Polska i Świat

Wrzesień 8, 2010

Zduńskowolskie Centrum Integracji

I nagroda w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej budowy  Ratusza - Zduńskowolskiego Centrum Integracji oraz zagospodarowania Placu Wolności w Zduńskiej Woli, przyznana została pracowni 90  A r c h i t e k c i   z Warszawy
I nagroda w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej budowy Ratusza - Zduńskowolskiego Centrum Integracji oraz zagospodarowania Placu Wolności w Zduńskiej Woli, przyznana została pracowni 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Projekt, który wygrał w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej budowy Ratusza - Zduńskowolskiego Centrum Integracji oraz zagospodarowania Placu Wolności w Zduńskiej Woli.

Architektura
Budynek historycznego ratusza charakteryzował się niezwykle modularnym klasycznym charakterem z czterema prostopadłymi osiami głównych bram wjazdowych i dominantą w postaci wieży nad jedną z nich.

Projektowany budynek powtarzać będzie we współczesnej formie podział modularny i proporcje dawnego ratusza . Będą one stanowić kanwę na której został zaprojektowany nowy układ funkcjonalny.

Ze względu na nową funkcję budynku, jego zewnętrzna forma będzie miała charakter ściśle modularny, podporządkowany klasycznej symetrii, natomiast wnętrze stanowić będą cztery podstawowe grupy pomieszczeń skupionych wokół centralnej sali widowiskowej.

Wizualizacja nocna - Ratusz - Zduńskowolski, Centrum Integracji oraz zagospodarowanie Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Główne wejście z dominantą w postaci wieży ratuszowej ze względu na swój reprezentacyjny charakter prowadzić będzie przede wszystkim do części mieszczącej funkcje administracyjne oraz Urząd Stanu Cywilnego, jak i funkcje w zakresie integracji społecznej. Na parterze budynku zlokalizowano centralnie salę informacyjną. W skrzydle zachodnim znajdują się pomieszczenia sali ślubów wraz z towarzyszącym zapleczem połączone bezpośrednio z podcieniem przy jednym z zielonych skwerów kameralnych. W skrzydle wschodnim znajdują się pomieszczenia miejskiej świetlicy środowiskowej. Druga kondygnacja budynku od frontu została zaprojektowana jako siedziba Rady Miasta wraz z wszelkimi pomieszczeniami towarzyszącymi. Sala konferencyjna w tej części będzie miała bezpośrednie połączenie z restauracją i za jej pośrednictwem częścią kulturalną. Komunikacja pionowa prowadzona jest w wieży ratuszowej na szczycie której znajduje się taras widokowy.

Wnętrza
Pomieszczenia związane z funkcją kulturalną, jako również niezwykle ważną zostały zlokalizowane od strony północnej. Taka lokalizacja podyktowana została niemniej reprezentacyjnym charakterem tej części budynku i osadzeniem jej w parku miejskim jako naturalnej scenie widowisk kulturalnych. Wejście prowadzi bezpośrednio do przestrzeni foyer oraz sali wystaw połączonej z kawiarnią. Obie te przestrzenie mają bezpośredni dostęp do skwerów parkowych osłoniętych częściowo podcieniami.

Główna sala widowiskowa jak i sala kameralna dostępna jest bezpośrednio z przestrzeni foyer. Sala kameralna została zaprojektowana w taki sposób by istniała możliwość otwarcia jej ścian i włączenia przestrzeni parku jako jej poszerzonej widowni. Główna sala widowiskowa ze względu na swój gabaryt i rangę zajmuje centralną część budynku. Taka lokalizacja pozwoli na jej odpowiednie wyizolowanie akustyczne. Pod widownią Sali zlokalizowano niezbędne zespoły sanitarne oraz szatnię. Od strony zachodniej zlokalizowano pomieszczenia magazynu i zapewniono bezpośredni dostęp i dojazd do zaplecza sal z możliwością dostawy scenografii i tym podobnych bezpośrednio na scenę.

