Polska i Świat

Październik 6, 2008

BAR – architektura po holendersku

Pytanie ‘Czy współczesna architektura jest bezużyteczna?’ staje się jedynie pół retoryczne, gdy odpowiedzi na nią udzielają Klaas van der Molen i Joost Glissenaar – założyciele BAR (Bureau voor Architectuur Rotterdam). Mimo że, ku ich rozczarowaniu, pierwszy wspólny nagrodzony projekt czeka ciągle na realizację, duet podczas tworzenia kolejnych projektów zgłębił cel współczesnej architektury, a w szczególności relacje między budynkami a ich użytkownikami.

Holenderska architektura zwraca na siebie uwagę od lat 90-tych XX wieku, kiedy to zaczęto łączyć formę ifunkcję. Obecne wymagania rynku sprawiają, że rozwijające się zespoły architektów nie mają racji bytu. Zespół Klaasa van der Molena i Joosta Glissenaara realizuje się na polu architektury użyteczności publicznej, gdzie uważają się za konkurencję dla dużych korporacji pod względem ceny i elastyczności.

Zespół BAR kładąc nacisk na funkcje użytkowe przyrównuje się do powojennych holenderskich znakomitości, takich jak Herman Hertzberger i Aldo van Eyck, którzy zapoczątkowali humanistyczne podejście do otoczenia budynku. Młody zespól BAR przyciąga uwagę dzięki przekształceniu socjalnej wrażliwości i bezpardonowych form swoich poprzedników.
Jednym z bardziej znanych projektów duetu jest budynek drukarni Roto Smeets przy starym przemysłowym kanale, który prezentuje się przechodniom jako długa szklana ściana pomiędzy drewnianymi kolumnami. Poza ciekawą fasadą, budynek składa się z trzech połączonych prostopadłościanów: od przezroczystego frontowego biura, poprzez drukarnię w środku, aż do działów pakowania, magazynowania i wysyłki. Twórcy twierdzą, że budynek ten jest, jak odpakowywanie prezentu, procesem ukazywania nieznanego wnętrza poprzez efektowną część zewnętrzną.

Kontrast pomiędzy starą skorupą a nowym wnętrzem to kluczowe założenie projektu BAK, współczesnego centrum sztuki, w Utrechcie. Perforowaną siatkę zawierającą schody zestawiono tutaj za fasadą z 1650 roku. Stworzono tym samym pionowe foyer, podkreślające przejście pomiędzy starym a nowym. W rzeczywistości jest to jedna ciągła przestrzeń pomiędzy trzema pomieszczeniami: biblioteką recepcją i miejscem spotkań.

Z pracowni BAR pochodzi również projekt budynku organizacji socjalnej zajmującej się walką z uzależnieniem od narkotyków. Hostel dla narkomanów, Junky Hotel, mieści się na jednej z najbardziej ekskluzywnych ulic historycznego centrum Utrechtu. W budynku z 1910 roku projektanci stworzyli przestrzeń życia dla bezdomnych narkomanów, gdzie jednym z kluczowych elementów projektu są ściany wyłożone laminatem z trójwymiarowym nadrukiem liści bluszczu, mającym sugerować kontakt z naturą.

Bridgehouse, nazywamy przez projektantów ‘Ozdobą na wodzie’ używany sześciokrotnie w ciągu roku, przez resztę czasu pełni funkcję stacji transformatorowej. Gdyby nie został zaprojektowany przez duet BAR, nie stanowiłby idealnego uzupełnienia rzeźby miasta, ale byłby kolejnym nudnym budynkiem technicznym.

Rok założenia: 1999

Zespół: Joost Glissenaar, Klaas van der Molen

Projekty:

Drukarnia Roto Smeets, Utrecht, 2003
Centrum Sztuki współczesnej BAK, Utrecht, 2003
Junky Hotel, Utrecht, 2004
Bridgehouse, Middelburg, 2004
Pawilon Krasińskiego, Warszawa, 2006
Wnętrza Holenderskiego Stowarzyszenia Architektów - BNA, Amsterdam, 2007
Budynek policji KLPD, Assen and Maasbracht, 2008
Music House, Utrecht, 2008;Jednostki mieszkaniowe Glauberweg, Amsterdam, 2008

Źródło: www.fta.pl

Źródło: Fundacja Twórców Architektury

Tagi: Klaas van der Molen Joost Glissenaar architekt architektura

Domy jednorodzinne

Latająca stodoła to nietypowy projekt domu jednorodzinnego, zainspirowany sztuką, urzeczywistnion...
Czerwiec 1, 2023
W 2017 powstał wielobranżowy projekt domu dla dwóch rodzin o powierzchni 520m2. Zrealizowany w 20...
Maj 26, 2023

Wasze realizacje

Cellaio - biblioteczka / ścianka telewizyjna z półkami na książki i zamykanymi szafkami.
Maj 2, 2023
Narożne półki na książki Cellaio. Bardzo wytrzymałe na obcążenia (ok. 100 kg/mb), bez widocznych...
Maj 1, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

This compendium is developed to highlight the importance of collaboration between architects and local communities in the design process, through the lens of the UN SDG 11 (Sustainable Cities and C...
Maj 30, 2023
The European Green Cities Award encourages successful, ambitious, inspiring and innovative green infrastructures projects.
Maj 29, 2023