Polska i Świat

Wrzesień 9, 2009

Pawilon wystawienniczo-promocyjny Flame w Żorach

Pawilon wystawienniczo-promocyjny Flame w Żorach, projekt: OVO Grąbczewscy Architekci
Pawilon wystawienniczo-promocyjny Flame w Żorach, projekt: OVO Grąbczewscy Architekci

Projektowany pawilon ma pełnić funkcję wystawienniczo-promocyjną. Jego eksponowane położenie sprawia, że może stanowić on wizytówkę Żor – swoistą bramę do miasta.

Zastanawiając się nad symbolicznym wymiarem tego budynku, doszliśmy do wniosku, że jego forma powinna jednoznacznie kojarzyć się z Żorami. Szukając skojarzeń, zaczęliśmy analizować samą nazwę miasta – Żory. Podobnie jak w innych słowiańskich miastach (np. Praga), nazwa pochodzi od terenów uzyskiwanych przez wypalanie lasów.

Pawilon wystawienniczo-promocyjny Flame w Żorach; Biuro projektów: OVO Grąbczewscy Architekci

Miasto w dniu 11 maja 1702 roku zostało prawie całkowicie zniszczone przez wielki pożar, w którym zginęła większość mieszkańców . Pozostali przy życiu mieszkańcy postanowili co roku, na pamiątkę tego dnia wyruszać wieczorem 11 maja w wielkiej błagalnej procesji z pochodniami, by uchronić miasto od kolejnych pożarów. Święto to obchodzone jest do dziś.

Źródłosłów nazwy miasta – związany z żarem – ogniem, płomieniem znalazł już swoją ilustrację w maskotce Żor – płomyku -”Żorku”. Postanowiliśmy konsekwentnie podążyć za tym skojarzeniem i stworzyć budynek będący autorską interpretacją ognia – „budynek-płomień”.

Pawilon wystawienniczo-promocyjny Flame w Żorach; Biuro projektów: OVO Grąbczewscy Architekci

Budynek kompozycyjnie składa się z trzech niezależnych, „przepływających” obok siebie ścian. Ich wzajemny układ i kształty pokryte brytami z blachy miedzianej mogą kojarzyć się z drżącymi płomieniami. Ta pozornie arbitralna kompozycja opiera się na funkcjonalnych przesłankach.

Rzeźbiarska forma nie jest sztuką dla sztuki – budynek ma promować i przyciągać potencjalnych inwestorów, mieszkańców, gości, turystów, tak wiec jego ekspresyjny kształt jest jak najbardziej właściwy, gdyż stanowi czytelny znak-sygnał dla przejeżdżających. Aby budynek był dobrze widoczny, umieściliśmy go na nasypie o maksymalnej lokalnej wysokości ok. 1,5 m.

Dynamiczny kształt rzutu wynika ściśle z nieprzekraczalnych linii zabudowy i stref ochronnych sieci uzbrojenia terenu, których przekładka w znaczący sposób opóźniłaby lub wręcz uniemożliwiła inwestycję. Najdłuższa ściana stanowi ekran akustyczny chroniący pawilon przed hałasem wytwarzanym w dużym natężeniu przez ruch samochodowy na ul. Katowickiej.

Wejścia do budynku znajdują się pomiędzy ścianami, co pozwala na czysty podział i przyporządkowanie materiałów – ściany są pełne i pokryte blachą miedzianą , a przestrzenie pomiędzy ścianami , włączając w to drzwi wejściowe – całkowicie przeszklone.

Główne wejście do pawilonu umieściliśmy od wschodu – wykształcając tam mały plac oraz lokalizując parking dla gości. Możliwe jest również wejście od północnego zachodu, natomiast od południa przewidujemy wyjście ewakuacyjne ewentualnie otwierane podczas letnich imprez plenerowych.

W centralnej części pawilonu zlokalizowaliśmy minibarek z zespołem sanitarnym, obok – biuro oraz pomieszczenia techniczne. Pozostała powierzchnia pawilonu to przestrzeń ekspozycyjna do swobodnej aranżacji, z możliwością wydzielenia obszaru na projekcje lub wykłady.

Po analizie możliwych rozwiązań konstrukcyjnych wybraliśmy jako optymalną pod względem architektonicznym, konstrukcyjnym, przeciwpożarowym i wykonawczym monolityczną konstrukcję żelbetową ścian. Od wnętrza ściany nie będą tynkowane – pozostaną betonowe. Od zewnątrz elewacja będzie ocieplona i pokryta blachą miedzianą na pełnym deskowaniu.

Posadzka ciągów pieszych oraz we wnętrzach wykonana zostanie z tego samego materiału - kostki bazaltowej. Uzyskujemy efekt przenikania się wnętrza i zewnętrza – pawilon stanowić będzie nierozerwalną całość z zaprojektowanym zagospodarowaniem terenu.

Pawilon wystawienniczo-promocyjny Flame w Żorach; Biuro projektów: OVO Grąbczewscy Architekci

Dane techniczne:

  • Adres inwestycji: Żory, ul. Katowicka
  • Inwestor: Gmina Miejska Żory
  • Biuro projektów: OVO Grąbczewscy Architekci
  • Autorzy: Mgr inż. arch. Barbara Grąbczewska; Mgr inż. arch. Oskar Grąbczewski
  • Współpraca autorska: Mgr inż. arch. Beata Kosok
  • realizacja przewidziana jest na 2010 r.

Źródło: OVO Grąbczewscy Architekci

Tagi: Flame w Żorach pawilon OVO Grąbczewscy Architekci

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024
The award aims to bring public attention to architectural works that understand conservation as a cultural necessity and have enhanced historical pre-existences while respecting their authenticity...
Listopad 4, 2024