Budynki zrównoważone

Lipiec 16, 2013

Dom zeroenergetyczny pod Warszawą

Dom zeroenergetyczny Green Power
Dom zeroenergetyczny Green Power

W miejscowości Józefosław, pod Warszawą ruszyła budowa eksperymentalnego domu zeroenergetycznego Green Power. W budynku zastosowane zostaną energooszczędne materiały konstrukcyjne i wysokowydajne instalacje produkujące energię na jego potrzeby.

Wybudowany będzie z materiałów budowlanych ogólnie dostępnych, ale zdefiniowanych w formule domu energooszczędnego (20 kWh/m2/rok). Konstrukcja budynku zostanie postawiona na specjalnej płycie nośnej żelbetowej o współczynniku U=0,07 Wm2K. Modernistyczna bryła domu została podzielona na dwie osobne, niezależne energetycznie konstrukcje. Jedna wykonana z ceramiki, a druga w konstrukcji stalowej.

Dom zeroenergetyczny Green Power

Budynek zostanie wyposażony w wiele innowacyjnych urządzeń, dedykowanych do produkcji energii na potrzeby gospodarstwa domowego. Wśród nich znajdzie się wiatrak z turbiną, ustawiony na 8-metrowym maszcie i produkujący prąd na potrzeby cwu, system diodowy oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, zasilany przez panele fotowoltaiczne oraz system zarządzania energią w budynku. Zaprojektowano również rozwiązania z zastosowaniem pompy ciepła oraz specjalnych, po raz pierwszy stosowanych, sond promieniowych. System grzewczy budynku opiera się na innowacyjnych panelach sufitowych.

 

Dom zeroenergetyczny Green Power - stawianie konstrukcji
Dom zeroenergetyczny Green Power - stawianie konstrukcji

Źródło: materiały prasowe

Tagi: domy zeroenergetyczne domy jednorodzinne

Komentarze

Relacja z użytkowania

Dodano: Czwartek, 30 Styczeń 2014, 20:14, Autor: LeszekK

Przyjemna architektura, chciałbym jednak usłyszeć, jak w takim domu się mieszka, czy komfort cieplny jest odpowiedni, jakie są koszty utrzymania - byłoby fajnie poznać taką analizę. Swoją drogą, jedno co mi się najbardziej podoba w tych nowoczesnych domach to te duże okna i przesuwne drzwi balkonowe - lubię te nowoczesne otwarcie wnętrza na otoczenie. Jestem ciekawy czy wielu jest producentów, którzy mają odpowiednią ofertę stolarki okiennej pod właśnie taką architekturę.

Budynki zrównoważone

Mjøstårnet - taras na dachu
Norweski lider zestawienia mierzy 85,4 metra, drugi co do wielkości obiekt w Austrii jest niewiel...
Sierpień 25, 2020
Freebooter - dom biofilny w Amsterdamie, autor projektu: GG-loop, zdj.: Michael Sieber
Projekt Freebooter zdobył nagrodę „Large Apartment of the Year” podczas rozdania Frame Awards 202...
Sierpień 11, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020