Polska i Świat

Kwiecień 20, 2023

Muzyczne Centrum Sinfonii Varsovii

Muzyczne Centrum Sinfonii Varsovii | wizualizacja:. Atelier Thomas Pucher
Muzyczne Centrum Sinfonii Varsovii | wizualizacja:. Atelier Thomas Pucher

Rozpoczyna się spektakularna inwestycja na warszawskiej Pradze.  Muzyczne Centrum zostanie zrealizowane na podstawie zwycięskiego projektu Atelier Thomas Pucher z Grazu, który wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2010.

Powstanie obiektu umożliwi Sinfonii Varsovii realizowanie całorocznego sezonu artystycznego i edukacyjnego.

Cieszymy się, że po latach intensywnych przygotowań i wielu niepewności możemy nareszcie przystąpić do budowy – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii. To dla nas wszystkich, tak dla muzyków, pracowników biura, jak i dla mnie osobiście długo oczekiwana wiadomość. Za dwa lata znajdziemy się jako instytucja w zupełnie nowej, ekscytującej sytuacji. Pod koniec 2025 roku będziemy mogli zainaugurować po raz pierwszy w 40-letniej historii orkiestry całoroczny sezon artystyczny – dodaje.

Całość projektu zakłada modernizację pięciu zabytkowych budynków przy ulicy Grochowskiej 272 i budowę nowej sali koncertowej na ponad 1850 miejsc. 

I etap inwestycji - rewitalizacja dawnego Instytutu Weterynaryjnego

W ramach pierwszego etapu budowy Sinfonia Varsovia Centrum, zleconej Korporacji Budowlanej DORACO, planowana jest modernizacja trzech zabytkowych, ponad 120-letnich budynków. Chodzi o budynek główny oraz dwa pawilony dawnego Instytutu Weterynaryjnego mieszczące się od strony ul. Grochowskiej.  Docelowo w budynkach znajdą się przestrzenie edukacyjne i dwie małe sale koncertowe. Realizowane tam będą koncerty kameralne oraz projekty edukacyjne skierowane do różnorodnej publiczności. Przestrzenie te, do czasu ukończenia całej inwestycji będą służyć muzykom Sinfonii Varsovii do ćwiczeń i prób. Powstaną tutaj również m.in. kawiarnia, restauracja i księgarnia muzyczna. Dotychczas budynki te pełniły przede wszystkim funkcje gospodarcze.

W ramach pierwszego etapu prace obejmą również m.in. wstępne zagospodarowanie terenu pod planowany ogród, lokalizację podjazdu Kiss and Ride od strony ul. Terespolskiej oraz postawienie fundamentów ażurowej ramy okalającej całość ogrodu, a stanowiącej ważny element koncepcji architektonicznej kompleksu.

wizualizacja:. Atelier Thomas Pucher

Sinfonia Varsovia jest dla nas bardzo ciekawym wyzwaniem. Projekt łączy elementy konserwatorskie z potrzebą zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych. Poza gruntowną modernizacją trzech budynków inwestycja zakłada też wybudowanie nowego podziemnego obiektu technicznego. Będzie to mózg całego kompleksu z nowoczesnymi systemami sterowania BMS. Cały projekt będzie realizowany w oparciu o zaawansowany proces BIM (Building Information Modeling). Uwielbiamy projekty wymagające dużego doświadczenia inżynierskiego. Na swoim koncie mamy kilkaset zrealizowanych inwestycji w tym projekty duże i skomplikowane, takie jak porty lotnicze, porty morskie, stadiony czy centra handlowe – podkreśla Angelika Cieślowska, CEO Korporacji Budowlanej DORACO.

Realizacja pierwszej części inwestycji zajmie zgodnie z umową 24 miesiące, a przekazanie gotowych obiektów do eksploatacji planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku. Wartość prac została ustalona na poziomie 117,4 mln zł brutto.

wizualizacja:. Atelier Thomas Pucher
II etap inwestycji - budowa nowej sali koncertowej

W kolejnym etapie projekt zakłada m.in. budowę supernowoczesnej głównej sali koncertowej. Będzie to nowe, unikalne miejsce na kulturalnej mapie stolicy.

wizualizacja:. Atelier Thomas Pucher
wizualizacja:. Atelier Thomas Pucher
wizualizacja:. Atelier Thomas Pucher

Tagi: Muzyczne centrum Sinfonia Varsovia architektura inwestycja obiekt użyteczności publicznej

Domy jednorodzinne

Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dl...
Sierpień 21, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Materiały budowlane

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią...
Wrzesień 21, 2023
Firma FAKRO już kolejny raz wprowadza do swojej oferty roletę ARF do okna dachowego w kolorze roku 2023 viva magenta.FAKRO
W ofercie FAKRO rolety ARF Print w kolorze Viva Magenta to nie tylko zaciemnienie, ale także nie...
Wrzesień 21, 2023

Konkursy

Claude Cormier + Associés, "Blue Stick Garden", 2000 | fot.: Louise Tanguay
Międzynarodowy Festiwal Ogrodów ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wyłonienia projektantów, którzy stworzą nowe tymczasowe ogrody na 25. edycję Festiwalu, która zostanie otwarta 21 cz...
Październik 1, 2023
Urząd Miasta i Gminy w Miechowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy c...
Wrzesień 30, 2023