Na drugiej kondygnacji w części zaplecza sal zlokalizowano garderoby i pomieszczenia towarzyszące. Nad salą wystawienniczą znajdować się będzie restauracja wraz z niezbędnym zapleczem. Restauracja dostępna będzie trzonem komunikacji pionowej zlokalizowanym w strefie wejściowej tak oby możliwe było zapewnienie dostępu do jej pomieszczeń nawet gdy inne funkcje budynku są nie dostępne.

Klub osób starszych został zlokalizowany na parterze od strony wschodniej pomiędzy pomieszczeniami miejskiej świetlicy środowiskowej, a kawiarnią i salą wystawienniczą. Pomieszczenia klubu mają swoje niezależne wejście oraz wyjście do podcienia zielonego skweru kawiarni.
Wszystkie poszczególne funkcje posiadają wejścia zlokalizowane na historycznych osiach budynku i układają się w tradycyjnej formie wokół współczesnego „dziedzińca” jaki stanowi główna sala widowiskowa.

Wnętrza - Ratusz - Zduńskowolski, Centrum Integracji oraz zagospodarowanie Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Urbanistyka
Rynek miejski z ratuszem zarówno w swojej istocie funkcjonalnej jak i formalnej stanowi centralny element miasta. Najważniejsze instytucje miejskie mieszczące się w ratuszu tworzą punkt ciężkości skupiający mieszkańców zarówno w codziennym życiu jak i w ogólnej poczuciu przynależności do danej społeczności.

Historyczny rynek w Zduńskiej Woli, na którym odbywały się liczne targi, wraz z budynkiem, jaki powstał w jego centralnej części, nazywanym popularnie ratuszem, były świadectwem prężnie rozwijającego się miasta przemysłowego przyciągającego kupców i nowych mieszkańców.

Klasyczna forma historycznego ratusza podkreślała jego centralne położenie na placu, a ranga budynku była należycie wyeksponowana rytmicznymi modułami elewacji, bramami na osich poszczególnych boków i wieżą w centrum frontowej elewacji.

Dawny targowy rynek miejski zamienił się ciągu historii Zduńskiej Woli w Plac Wolności, stanowiący zielony park miejski. Choć istota funkcjonowania tej przestrzeni miejskiej jest zupełnie inna to nadal niezmiennie jest ona centralnym punktem miasta stanowiącym ważny element dla spotykającej się i wypoczywającej tam społeczności.

Nowy budynek ratusza, który powstanie w tym historycznym położeniu będzie łącznikiem pomiędzy czasami historycznymi, współczesnymi i przyszłością budując dosłownie i w przenośni świadomość mieszkańców Zduńskiej Woli.

Widok 1 - Ratusz - Zduńskowolski, Centrum Integracji oraz zagospodarowanie Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Widok 2 - Ratusz - Zduńskowolski, Centrum Integracji oraz zagospodarowanie Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Widok 3 - Ratusz - Zduńskowolski, Centrum Integracji oraz zagospodarowanie Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

 

Plac Wolności
Plac Wolności jest miejscem, w którym krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne zarówno piesze , rowerowe jak i komunikacji miejskiej. Jego koncentryczny układ wpisuje się w szerszy układ urbanistyczny. Centralna lokalizacja projektowanego ratusza, tak jak w przypadku budynku historycznego nadal stanowić będzie swojego rodzaju „zwornik” miejski. Nowy obiekt nawiązując lokalizacją, gabarytami i zasadami kompozycyjnymi do przedwojennego ratusza, osadzony we współczesnym parku będzie stanowił również „zwornik” ciągłości historycznej miasta.

Park miejski
W obecnie istniejącym parku miejskim do historycznych osi prostopadłych ratusza dodano aleje biegnące ukośnie od narożników placu. Projektowane zagospodarowanie Placu Wolności przewiduje utrzymanie istniejących kierunków, ale rozróżnienie ich charakteru. Prostopadłe osie placu zostaną utrzymane w klasycznej formie wyznaczając główne dojścia do najważniejszych funkcji budynku ratusza. Szczególnie zostanie wyeksponowana oś północ- południe wyznaczona przez główne wejście do części administracyjnej budynku z wieżą ratuszową i wejście do części kulturalnej od strony północnej.

