Zielone innowacje

Lipiec 17, 2023

Zeroenergetyczna fasada Pawilonu Novartis

Fasada zero-energetyczna dla Pawilonu Novartis ] Szwajcaria | fot.: iart – studio for media architectures
Fasada zero-energetyczna dla Pawilonu Novartis ] Szwajcaria | fot.: iart – studio for media architectures

iart, studio architektury z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii, zaprojektowało fasadę zeroenergetyczną.  Projekt powstał we współpracy z AMDL CIRCLE i Michele De Lucchi. Projektanci wykorzystali organiczną fotowoltaikę i diody LED, do stworzenia fasady, niedawno otwartego Pawilonu Novartis, mieszczącego się w kampusie Novartis w Bazylei w Szwajcarii, tym samym prezentując potencjał organicznych paneli fotowoltaicznych.

Fasada o zerowym zużyciu energii zawiera łącznie 10 000 modułów słonecznych w kształcie rombów, z wbudowanymi diodami LED, które nie tylko świecą na zewnątrz, ale także w kierunku metalowej powłoki pod spodem. Dzięki temu światło odbija się od powłoki i mieni się na zewnątrz przez półprzezroczyste moduły słoneczne, tworząc wielowarstwową membranę z możliwością wyświetlania treści.

Zużywając tylko tyle energii elektrycznej, ile jest w stanie wyprodukować, membrana staje się zeroenergetyczną fasadą medialną. Jest to możliwe dzięki organicznym modułom słonecznym, wyprodukowanym na bazie węgla, które zostały wykonane na zamówienie dla Novartis Pavillon.

Ich konstrukcja i właściwości fizyczne sprawiają, że te organiczne moduły słoneczne są idealne do zastosowania w Novartis Pavillon w kształcie kopuły. Mogą być produkowane w różnych kształtach i są giętkie, półprzezroczyste i niezwykle wrażliwe na światło, co umożliwia ich instalację w miejscach, które nie są idealnie zorientowane w kierunku słońca. Zawierają również mniej szarej energii niż krzemowe moduły słoneczne, co czyni je interesującymi z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.

Rozmieszczenie modułów słonecznych na Novartis Pavillon w kształcie kopuły umożliwia pomiar energii elektrycznej wytwarzanej we wszystkich kierunkach. Dane zebrane w ciągu pierwszych kilku miesięcy działania pokazują, że fasada wytwarza wystarczającą ilość energii, aby wyświetlać tekst w ciągu dnia - gdy wystawa jest otwarta - oraz cyfrowe animacje artystyczne przez maksymalnie dwie godziny po zachodzie słońca. Obszerna analiza będzie możliwa za kilka miesięcy, gdy dostępne będą wystarczające dane.

fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures
fot.: iart – studio for media architectures

 

Karta techniczna
  • Moduły słoneczne wyprodukowane przez ASCA
  • Organiczne moduły słoneczne 10'680
  • Jednostki LED 15'120 (dwukierunkowe, łącznie 30'240 diod LED)
  • Rury w podkonstrukcji 22'536
  • Węzły w podkonstrukcji 11'608
  • Powierzchnia fasady 2'471 m2
  • Powierzchnia fotowoltaiczna 1'333 m2
  • Maksymalna moc 36 kWp
  • Roczna produkcja energii (szacunkowo) 20 MWh

Tagi: fasada zeroenergetyczna architektura efektywność energetyczna

Komentarze

Fasada zeroenergetyczna

Dodano: Czwartek, 19 Październik 2023, 06:57, Autor: kowalj90

To jest naprawdę niesamowite osiągnięcie iart, AMDL CIRCLE i Michele De Lucchi! Projekt fasady zeroenergetycznej Pawilonu Novartis w Bazylei to prawdziwa perełka w świecie architektury i zrównoważonej energii. Wykorzystanie organicznej fotowoltaiki i diod LED w tak kreatywny sposób to wyraz prawdziwej innowacji.
Ta fasada nie tylko prezentuje potencjał organicznych paneli fotowoltaicznych, ale również inspiruje do myślenia o przyszłości zrównoważonej architektury. Jestem pod wrażeniem zaawansowanego podejścia projektantów do wykorzystania energii odnawialnej w praktyce!!!

Budynki zrównoważone

L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024
Osiedle zrównoważone w Bielsku Białej - I nagroda w konkursie SARP | ARCHISTUDIO
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs archite...
Styczeń 2, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

The Prize, the only one of its kind in Europe, promotes debate abouturban responses to challenges such as climate emergency, the increase in inequalities and the impact of technological transformat...
Marzec 22, 2024
New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024