Łazienka 2008 - Wyniki Konkursu
9 czerwca 2008 na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się Wielka Gala Laureatów, w trakcie której zostały ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu na Projekt Łazienki. Do udziału w X edycji Konkursu zgłoszonych zostało 240 projektów. Ich poziom okazał się wyjątkowo wysoki. W tym roku Jury przyznało Grand Prix oraz wyróżniło 6 prac.
W połowie maja uruchomiony został drugi etap Konkursu – głosowanie Internautow. W jego wyniku wyłoniona została najlepsza w opinii użytkowników sieci praca. W trakcie Gali wyłoniona została również praca, która, jako najlepiej oceniona przez przybyłych dziennikarzy, uzyskała ich Specjalne Wyróżnienie.
Wyniki
Grand Prix „Łazienka KOŁO 2008" - Karol Murlak (Warszawa)
Praca otrzymuje Grand Prix „Łazienka KOŁO 2008” za trafną interpretację zagadnienia wprowadzenia architektury o kameralnej funkcji usługowej do otoczenia o wyjątkowych walorach krajobrazowych oraz próbę połączenia współczesnych rozwiązań z dobrze rozumianymi elementami tradycji. Koncepcja podkreśla najważniejsze cechy krajobrazu – jego kolorystykę i występujące w nim formy, akcentuje ofertę schronienia, istotną w zmiennych i typowych dla tego krajobrazu warunkach atmosferycznych. Projekt cechuje czytelny podział funkcji.
Wyróżnienie I stopnia – Kuba Kowalczyk, Mateusz Wełmiński, Andrzej Kowalczyk, Małgorzata Łapaj (Kraków)
Jury przyznaje wyróżnienie I stopnia za: 1) Poszukiwanie współczesnego charakteru w tradycyjnej definicji architektury Podhala. 2) Próbę stworzenia „miejsca” o różnorodnej funkcji poza czysto użytkową, ale oznaczającą szlak, jako miejsce
do „zapamiętania”. 3) Wpisanie obiektu w otoczenie przy zachowaniu odpowiedniej skali oraz lokalizacji na terenie przeznaczonym pod inwestycję.
Wyróżnienie równorzędne II stopnia - Marcin Tomaszewski (Łódź)
Projekt nawiązuje do typowej tatrzańskiej architektury, związanej z pasterstwem.
Do dzisiaj zachował się przykład takiego szałasu na Polanie Chochołowskiej, choć krytego dranicami, a nie gontem.
Walorem użytkowym projektu jest zadaszona przestrzeń pomiędzy dwoma bryłami, spotykana w tradycji szałaśniczej do chowania sprzętów przed deszczem, tutaj – w przypadku projektowanej toalety – dająca możliwość schronienia się turystów (np. podczas burzy).
Błędem jest zaprojektowanie na ścianie szczytowej poziomego układu belek, czy też deskowania. Typowe dla architektury tatrzańskiej i w ogóle podhalańskiej, jest oszalowanie ścian szczytowych deskami w układzie pionowym. Mankamentem projektu jest zastosowanie drewna we wnętrzu, zarówno na podłogach jak też ścianach, co mogłoby utrudniać utrzymanie pomieszczeń w należytej czystości.
Brak również pomysłu na bardziej szczegółowe rozwiązania dotyczące magazynowania wody, czy naturalnego doświetlania wnętrza.
Wyróżnienie równorzędne II stopnia - Agnieszka Zaborska-Jagiełło (Kraków)
W projekcie zostały przewidziane energooszczędne rozwiązania, wspomagane alternatywnymi źródłami energii. Na uznanie zasługuje pomysł wykorzystania wody deszczowej. Wnętrze przejrzyste, z dużą dominantą bieli, z bardzo wyraźnym odwołaniem do ludowej (choć mało tatrzańskiej) ornamentyki. W pobliżu umywalek nie przewidziano żadnych powierzchni odkładczych, co w przypadku eksploatacji przez turystów, szczególnie w zimie (czapka, rękawiczki, etc.), stwarza pewne utrudnienia. Całość stwarza ciekawy mariaż tradycyjnej architektury regionalnej z nowoczesnymi zabiegami, nie zawsze niestety mającymi na uwadze względy praktyczne, choćby te związane z klimatem.
Wyróżnienie równorzędne III stopnia - Jakub Zygmunt, Magda Ociepka, Przemysław Sokołowski, (Mysłowice)
Praca została wyróżniona za walory plastyczne i udaną próbę wpisania ich w otoczenie. Zawarta w projekcie wariantowość nie została jednak do końca przemyślana. Rozwiązanie rzutów jest przeformalizowane kosztem racjonalności wykorzystania powierzchni i przewidywalności funkcjonalnej (wejście do toalety dla niepełnosprawnych nie od wewnętrznego pasażu, a od nieosłoniętej ściany szczytowej). Zagadnienie niezależności energetycznej budynku nie zostało w tym projekcie należycie wyjaśnione.
Wyróżnienie równorzędne III stopnia – Filip Gaul, Paulina Chachulska, Piotr Dróżka (Łódź)
Praca otrzymuje wyróżnienie III stopnia za umiejętne wykorzystanie regionalnej formy, skali i materiałów. Zaletą pracy jest również połączenie w tym samym obiekcie funkcji toalet i schronienia przed deszczem. Zastrzeżenia budzi: kształt, faktura i materiał ściany działowej między toaletami a deszczochronem; nawierzchnia tynkowanych ścian wewnętrznych; wzór posadzki.
Wyróżnienie równorzędne III stopnia – Maciej Żukowski (Białystok)
Praca otrzymuje wyróżnienie III stopnia za propozycję zwartej i lapidarnej formy budynku o dobrze dostosowanej skali do otoczenia. Zaletą pracy jest także propozycja zastosowania pompy cieplnej i kolektorów słonecznych.
Zastrzeżenie budzi: rozwiązanie ścian zewnętrznych z pozostawieniem ażuru między płazami; zbyt wąski okap; materiał (szkło) na ścianach i posadzkach wnętrza.
Wyróżnienie Internautów - Anna Macek, Magdalena Hończak (Kraków )
Źródło: http://www.kolo.com.pl/konkurs/