Polska i Świat

Luty 28, 2022

Dzielnica Nowych Technologii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny

Pracownia WXCA zdobyła II miejsce w Konkursie na koncepcję rewitalizacji pokopalnianych terenów w Katowicach - Dzielnicy Nowych Technologii - Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego.
Pracownia WXCA zdobyła II miejsce w Konkursie na koncepcję rewitalizacji pokopalnianych terenów w Katowicach - Dzielnicy Nowych Technologii - Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego.

Wyeksponowanie wysokich walorów historycznych i estetycznych zabytkowego kompleksu poprzemysłowego oraz wprowadzenie tam funkcji umożliwiających technologiczny rozwój miasta – na to, zdaniem WXCA, powinno się postawić w „Dzielnicy Nowych Technologii – Katowickim HUB-ie Gamingowo-Technologicznym”. Takie podejście do rewitalizacji terenów po kopalni KWK „Wieczorek” spotkało się z uznaniem Sądu Konkursowego pod przewodnictwem architekta Stanisława Podkańskiego, który przyznał tej koncepcji II miejsce. Sąd docenił m.in. „przejrzystą dyspozycję całościowego zagospodarowania terenu wraz z uwzględnieniem dalszych etapów rozbudowy HUB-u”. Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej tej części Katowic był organizowany przez Urząd Miasta Katowice.

WXCA - II miejsce w Konkursie na koncepcję Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego
Rewitalizacja terenów przemysłowych

Rewitalizacja terenu po kopalni KWK „Wieczorek”, która na trwałe wpisała się w krajobraz miasta, będąc przez lata świadkiem historii, zdaniem autorów powinna zachowywać i przyczyniać się do kultywacji dorobku kulturalnego i architektonicznego tego wyjątkowego miejsca. Architekci podeszli do tego terenu kompleksowo i starali się tak zaaranżować przestrzeń, by zachować wartościową tkankę historyczną i jednocześnie stworzyć atrakcyjne, immersyjne, wielowarstwowe doświadczenie, jakie będzie towarzyszyło podczas przebywania na terenie nowoczesnego HUB-u Gamingowo - Technologicznego, gdzie spotykają się w zabytkowych obiektach różne funkcje.

Warto dodać, że same  Katowice są młodym miastem rozwijającym się w bardzo szybkim tempie. Mimo, że jego początki sięgają XVI w., prawa miejskie otrzymały  dopiero w 1865r. -Obecnie Katowice przechodzą transformację  - z miasta pełnego przemysłu w nowoczesne miasto nowych technologii. Teren działającej przez 200 lat kopalni węgla ma być m. in. siedzibą firm działających w branży e-sportu i produkcji gier komputerowych  (Katowice od kilku lat są areną światowych mistrzostw  e- sportu). Zachowanie historycznej tkanki w połączeniu z  nowoczesną architekturą pozwoli ocalić historyczne dziedzictwo Katowic – mówi Agnieszka Nowicka z WXCA, współautorka projektu.

Tak zaaranżowana współczesna przestrzeń publiczna będzie otwarta nie tylko na użytkowników znajdujących się tam przestrzeni biurowych i konferencyjnych, lecz także przyciągać będzie osoby z branży gamingowo-technologicznej oraz turystów odwiedzających ten region Polski.   

Na projektowanym terenie, oprócz wymienionych już funkcji biurowych i konferencyjnych, znajdą się min. wielofunkcyjny plac główny z fontanną, nowoczesne centrum edukacyjne, konferencyjne z przestrzennym foyer z wieżą widokową, audytorium na 500 osób, restauracja, która pomieści 200 osób, muzeum z kawiarnią.

Reprezentacyjna strefa wejściowa została umiejscowiona w budynku dawnej Cechowni. Twórcy zaproponowali również loop – czyli wewnętrzną pętlę aktywizującą wszystkie funkcje, która jest bieżnią dla pieszych i rowerzystów  oraz spełnia wymogi drogi pożarowej.

WXCA - II miejsce w Konkursie na koncepcję Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego
Wymagający kontekst, złożony projekt

– Projektując tak rozległy teren, mierzyliśmy się z bardzo wymagającym kontekstem. To zawsze stanowi duże wyzwanie i wymaga od twórców wrażliwości, interpretacji terenu i zrozumienia, jaką wartością jest to miejsce dla mieszkańców, a także umiejętnego łączenia dbałości o historyczne treści i wprowadzania nowoczesnych rozwiązań, które są niezbędne dla tego typu HUB-u. mówi Sonia Manssour-Stawiarska z WXCA, współautorka projektu. Na rewitalizowanej przestrzeni istnieją zarówno budynki o niewielkiej wartości estetycznej, wybudowane w latach 60, 70 i 80 XX wieku, jak i zabytkowe obiekty Szybu „Pułaski” i kopalni KWK „Wieczorek”, które powstały na początku XX wieku. Dodatkowo teren sąsiaduje z architektoniczną perłą, jaką jest osiedle Nikiszowiec.

WXCA - II miejsce w Konkursie na koncepcję Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego
Architektura zrównoważona

Zrównoważone podejście zaproponowane przez WXCA spotkało się z uznaniem Sądu Konkursowego, który docenił koncepcję również za „rozwiązania proekologiczne jak uprawy na dachach, retencja wód opadowych, ewentualne wykorzystanie szybu kopalni dla pomp ciepła i wykorzystanie energii geotermalnej”. Oprócz tego architekci zaprojektowali min. panele fotowoltaiczne na dachach, zielone dachy, miejsca parkingowe w zieleni wykonane z kostki ażurowej poprzerastanej trawą, optymalne przeszklenia, stacje do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych, budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów, domki dla jeży.

  • Zespół  autorski WXCA: Szczepan Wroński, Agnieszka Nowicka, Sonia Manssour-Stawiarska, Zuzanna Rosińska, Michał Czerwiński, Paulina Kucharska
  • Wizualizacje: Alter Image Sebastian Kochel
WXCA - II miejsce w Konkursie na koncepcję Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego

Tagi: architektura konkurs WXCA rewitalizacja

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Najciekawsze obiekty bazujące na rozwiązaniach lidera rynku wybiorą wybitni architekci i przedstawiciele branży budowlanej.
Czerwiec 19, 2024
Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024