Oś wschód- zachód to droga dojścia do części budynku mieszczącej funkcje integracji społecznej oraz dojazd i wejście techniczne dla części kulturalnej.
Osie ukośne parku miejskiego zostaną zaprojektowane jako swobodne ciągi piesze meandrujące w parku pomiędzy kameralnymi skwerami wśród zieleni. Swobodny układ małych placów nawiązywać ma do dynamicznej struktury miejskiej skupiającej się wokół punku centralnego jaki stanowi ratusz.
Istniejąca zieleń wysoka zostanie zachowana w maksymalnym stopniu na jaki pozwoli realizacja budynku ratusza. Skwery parkowe zostały zaprojektowane w taki sposób aby nie była konieczna wycinka jakichkolwiek istniejących drzew.

Kompozycję zieleni placu oparto na zachowaniu zieleni wysokiej uzupełnionej strzyżonym trawnikiem jako rodzajem posadzki palcu, bez dodatkowych krzewów i zieleni średniej lub niskiej. Taki układ ma nawiązywać do historycznej otwartości rynku, jego przestrzenności i reprezentacyjnego charakteru. Pozwoli on również na odpowiednie wyeksponowanie budynku ratusza ze wszystkich kierunków, łatwą orientację oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa we wnętrzu parkowym dla korzystających z niego mieszkańców.

Istniejące toalety miejskie pozostaną w swojej lokalizacji jedynie ich budynek zostanie wyremontowany i przebudowany w formie nawiązującej do projektowanego budynku ratusza.

Obsługa komunikacyjna placu wraz z budynkiem ratusza odbywać się będzie bezpośrednio z okalających go ulic. Na obrzeżach placu zostaną zaprojektowane miejsca parkingowe wzdłuż ulic oraz parkingi na terenach wyznaczonych na tę funkcję w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Parkingi wzdłuż ulic projektowane będą głównie jako parkingi równoległe. Taki sposób parkowania typowy jest dla charakteru miejskiego. Integruje on przestrzenie parkingów z ulicą pozostawiając więcej przestrzeni ta zieleń i ciągi komunikacji pieszej i rowerowej, redukując niekorzystne wrażenie wielkich parkingów samochodowych.

Miejsca parkingowe na potrzeby parku i budynku ratusza zostały zbilansowane w parkingach na obrzeżach placu, a także wzdłuż ulicy Juliusza i na działkach zajmowanych przez dworzec PKS przeznaczonych na tę funkcję w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Miejsca parkingowe wzdłuż projektowanej ulicy 32D zostaną przewidziane na potrzeby jej mieszkańców i osób odwiedzających.

Ewentualny parking podziemny projektowany pod budynkiem ratusza zapewni ilość miejsc parkingowych jaka pozwoli zrezygnować z budowy parkingu naziemnego na terenach dworca PKS. Ze względu na niezbędne roboty fundamentowe przy budowie ratusza, jak również konieczność jego częściowego podpiwniczenia mieszczącego niezbędne pomieszczenia techniczne, zasadna jest realizacja proponowanego parkingu podziemnego, która przy stosunkowo niewielkich nakładach inwestycyjnych pozwoli na odzyskanie terenów dworca PKS na inne inwestycje komercyjne.

Plansza 1 - I nagroda konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej budowy Ratusza - Zduńskowolskiego Centrum Integracji oraz zagospodarowania Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Plansza 2 - Ratusz - Zduńskowolski, Centrum Integracji oraz zagospodarowanie Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Plansza 3 - Ratusz - Zduńskowolski, Centrum Integracji oraz zagospodarowanie Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Plansza 4 - Ratusz - Zduńskowolski, Centrum Integracji oraz zagospodarowanie Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Plansza 5 - Ratusz - Zduńskowolski, Centrum Integracji oraz zagospodarowanie Placu Wolności w Zduńskiej Woli; 90 A r c h i t e k c i z Warszawy

Źródło: 90 A r c h i t e k c i

Tagi: architektura projekt konkurs

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024
Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024