Zielone innowacje

Czerwiec 26, 2023

Jak skutecznie wdrażać praktyki ESG

Gdański Business Center
Gdański Business Center

Rosnące oczekiwania inwestorów, instytucji finansujących i najemców stawiają przed właścicielami obiektów nowe wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem. W jaki sposób im sprostać i jak skutecznie przekładać strategie na działania odpowiadające potrzebom interesariuszy pokazuje przykład kompleksu biurowego Gdański Business Center, w którym MVGM - zarządca nieruchomości komercyjnych w Polsce, z powodzeniem opracował plan i wdrożył szereg dedykowanych działań ESG.

MVGM posiada międzynarodowe doświadczenie i know-how w zakresie wdrażania praktyk ESG. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom stojącym przed właścicielami budynków, którymi zarządzamy, poszerzyliśmy portfolio naszych usług na polskim rynku o m.in. działania optymalizujące koszty eksploatacyjne, zielone certyfikacje, doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju, wsparcie w opracowaniu efektywnych strategii raportowania. Widzimy, że takie kompleksowe podejście do zarządzania nieruchomościami jest dziś bardzo potrzebne, a pozytywne wyniki jakie udało się nam osiągnąć w kompleksie Gdański Business Center są tego dobrym przykładem - potwierdza Leszek Sybura, Dyrektor Operacyjny, MVGM.

Gdański Business Center to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i największych warszawskich parków biurowych, wchodzący w skład portfolio Savills Investment Management. Obejmuje powierzchnię 101 000 mkw., a wśród jego najemców znajdują się takie firmy jak m.in. KPMG, Euronet, Philip Morris, Dell Technologies, Nielsen, Allianz.

Zrównoważony rozwój odgrywa strategiczną rolę w kształtowaniu naszego portfolio nieruchomości i budowaniu jego długofalowej wartości. Należące do nas budynki certyfikujemy w systemie BREEAM i wprowadzamy w nich programy z zakresu ESG. W realizacji strategii zrównoważonego rozwoju w Gdański Business Center wspiera nas MVGM - mówi Julia Racewicz, Head of Asset Management Office & Logistics, Savills Investment Management.

Dane o zużyciu energii i ich analiza

Punktem wyjścia do opracowania działań z zakresu ESG dla budynków należących do kompleksu Gdański Business Center stała się szeroka analiza uwzględniająca aspekty techniczne i społeczne funkcjonowania budynków.

Jako zarządca dysponujemy nie tylko szczegółowymi danymi dotyczącymi zużycia energii elektrycznej, ciepła, wody, odpadów i parametrami działania poszczególnych instalacji, ale także wiedzą, w jaki sposób nasi najemcy korzystają z infrastruktury budynków i jakie są ich potrzeby. Na podstawie analizy tych czynników nasz zespół zaprojektował zestaw rozwiązań, które pozytywnie wpłynęły zarówno na realizację celów środowiskowych, jak i na jakość codziennego funkcjonowania użytkowników obiektu - podkreśla Leszek Sybura.

Dążąc do poprawy efektywności energetycznej, w Gdański Business Center zostały wdrożone takie działania jak m.in. stały monitoring i odpowiednie dostosowywanie harmonogramów pracy poszczególnych instalacji i urządzeń HVAC, zmniejszenie godzin pracy węzłów cieplnych i dopasowanie ich do sposobu korzystania z przestrzeni przez najemców. Oświetlenie zewnętrzne oraz w częściach wspólnych zostało wymienione na energooszczędne źródła światła typu LED. W szatni dla rowerzystów zostały zainstalowane dodatkowe kabiny prysznicowe, a w garażach – gniazda do ładowania rowerów elektrycznych, aby infrastruktura budynków sprzyjała ekologicznym rozwiązaniom transportowym. Na terenie kompleksu wprowadzono także regularne zbiórki elektrośmieci i wyposażono budynki w pojemniki na zużyte baterie.

Ponadto, w ramach prowadzonych działań MVGM wspiera właściciela kompleksu w monitorowaniu i raportowaniu zużycia energii, wody i odpadów. Dzięki zastosowaniu systemu oceny GRESB właściciel nieruchomości zyskał wiedzę, jaki jest poziom realizacji jego celów ESG względem innych przedsiębiorstw oraz jakie obszary wymagają dalszych optymalizacji. Bieżące monitorowanie i analiza tych wskaźników stanowią istotne źródło danych przy planowaniu kolejnych działań.

Edukacja na temat rozwoju zrównoważonego

Do działań ESG w Gdański Business Center włączyliśmy nasz autorski program People in the Spotlight, inspirowany siedmioma filarami certyfikacji WELL. Zaproponowaliśmy użytkownikom budynków aktywności i kampanie, które wspierają i komunikują środowiskowe oraz społeczne aspekty ESG, a także pomagają budować najemcom dobrostan ich pracowników - mówi Leszek Sybura.

W kompleksie biurowym odbyły się m.in. wystawa roślin oczyszczających powietrze, warsztaty pszczelarskie, czy wyzwanie sportowe zakończone sadzeniem lasu. Użytkownicy mogli skorzystać z serwisu rowerowego, badań profilaktycznych, a także współtworzyć instalację artystyczną. Równolegle prowadzone były kampanie edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości uczestników w zakresie ochrony środowiska i zdrowego trybu życia. Firmy obecne w biurowcu aktywnie włączały się także w akcje charytatywne takie jak np. zbiórki na rzecz osób w kryzysie bezdomności, współpraca z fundacją promującą modę cyrkularną oraz wsparcie dla ofiar wojny w Ukrainie.

Wdrażanie praktyk wspierających środowiskowy i społeczny aspekt ESG to długofalowy proces wymagający różnorodnych działań, monitorowania ich efektów oraz bliskiej współpracy właściciela nieruchomości i zarządcy. W Gdański Business Center udało się z powodzeniem wprowadzić rozwiązania, które spełniły nasze oczekiwania oraz zostały bardzo dobrze przyjęte przez najemców. Z pewnością nie jest to nasze ostatnie słowo i wspólnie z MVGM będziemy nadal pracowali nad budowaniem przewagi konkurencyjnej kompleksu w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju - podsumowuje Julia Racewicz

Tagi: ESG ochrona środowiska rozwój zrównoważony

Budynki zrównoważone

College Hampate Ba - szkoła nieskoemisyjna w Nigrze | autor: pracownię Article 25
College Hampate Ba to niskoemisyjna i pasywnie wentylowana szkoła zlokalizowana w Niamey w Nigrze...
Czerwiec 17, 2024
Meczet Punchbowl - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor: Angelo Candalepas and Associates
Głęboko poruszająca przestrzeń sakralna, magicznie wyczarowana w codziennym otoczeniu przedmieść...
Czerwiec 13, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Najciekawsze obiekty bazujące na rozwiązaniach lidera rynku wybiorą wybitni architekci i przedstawiciele branży budowlanej.
Czerwiec 19, 2024
Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024