Zielone innowacje

Październik 21, 2013

Zmiany w dofinansowaniach solarnych korzystniejsze dla kolektorów płaskich

fot. BRASS
fot. BRASS

1 października 2013 roku weszły w życie zmiany przepisów regulujących dopłaty do kredytów na systemy solarne. Teraz środki wyliczane są na podstawie powierzchni czynnej kolektora, a nie jak to było dotychczas powierzchni całkowitej (brutto). Dopłaty będą niższe, 
ale pozwoli to na zwiększenie liczby zrealizowanych w Polsce inwestycji. Zmianę w najmniejszym stopniu odczują inwestorzy decydujący się na kolektory płaskie.

Celem akcji dopłat do kolektorów słonecznych, prowadzonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest ograniczenie emisji CO2 oraz pomoc w obniżeniu kosztów eksploatacji domów i wspólnot mieszkaniowych. Dotychczas z programu skorzystało prawie 50 tys. wnioskodawców.

Zmiany w naliczaniu dotacji

Pojawienie się na rynku nowych modeli urządzeń, których powierzchnia czynna znacząco różni się
 od całkowitej, wymusiły zmiany w sposobie naliczania dotacji. Co dokładnie się zmieni? Od strony administracyjnej sposób pozyskiwania częściowego zwrotu pieniędzy pozostaje bez zmian. Inny będzie jednak sposób naliczania dotacji, która od 1 października 2013 roku zależeć będzie wyłącznie
od powierzchni czynnej kolektora - bezpośrednio odpowiedzialnej za wytwarzanie ciepła 
i podgrzewanie wody. Dotychczas wysokość dotacji liczona była od powierzchni brutto, czyli całkowitej montowanego urządzenia.

 

Solar TCA2, fot.: Braas

 

Zmiany sprawią, że inwestorzy otrzymają dopłaty niższe od kilku do kilkudziesięciu procent 
- wszystko zależy od rodzaju użytego w instalacji systemu. Najmniejszą różnicę odczują inwestorzy decydujący się na kolektory płaskie. Na przykład dla urządzenia marki BRAAS TCA2 będzie
to zaledwie 8% (taka jest różnica pomiędzy powierzchnią czynną a całkowitą urządzenia). Najwięcej stracą inwestorzy decydujący się na kolektory rurowe - tutaj dotacja może być mniejsza nawet o 35%.

NFOŚiGW ma jeszcze do rozdysponowania ok. 80 mln zł. Jest to suma pozwalająca
na przyznanie dopłat do instalacji solarnych ok. 15 tys. wnioskodawców. Dzięki zamianie przepisów
 z programu skorzysta dodatkowych 3 tys. osób. Z badania zleconego przez NFOŚiGW wynika, że ponad 90% inwestorów jest zadowolonych z zainstalowania systemów solarnych.

Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych na jedną osobę pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Tagi: domy jednorodzine kolektory słonezne OZE

Komentarze

czy to sie oplaca?

Dodano: Piątek, 21 Marzec 2014, 08:59, Autor: młody architekt

Duża grupa ekspertów uważa że kolektory nawet z dopłatą nie są opłacalne. Wyjątek stanowią większe inwestycje gdzie jest jest duże zużycie ciepłej wody lub brak dostępu do tanich nośników energii, np. Kotły na olej opałowy lub energia elektryczna. Pozdrawiam

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025