Polska i Świat

Marzec 3, 2010

Lost Highway

Lost Highway - pracownia AION
Lost Highway - pracownia AION

Lost Highway to projekt domu - pracowni, w którym zastosowano technologie drewniane, kładąc szczególny nacisk na oszczędne zużycie materiałów i energii oraz na bezpośrednie wykorzystanie potencjału ekspresyjnego stosowanych technologii.

Projekt może być łatwo dostosowany do różnych wymogów klimatycznych; jest też elastyczny pod względem funkcjonalnym - ruchome ściany pozwalają na zmiany w konfiguracji wewnętrznej w zależności od pory roku i potrzeb użytkowników.

Lost Highway - pracownia AION

Lost Highway; pracownia AION

Lost Highway; pracownia AION

Koncepcja

Lost Highway to prosta, czworokątna bryła, której dwie niezależne i otwarte na południe i północ przestrzenie skupiają się wokół wewnętrznego dziedzińca. Ten łącząc je tworzy samowystarczalny, „żyjący” mikrokosmos.

Dwa główne bloki przestrzenne domu są elastyczne pod względem funkcjonalnym - ruchome ściany pozwalają bowiem na zmiany w konfiguracji wewnętrznej w zależności od potrzeb użytkowników i umożliwiają wydzielenie mniejszych i niezależnych pomieszczeń. Rozwijane ekrany mogą tworzyć zamknięty korytarz łączący na przykład w okresie zimowym dwie zamknięte przestrzenie. Każda z nich zawiera w sobie dodatkowo odrębną bryłę o minimalnych wymiarach, w której ukryte są toalety, schowki i instalacje. Tak powstała konfiguracja sugeruje rożne zastosowania – dom z jasno wydzieloną przestrzenią prywatną i publiczną łatwo może przerodzić się w mieszkanie z pracownią lub w pracownię z galerią.

Konstrukcja i funkcja
Konstrukcję nośną i powłokę bryły współtworzą równolegle poukładane drewniane belki o kwadratowym przekroju 24x24cm. Drzewo naznaczone niezliczoną ilością wąskich i pozornie chaotycznie rozmieszczonych otworów i pozbawione dodatkowych warstw ochronnych i dekoracyjnych odpowiada na wszystkie wyzwania konstrukcyjne i izolacyjne, scalając w jednym konstrukcję, funkcję i estetykę.

Strategicznie usytuowany na działce i lekko uniesiony nad ziemią dom współżyje z otaczającym go środowiskiem, wykorzystując każdą ze swoich sześciu powierzchni. Nadmierny, z punktu widzenia statycznego, przekrój powłoki odpowiada na wymogi izolacyjne. Strategicznie rozmieszczone w podłogach i ścianach dziedzińca szczeliny tworzą system pasywnej wentylacji. Dziesiątki wąskich otworów pozwalają dodatkowo na spełnienie odpowiednich warunków świetlnych we wnętrzu domu. Ich na pozór przypadkowe rozmieszczenie opiera się na użyciu specjalnego algorytmu, który wpisuje w chaotyczny układ ściśle określone wymogi. Powłoka staje się więc filtrem, który interpretuje otaczające je środowisko i moduluje ciągle zmieniające się gradienty świetlne i termiczne. Powstają swoiste pejzaże sensoryczne, które ożywiają i wzbogacają przestrzeń domu.

Lost Highway; pracownia AION

---------------------

Lost Highway; pracownia AION

Lost Highway; pracownia AION

Lost Highway; pracownia AION

Lost Highway; pracownia AION

Lost Highway; pracownia AION

Lost Highway; pracownia AION

  • LOST HIGHWAY
  • Studio AION, 2009
  • Prototyp domu, Syrakuzy, Włochy (w realizacji)
  • Architekci: Aleksandra Jaeschke, Andrea Di Stefano
  • Zespól: Andrea Romano, Francesco Minniti, Salvo Pappalardo
  • Konstrukcja: Nicola Impollonia, Antonio Di Caro

O pracowni
Studio Aion ma siedzibę we Włoszech. Oficjalnie istnieje od 2008 roku, działa od 2005. Pracownię prowadzą Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano, absolwenci londyńskiej Architectural Association (www.a-i-o-n.com).
W 2009 roku Studio Aion brało udział w Unplugged Italy w Oslo – programie promującym młodą włoską architekturę. Ostatnie wydanie mediolańskiego czasopisma Cityproject zaprezentowało Aion jako jedną z pięciu najciekawszych młodych włoskich pracowni.

W działaniach projektanci przeciwstawiają się tradycyjnemu podejściu do projektowania, opartemu na realizacji z góry przyjętych pomysłów i założeń. Fascynują ich systemy oparte na samoorganizacji, obserwują procesy zachodzące w naturze. Inspiracją jest biologia i bionika. W polu zainteresowania leży nie forma a logika formowania. W poszukiwaniach proces nabiera szczególnego znaczenia, a forma wyłania się jako efekt negocjacji wielu czynników, a nie jako odgórny zamysł artysty.

Autorzy:
AION

Tagi: architektura domy projekty

Komentarze

swiatło

Dodano: Środa, 10 Marzec 2010, 21:04, Autor: Rafał Malik

Świetny sposób na oświetlenie wnętrza pionowo i poziomo :)

Lost Highway

Dodano: Środa, 03 Marzec 2010, 23:56, Autor: Franciszek Chomicz

Swietny pomysl. Czekam na kolejne prezentacje projektow tego Studia. Gratulacje!

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024
Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024