Polska i Świat

Wrzesień 6, 2013

Nano House

Nano House, projekt: RAWStudio z Opola
Nano House, projekt: RAWStudio z Opola

To eksperymentalny projekt pracowni RAWStudio, dzięki któremu architekci chcą pokazać, że nie zawsze duże nakłady finansowe są potrzebne do wybudowania wymarzonego miejsca na ziemi.

Założenia projektowe

Nano House to dom indywidualnie zaprojektowany i wybudowany w cenie niższej niż cena mieszkania w bloku czyli jest alternatywą mieszkań. Według autorów projektu, wybudowanie domu w stanie deweloperskim nie powinno przekroczyć 100 tysięcy złotych.

Nano House, projekt: RAWStudio z Opola

Nano House, projekt: RAWStudio z Opola

O projekcie opowiada jego autor Radek Wanago - właściciel pracowni architektonicznej RAW Studio z Opola.

  • Co było najważniejsze w pracy nad koncepcją Waszego domu?Przy tworzeniu projektu najważniejsza jest funkcjonalność, ergonomiczność oraz prostota budynku, która jest kluczem dla kształtu przyszłego domu a wszelkie detale dopinające koncepcję stanowią tylko wzbogacenie, które nazwałbym „ magią szczegółu”. Jak wiemy „diabeł tkwi w szczegółach” a w przypadku prostego budynku detal ma jeszcze większe znaczenie. Architekt zawsze tworzy dla ludzi, nie powinien tworzyć sztuki dla sztuki.

  • Wielu architektów podkreśla, że ważne jest ustawienie domu w stosunku do stron świata. Czy Pan też to uwzględnił w projekcie swojego domu?

Uważam, że projektowanie powinno zaczynać się właśnie od tego elementu. Od samego początku chciałem, żeby nasz dom miał bryłę nowoczesną, otwartą na rozległą perspektywę przestrzeni od południa. Łatwo jest wtedy też zaplanować strefę ogrodu, dla którego strona południowa jest najbardziej optymalna. Od kilku lat jesteśmy właścicielami dużej działki i zaprojektowanie domu uwzględniając strony świata nie stanowiło problemu.

  • Proszę powiedzieć, jaki jest sposób na wybudowanie domu za 100 tys. w obecnych czasach, który właśnie zaczął Pan realizować?

Takie właśnie koszty chcemy ponieść budując nasz dom o powierzchni 80m2. Budynek jest zaprojektowany z jednej prostopadłościennej bryły – części mieszkalnej. Poza jej obrysem, nawiązując do obowiązującej linii zabudowy znajduje się zadaszony taras, który otwiera się wielkimi przeszkleniami na strefę dzienną domu. Wnętrze domu podzielone jest na część dzienną stanowiącą centrum naszego życia: salon połączony z kuchnią i aneksem jadalnianym i część prywatną: 2 pokoje- nasza sypialnia i pokój moich 2 synów oraz łazienka. Od strony ulicy bryła budynku jest zdecydowanie zamknięta. Chodzi przede wszystkim o to, żeby stworzyć skuteczną barierę przed ulicznym hałasem.

Prosta bryła i oszczędność w doborze materiałów wykończeniowych domu obniżają znacznie koszty budowy domu.

Zdecydowaliśmy się realizować budynek w technologii tradycyjnej, gdyż tylko takie rozwiązania gwarantują najniższą cenę w naszym kraju. Jak widać z typowych rozwiązań można osiągnąć całkiem ciekawe rozwiązania (uśmiech). Na początku zakładaliśmy, że budynek ten będzie w konstrukcji szkieletowej, ale niestety szybko zweryfikowaliśmy nasze założenia i zostaliśmy przy ścianie dwuwarstwowej z pustaków ceramicznych.

Dom ten ma być przede wszystkim tani. Jeżeli przekroczymy koszt 100 tys. zł za stan deweloperski, poniesiemy porażkę.
Zaprojektowany budynek ma konstrukcję najtańszą z możliwych. Układ konstrukcyjny ma spory wpływ na całkowity koszt budynku do stanu zamkniętego. Nie mamy tu zbędnych podciągów, trzpieni żelbetowych czy skomplikowanych do wybudowania i oszalowania fundamentów. Zdecydowaliśmy się również na użycie jak największej ilości przeszkleń ( okna stałe są tańsze niż ściana ), zorientowane na południe, które zimą powinny przynosić zyski energetyczne.

Nadają też bryle lekkości i umożliwiają swobodne przenikanie światła do wnętrza. Dom, jak i wnętrza cechuje prostota i nowoczesność tworząc według mnie niebanalny styl.

Nano House, projekt: RAWStudio z Opola
Nano House, projekt: RAWStudio z Opola
Nano House, projekt: RAWStudio z Opola

Źródło: RAWStudio

Tagi: domy jednorodzinne domy

Komentarze

x

Dodano: Niedziela, 08 Luty 2015, 21:26, Autor: x


nie udało się

Dodano: Wtorek, 19 Sierpień 2014, 10:48, Autor: zainteresowany

To chyba był tylko chwyt marketingowy. Wychodzi na to, że pomysł się nie powiódł.

smuteczek

Dodano: Sobota, 02 Listopad 2013, 22:30, Autor: stary arch

ŻYCZĘ POWODZENIA
NIEMNIEJ UWAŻAM, ŻE KOSZT BUDOWY WASZEGO POMYSŁU TO MIN. 270 000 ZŁ

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022
This competition encourages designers to review and redesign these promising abandoned sites through a regenerative lens. The proposed design should consider the speed of changes and development th...
Kwiecień 25, 2022