Polska i Świat

Wrzesień 6, 2013

Nano House

Nano House, projekt: RAWStudio z Opola
Nano House, projekt: RAWStudio z Opola

To eksperymentalny projekt pracowni RAWStudio, dzięki któremu architekci chcą pokazać, że nie zawsze duże nakłady finansowe są potrzebne do wybudowania wymarzonego miejsca na ziemi.

Założenia projektowe

Nano House to dom indywidualnie zaprojektowany i wybudowany w cenie niższej niż cena mieszkania w bloku czyli jest alternatywą mieszkań. Według autorów projektu, wybudowanie domu w stanie deweloperskim nie powinno przekroczyć 100 tysięcy złotych.

Nano House, projekt: RAWStudio z Opola

Nano House, projekt: RAWStudio z Opola

O projekcie opowiada jego autor Radek Wanago - właściciel pracowni architektonicznej RAW Studio z Opola.

  • Co było najważniejsze w pracy nad koncepcją Waszego domu?



Przy tworzeniu projektu najważniejsza jest funkcjonalność, ergonomiczność oraz prostota budynku, która jest kluczem dla kształtu przyszłego domu a wszelkie detale dopinające koncepcję stanowią tylko wzbogacenie, które nazwałbym „ magią szczegółu”. Jak wiemy „diabeł tkwi w szczegółach” a w przypadku prostego budynku detal ma jeszcze większe znaczenie. Architekt zawsze tworzy dla ludzi, nie powinien tworzyć sztuki dla sztuki.

  • Wielu architektów podkreśla, że ważne jest ustawienie domu w stosunku do stron świata. Czy Pan też to uwzględnił w projekcie swojego domu?

Uważam, że projektowanie powinno zaczynać się właśnie od tego elementu. Od samego początku chciałem, żeby nasz dom miał bryłę nowoczesną, otwartą na rozległą perspektywę przestrzeni od południa. Łatwo jest wtedy też zaplanować strefę ogrodu, dla którego strona południowa jest najbardziej optymalna. Od kilku lat jesteśmy właścicielami dużej działki i zaprojektowanie domu uwzględniając strony świata nie stanowiło problemu.

  • Proszę powiedzieć, jaki jest sposób na wybudowanie domu za 100 tys. w obecnych czasach, który właśnie zaczął Pan realizować?

Takie właśnie koszty chcemy ponieść budując nasz dom o powierzchni 80m2. Budynek jest zaprojektowany z jednej prostopadłościennej bryły – części mieszkalnej. Poza jej obrysem, nawiązując do obowiązującej linii zabudowy znajduje się zadaszony taras, który otwiera się wielkimi przeszkleniami na strefę dzienną domu. Wnętrze domu podzielone jest na część dzienną stanowiącą centrum naszego życia: salon połączony z kuchnią i aneksem jadalnianym i część prywatną: 2 pokoje- nasza sypialnia i pokój moich 2 synów oraz łazienka. Od strony ulicy bryła budynku jest zdecydowanie zamknięta. Chodzi przede wszystkim o to, żeby stworzyć skuteczną barierę przed ulicznym hałasem.

Prosta bryła i oszczędność w doborze materiałów wykończeniowych domu obniżają znacznie koszty budowy domu.

Zdecydowaliśmy się realizować budynek w technologii tradycyjnej, gdyż tylko takie rozwiązania gwarantują najniższą cenę w naszym kraju. Jak widać z typowych rozwiązań można osiągnąć całkiem ciekawe rozwiązania (uśmiech). Na początku zakładaliśmy, że budynek ten będzie w konstrukcji szkieletowej, ale niestety szybko zweryfikowaliśmy nasze założenia i zostaliśmy przy ścianie dwuwarstwowej z pustaków ceramicznych.

Dom ten ma być przede wszystkim tani. Jeżeli przekroczymy koszt 100 tys. zł za stan deweloperski, poniesiemy porażkę.
Zaprojektowany budynek ma konstrukcję najtańszą z możliwych. Układ konstrukcyjny ma spory wpływ na całkowity koszt budynku do stanu zamkniętego. Nie mamy tu zbędnych podciągów, trzpieni żelbetowych czy skomplikowanych do wybudowania i oszalowania fundamentów. Zdecydowaliśmy się również na użycie jak największej ilości przeszkleń ( okna stałe są tańsze niż ściana ), zorientowane na południe, które zimą powinny przynosić zyski energetyczne.

Nadają też bryle lekkości i umożliwiają swobodne przenikanie światła do wnętrza. Dom, jak i wnętrza cechuje prostota i nowoczesność tworząc według mnie niebanalny styl.

Nano House, projekt: RAWStudio z Opola
Nano House, projekt: RAWStudio z Opola
Nano House, projekt: RAWStudio z Opola

Źródło: RAWStudio

Tagi: domy jednorodzinne domy

Komentarze

za wysokie koszty budowy

Dodano: Czwartek, 12 Październik 2023, 17:05, Autor: Tomasz

Hej! Ciekawy pomysł z tym Nano House. Ale zastanawiam się, jak te koszty będą się miały do rzeczywistości w 2023 roku. A co do poprzedniego komentarza - zgadzam się, diabeł tkwi w szczegółach. Ciekawe, jak to będzie w praktyce...

x

Dodano: Niedziela, 08 Luty 2015, 21:26, Autor: x


nie udało się

Dodano: Wtorek, 19 Sierpień 2014, 10:48, Autor: zainteresowany

To chyba był tylko chwyt marketingowy. Wychodzi na to, że pomysł się nie powiódł.

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024