Domy ekologiczne nagrodzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
W projektach nadesłanych na Konkurs DOM EKOLOGICZNY koncepcje architektoniczne i rozwiązania techniczne miały na celu osiągnięcie korzystnego wskaźnika energetycznego.
Projektanci zajęli się zagadnieniem naturalnego otoczenia domu, wykorzystaniem wody deszczowej, obniżaniem nakładów energii na ogrzewanie. Konkurs uświadomił, że są to niezbędne elementy współczesnego projektowania. Wykazał też, że dom ekologiczny jest tematem ożywionej refleksji architektów. Ich mądre, czasem intrygujące koncepcje zmuszają do zastanowienia. Ekologia jest niewątpliwie wyzwaniem naszych czasów. Nie sposób go nie podjąć, chociaż trudno mu sprostać. Chcemy żyć w zdrowym środowisku. Ziemia potrzebuje naszej ostrożności i uwagi.
„Jury odstąpiło od przyznania nagrody głównej, uznając, że żaden z nadesłanych projektów nie powinien być traktowany jako uniwersalny model domu XXI wieku. Wyróżniło cztery prace, które przedstawiają odmienne koncepcje i sposoby myślenia o ekologii. W ten sposób sędziowie podkreślili, że interesujących dróg jest kilka i powinny być poddane społecznej dyskusji” – powiedział Jerzy Grochulski, przewodniczący sądu konkursowego.
Zobacz cztery projekty, które otrzymały równorzędne wyróżnienia (I nagrody nie przyznano)
- Piotra Trębacza, Andrzeja Wieteski, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników;
- Ligii Krajewskiej i Jacka Mistura;
- Tomasza Głowackiego, Katarzyny Rybczyńskiej, Mateusza Skalskiego, Aleksandry Koniecznej, Krzysztofa Kukułki, Małgorzaty Walczak i Jakuba Podgórskiego;
- Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowski.
Nagrody Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska otrzymały projekty autorstwa:
- Piotra Trębacza, Miłuna Trzaskowskiego, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników
- Tomasza Mielczyńskiego, Anny Michalskiej, Izabeli Brychcy
- Grzegorza Tomaszewskiego
O konkursie
Konkurs DOM EKOLOGICZNY zorganizował miesięcznik „Murator” we współpracy z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, a patronat objęły: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Organizator konkursu oczekiwał zintegrowanych rozwiązań architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych, mających na celu oszczędność energii oraz ochronę środowiska. Projektanci mieli zaproponować rozwiązania, które pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię końcową do ogrzewania i wentylacji do 50 kWh na metr kwadratowy rocznie. Należało przewidzieć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych oraz określić jej procentowy udział w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym domu, a także zaproponować racjonalne zużycie wody (wykorzystanie wody deszczowej i bytowej). Dom miał zapewniać mieszkańcom zdrowe warunki życia, w szczególności dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza. Istotnym założeniem było także zminimalizowanie negatywnego wpływu budowy na środowisko. Ze względu na studialny charakter konkursu, organizator dopuszczał uzasadnione odstępstwa od obowiązujących przepisów i norm, które wskazywałyby na zasadność zamian regulacji prawnych ze względu na główne cele wskazane w założeniach konkursu.
Projekty nadesłane na Konkurs DOM EKOLOGICZNY odzwierciedlają panujące zróżnicowanie poglądów na temat współczesnego domu. Do głosu doszły koncepcje zupełnie sprzeczne. Od propozycji tradycyjnego taniego budownictwa ze słomy i gliny, przez futurystyczne wizje domów produkujących energię, do idei definiujących na nowo sposób życia i mieszkania. Konkurs postawił zagadnienie stosunku architektury do otoczenia, zmuszając do refleksji: chronić teren własny czy wspólny? Obalił mit, że sama technologia może wskazać właściwą drogę. Wykazał, że ślepe dążenie do efektywności energetycznej może kończyć się obniżeniem komfortu czy pogorszeniem dostępu do światła. Że połączenie elementów technicznych, estetycznych i funkcjonalnych jest prawdziwą sztuką.
Na konkurs nadesłano 92 prace. Ich oceny dokonało jury w składzie:
- Jerzy Grochulski, przewodniczący sądu konkursowego, architekt, Sekretarz generalny SARP
- Paweł Detko, architekt,
- Anna Kamińska, redaktor naczelna Grupy Tytułów Murator,
- Bartłomiej Kisielewski, architekt, związany z Biurem Pysall Ruge Architekten w Berlinie,
- Robert Konieczny, architekt, prowadzi biuro architektoniczne KWK Promes z siedzibą w Katowicach, uznawany jest za jednego z najlepszych architektów młodego pokolenia,
- Piotr Kuczia, architekt, m.in. finalista w konkursie Archi-Bau – wśród 3 najlepszych domów ekologicznych na świecie (Monachium, 2009), zdobywca I nagrody w konkursie „Architektura Roku Województwa Śląskiego”,
- Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii
- Ewa P. Porębska, architekt, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”
Komentarze
kto przyznawał nagrodę
Dodano: Wtorek, 25 Październik 2011, 08:07, Autor: obserwator
ku chwale środowiska
Dodano: Niedziela, 30 Październik 2011, 16:52, Autor: iberia