Polska i Świat

Luty 28, 2022

Dzielnica Nowych Technologii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny

Pracownia WXCA zdobyła II miejsce w Konkursie na koncepcję rewitalizacji pokopalnianych terenów w Katowicach - Dzielnicy Nowych Technologii - Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego.
Pracownia WXCA zdobyła II miejsce w Konkursie na koncepcję rewitalizacji pokopalnianych terenów w Katowicach - Dzielnicy Nowych Technologii - Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego.

Wyeksponowanie wysokich walorów historycznych i estetycznych zabytkowego kompleksu poprzemysłowego oraz wprowadzenie tam funkcji umożliwiających technologiczny rozwój miasta – na to, zdaniem WXCA, powinno się postawić w „Dzielnicy Nowych Technologii – Katowickim HUB-ie Gamingowo-Technologicznym”. Takie podejście do rewitalizacji terenów po kopalni KWK „Wieczorek” spotkało się z uznaniem Sądu Konkursowego pod przewodnictwem architekta Stanisława Podkańskiego, który przyznał tej koncepcji II miejsce. Sąd docenił m.in. „przejrzystą dyspozycję całościowego zagospodarowania terenu wraz z uwzględnieniem dalszych etapów rozbudowy HUB-u”. Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej tej części Katowic był organizowany przez Urząd Miasta Katowice.

WXCA - II miejsce w Konkursie na koncepcję Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego
Rewitalizacja terenów przemysłowych

Rewitalizacja terenu po kopalni KWK „Wieczorek”, która na trwałe wpisała się w krajobraz miasta, będąc przez lata świadkiem historii, zdaniem autorów powinna zachowywać i przyczyniać się do kultywacji dorobku kulturalnego i architektonicznego tego wyjątkowego miejsca. Architekci podeszli do tego terenu kompleksowo i starali się tak zaaranżować przestrzeń, by zachować wartościową tkankę historyczną i jednocześnie stworzyć atrakcyjne, immersyjne, wielowarstwowe doświadczenie, jakie będzie towarzyszyło podczas przebywania na terenie nowoczesnego HUB-u Gamingowo - Technologicznego, gdzie spotykają się w zabytkowych obiektach różne funkcje.

Warto dodać, że same  Katowice są młodym miastem rozwijającym się w bardzo szybkim tempie. Mimo, że jego początki sięgają XVI w., prawa miejskie otrzymały  dopiero w 1865r. -Obecnie Katowice przechodzą transformację  - z miasta pełnego przemysłu w nowoczesne miasto nowych technologii. Teren działającej przez 200 lat kopalni węgla ma być m. in. siedzibą firm działających w branży e-sportu i produkcji gier komputerowych  (Katowice od kilku lat są areną światowych mistrzostw  e- sportu). Zachowanie historycznej tkanki w połączeniu z  nowoczesną architekturą pozwoli ocalić historyczne dziedzictwo Katowic – mówi Agnieszka Nowicka z WXCA, współautorka projektu.

Tak zaaranżowana współczesna przestrzeń publiczna będzie otwarta nie tylko na użytkowników znajdujących się tam przestrzeni biurowych i konferencyjnych, lecz także przyciągać będzie osoby z branży gamingowo-technologicznej oraz turystów odwiedzających ten region Polski.   

Na projektowanym terenie, oprócz wymienionych już funkcji biurowych i konferencyjnych, znajdą się min. wielofunkcyjny plac główny z fontanną, nowoczesne centrum edukacyjne, konferencyjne z przestrzennym foyer z wieżą widokową, audytorium na 500 osób, restauracja, która pomieści 200 osób, muzeum z kawiarnią.

Reprezentacyjna strefa wejściowa została umiejscowiona w budynku dawnej Cechowni. Twórcy zaproponowali również loop – czyli wewnętrzną pętlę aktywizującą wszystkie funkcje, która jest bieżnią dla pieszych i rowerzystów  oraz spełnia wymogi drogi pożarowej.

WXCA - II miejsce w Konkursie na koncepcję Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego
Wymagający kontekst, złożony projekt

– Projektując tak rozległy teren, mierzyliśmy się z bardzo wymagającym kontekstem. To zawsze stanowi duże wyzwanie i wymaga od twórców wrażliwości, interpretacji terenu i zrozumienia, jaką wartością jest to miejsce dla mieszkańców, a także umiejętnego łączenia dbałości o historyczne treści i wprowadzania nowoczesnych rozwiązań, które są niezbędne dla tego typu HUB-u. mówi Sonia Manssour-Stawiarska z WXCA, współautorka projektu. Na rewitalizowanej przestrzeni istnieją zarówno budynki o niewielkiej wartości estetycznej, wybudowane w latach 60, 70 i 80 XX wieku, jak i zabytkowe obiekty Szybu „Pułaski” i kopalni KWK „Wieczorek”, które powstały na początku XX wieku. Dodatkowo teren sąsiaduje z architektoniczną perłą, jaką jest osiedle Nikiszowiec.

WXCA - II miejsce w Konkursie na koncepcję Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego
Architektura zrównoważona

Zrównoważone podejście zaproponowane przez WXCA spotkało się z uznaniem Sądu Konkursowego, który docenił koncepcję również za „rozwiązania proekologiczne jak uprawy na dachach, retencja wód opadowych, ewentualne wykorzystanie szybu kopalni dla pomp ciepła i wykorzystanie energii geotermalnej”. Oprócz tego architekci zaprojektowali min. panele fotowoltaiczne na dachach, zielone dachy, miejsca parkingowe w zieleni wykonane z kostki ażurowej poprzerastanej trawą, optymalne przeszklenia, stacje do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych, budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów, domki dla jeży.

  • Zespół  autorski WXCA: Szczepan Wroński, Agnieszka Nowicka, Sonia Manssour-Stawiarska, Zuzanna Rosińska, Michał Czerwiński, Paulina Kucharska
  • Wizualizacje: Alter Image Sebastian Kochel
WXCA - II miejsce w Konkursie na koncepcję Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego

Tagi: architektura konkurs WXCA rewitalizacja

Domy jednorodzinne

si:ti studio
Istotą pracy nad projektem domu było znalezienie przejrzystej struktury przestrzenno-funkcjonalne...
Listopad 19, 2023
Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023

Wasze realizacje

Człowiek jest istotą wrażliwą na otaczające go piękno. Estetyczne środowisko wpływa pozytywnie na...
Grudzień 6, 2023
Idea architektoniczna to otwarty zbiór elementów poetyckich i matematycznych, aspektów efemeryczn...
Listopad 22, 2023

Materiały budowlane

FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023
FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023

Konkursy

The Minister Responsible for the Capitale-Nationale region, Jonatan Julien, is officially inviting landscape architects, urban designers, urban planners, and other environmental design professional...
Grudzień 1, 2023
The International VELUX Award (IVA) is a biennial ideas competition for students of architecture. It invites students from all over the world to create projects investigating the role of daylight i...
Listopad 29, 2023