt, w którym prezentowane będą burzliwe dzieje wyspy.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - w głębi most biskupa Jordana, autor projektu: Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda Sp.j.

Idea projektu

Konkurs architektoniczny na bryłę Centrum został rozstrzygnięty w 2009 r. Autorem zwycięskiego projektu jest krakowska firma Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda Sp.j.

Charakterystycznym elementem projektu jest szklana szczelina przecinająca budynek 
i ukierunkowana na Katedrę. Rozwiązanie takie pozwala „wprowadzić” bryłę bazyliki do wnętrza Centrum i uczynić z niej znaczący element ekspozycji obserwowany w trakcie przemieszczania się po wystawie.
Miejscem realizacji przedsięwzięcia jest zlokalizowana nad brzegiem Cybiny dawna Śluza Tumska, będąca reliktem pruskich fortyfikacji. Bazując na jej dawnym zasięgu i kształcie, przewiduje się wykorzystanie istniejących, XIX-wiecznych elementów Śluzy Tumskiej oraz budowę nowego obiektu kulturowego na potrzeby organizacji Interaktywnego Centrum Historii.

Celem usprawnienia ruchu turystycznego na Śródce oraz zwiększenia jej atrakcyjności, zrealizowane zostaną inwestycje towarzyszące Centrum: parking dla autokarów turystycznych, przebudowa ulicy prowadzącej do Centrum oraz fragment promenady nad Cybiną.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - widok od strony Śródki, autor projektu: Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda Sp.j.

Funkcja obiektu

Wizyta w Centrum Historii ma przygotować turystów do zwiedzania Ostrowa Tumskiego. Ma przekazać wiedzę, zaciekawić, pobudzić wyobraźnię, tak aby zwiedzający, po obejrzeniu ekspozycji, weszli na Ostrów Tumski i w pełni świadomi znaczenia miejsca zapoznawali się z oryginalnymi obiektami i zabytkami. Centrum ma zachęcić przede wszystkim do wizyty w Katedrze, w Muzeum Archidiecezjalnym, a także w budowanym w chwili obecnej obiekcie rezerwatu archeologicznego (inwestycja Miasta Poznania, nadzorowana przez Muzeum Archeologiczne) prezentującym wały obronne grodu z czasów Mieszka I.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - widok od strony ul. Gdańskiej, autor projektu: Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda Sp.j.
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Widok Centrum z mostu biskupa Jordana, autor projektu: Ad Artis Emerla, Jagiełłowicz, Wojda Sp.j.

Tagi: budynki użyteczności publicznej muzeum architektura Poznań

Komentarze

kompleks nowoczesności

Dodano: Piątek, 22 Maj 2015, 19:25, Autor: pd

Bryła i forma nijak się ma do otoczenia. Anachroniczna, przestarzała dwudziestowieczna forma wynikająca z chronicznego kompleksu nowoczesności. Projekt realizuje założenia nieaktualnej Karty Ateńskiej- architekci wiedzą o co chodzi- przy zabytkach należy przywalać coś kontrastowego, co nie może w żaden sposób upodabniać się do otoczenia. PROWINCJA, prowincja i jeszcze raz prowincja. Imitacja muzeum żydów z Berlina i innej buddyjskiej architektury. Nie wiecie Państwo, że od 2007 roku obowiązuje Karta Lipska. Poczytać w sieci warto, by być na bieżąco. Projekt o 30 lat za późno!!!

tragedia

Dodano: Niedziela, 24 Kwiecień 2011, 17:55, Autor: tragedia

tragedia.

przeskalowane, niedostosowane do otaczajacych bryl architektonicznych, uksztaltowania terenu, materiałow, historycznej tkanki. Forma małociekawa, z bardo typowym dla ostatnio projektowanych budynkow 'peknieciem'. Nic nowego ani interesującego, dodatkowo zaburza odbiór przestrzeni i szpeci otoczenie katedry

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024
Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024