Sinfonia Varsovia - I miejsce w konkursie architektonczno-urbanistycznym na projekt Sali Koncertowej Sinfonia Varsovia.
Projekt nagrodzony I nagrodą w konkursie na koncepcję architektoniczno – urbanistyczną projektu Sali Koncertowej Sinfonia Varsovia.
Przy Grochowskiej powstanie nowe centrum kulturalne Warszawy – skupione wokół Orkiestry Sinfonia Varsovia. Centrum będzie nie tylko atrakcyjnym miejscem dla prezentacji muzyki poważnej i innych gatunków sztuki (teatr, film, malarstwo, fotografia, rzeźba), lecz również miejscem spędzania czasu wolnego (multiteka, kawiarnie, restauracje, itp.). Siedziba Orkiestry ma się stać ważną przestrzenią dla dyskusji wokół najważniejszych wydarzeń kulturalnych. W ramach bieżącej działalności będą prowadzone również muzyczne programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także kursy mistrzowskie doskonalące umiejętności zawodowe muzyków.
Opis autorski projektu
Położenie sali koncertowej i pomieszczeń do przeprowadzania prób wybrano możliwie najdalej od hałasu dobiegającego z ulicy Grochowskiej.
Konstrukcja „na cebulkę”
Projekt zakłada stworzenie miejsca ciszy pośród miejskiego zgiełku. Pierwsza warstwa wyciszenia budynku jest zrealizowana za pomocą pływającej ściany betonowej, która otacza budynek i ogród. Drugą warstwę wokół sali tworzy otaczająca przestrzeń foyer.
Konstrukcja sali jest usadowiona na fundamencie z płyt Sylomer, w celu zminimalizowania wpływu wibracji z zewnątrz. W taki sposób udało się uzyskać izolację akustyczną zgodną z kryterium hałasu zewnętrznego NR10 i 15 dBA.
Pomieszczenia techniczne: Konsekwentnie zaplanowana lokalizacja wszystkich pomieszczeń technicznych poza budynkiem sali koncertowej zapewnia optymalną ochronę przed rozchodzącymi się hałasem i wibracjami.
Sala koncertowa to połączenie sali typu „surround” i prostokątnej
Ideą przewodnią konstrukcji sali jest stworzenie idealnych warunków akustycznych przez połączenie tradycyjnej, prostokątnej sali koncertowej z ujmującą atmosferą i bogactwem wrażeń dostarczanych słuchaczom w sali okrągłej typu „surround” lub „winnica”. Efekt ten został uzyskany dzięki dobraniu głównego kształtu prostokątnego pomieszczenia o idealnych wymiarach akustycznych i wstawieniu do wnętrza pozornie spontanicznie utworzonych ciągów balkonów dla gości o dokładnie dobranych kątach.
W porównaniu z tradycyjną salą typu „winnica”, zaletą tej sali jest zwarta bryła, małe odległości i przestrzeń, która nadaje się również dla małych orkiestr symfonicznych i orkiestr kameralnych. Dla publiczności oznacza to, że każdy słuchacz znajduje się tak blisko orkiestry, jak tylko to możliwe, co stwarza silne wrażenie bycia „ w środku muzyki”.
Uzasadnienie jury
Nagrodzony projekt jest wyrazem tryumfu ducha nad materią – uczy nas, że wartości utylitarne, tak silnie obecne i dominujące w życiu współczesnych społeczeństw, służą w ostateczności ideom, bez których tracą swój sens i znaczenie. Nadrzędnym jest zbudowanie siedziby Orkiestry stosownej dla jej roli w życiu społeczeństwa Warszawy i misji Orkiestry w świecie. Nie oznacza to, że dalszy rozwój projektu nie uwzględni wszelkich ewentualnych zastrzeżeń technicznych tak, aby jego wersja ostateczna odpowiadała najwyższym standardom użyteczności.
Jury wyraża przekonanie, że zarówno władze miasta jak i Zamawiający dołożą wszelkich starań na drodze do realizacji pracy nagrodzonej, która może stać się głosem Warszawy w światowej debacie architektonicznej i stanowić będzie ilustrację znaczenia, jakie władza publiczna przywiązuje do kształtowanie publicznych przestrzeni oraz do tworzenia wzorców estetycznych i jakościowych.
Prawy brzeg kultury
Zwycięska koncepcja, która będzie realizowana przy ul, Grochowskiej dołączy do zmian jakie zachodzą w kulturze na prawym brzegu Wisły. Powstają tu jedne z najciekawszych punktów na kulturalnej mapie miasta. Jest przestrzeń publiczna z pracami najlepszych światowych artystów – Park Rzeźby na Bródnie, powstaje nowoczesne miejsce poświęcone lokalnej historii – Muzeum Warszawskiej Pragi, centra edukacji kulturalnej - nowoczesne domy kultury: działający już przy ul. Podskarbińskiej i jego filia, która ruszy w przyszłym roku na Saskiej Kępie, a od jesieni działa zmodernizowany Teatr Powszechny.
Źródło: Sinfonia Varsovia