Polska i Świat

Styczeń 8, 2010

I nagroda w konkursie na Dom Sudecki

I nagroda w konkursie na Dom Sudecki, Autor: Adrian Wyparło, Marta Wierzbicka
I nagroda w konkursie na Dom Sudecki, Autor: Adrian Wyparło, Marta Wierzbicka

Nagrodę przyznano za stworzenie budynku o prostym i czytelnym przekazie tradycyjnych cech chaty sudeckiej wyrażony współczesnymi środkami i materiałami, który powinien stanowić wyrazisty znak tworzenia jakości przestrzeni budynku powiązanego z otoczeniem.

Podstawowa idea budynku oparta na zasadzie ciemny dach schodzący nisko do ziemi i biały cokół stanowi kwintesencję domu sudeckiego. Niewielkie otworowania ścian nie zakłócają czytelnej bryły. Prosta bryła może być kryta zarówno łupkiem jak i ciemną dachówka nie zmieniając swojego charakteru.

 

I nagroda w konkursie na Dom Sudecki, Autor: Adrian Wyparło, Marta Wierzbicka

Zorientowanie budynku dłuższym bokiem do spadku terenu pozwala na wtopienie w krajobraz. Pozwala także na dostosowanie do ewentualnych różnych spadków terenu poprzez krytą galerię-balkon.

Zaprojektowanie dużego holu jako współczesnego forum domu sudeckiego jest kontrowersyjne ze względu na dużą kubaturę. Pozwala jednak na zachowanie wglądu na dwie strony działki a tym samym bardziej bezpośrednie kontakty z otoczeniem. Forum jest także odzwierciedleniem filozofii przyjętej przez autora „jeden dom - wiele możliwości”. Zaprojektowane forum jest także elementem łączącym części budynku po rozbudowie. W tej fazie pełni najbardziej dobitnie swoją rolę jako miejsce koncentracji życia dla ich domowników.
Konsekwencją posadowienia na terenie jest „wąwóz” jako dojazd do garażu i części technicznej. W czasie zimy użytkowanie garażu będzie stanowić trudny problem.

 

I nagroda w konkursie na Dom Sudecki, Autor: Adrian Wyparło, Marta Wierzbicka

I nagroda w konkursie na Dom Sudecki, Autor: Adrian Wyparło, Marta Wierzbicka

I nagroda w konkursie na Dom Sudecki, Autor: Adrian Wyparło, Marta Wierzbicka

Źródło: SARP

Tagi: dom sudecki architektura domy domy jednorodzinne

Komentarze

Dom Sudecki

Dodano: Piątek, 26 Marzec 2010, 07:35, Autor: Piotr Kałuża

Ohyda, coś okropnego. Nie wiem skąd bierze się w ludziach taki pęd do życia w zimnych wnętrzach pełnych stali i szkła. Jak biurowiec jakiejś idiotycznej korporacji w Warszawce. Za żadne skarby niechciałbym mieszkać w czyms takim. Nie rozumiem mody na lofty czy industrialne wnętrza. Takich domów nigdy nie widziałem w Sudetach. Skoro można pójść w taką awangardę to czemu nie pójść dalej i wybudować piramidy ze szkła albo wieżowca z luster. Też byłoby awangardowo.

Brawo architekt

Dodano: Wtorek, 12 Styczeń 2010, 23:32, Autor: Melania

Architekt bardzo sie postaral - dom fajny. Jedyne do czego moge sie przyczepic na pierwszy rzut oka to rozmiary, jak patrze na dach to widze statek kolonizacyjny z wall-e.

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Materiały budowlane

Deski podłogowe to materiał, który budzi w nas najlepsze skojarzenia. Przywodzi na myśl letnie p...
Kwiecień 22, 2025
Źródło: pixabay.com
Brodziki prysznicowe to elementy wyposażenia kabin prysznicowych, bez których trudno wyobrazić s...
Kwiecień 22, 2025

Konkursy

fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z A2P2 architecture & planning ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji...
Kwiecień 26, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×