Zeroenergetyczna fasada Pawilonu Novartis
![Fasada zero-energetyczna dla Pawilonu Novartis ] Szwajcaria | fot.: iart – studio for media architectures](/var/architektura/storage/images/architektura_zrownowazona/zielone_innowacje2/zeroenergetyczna_fasada_pawilonu_novartis/2764211-1-pol-PL/zeroenergetyczna_fasada_pawilonu_novartis_catalog_articles_item_main.jpg)
iart, studio architektury z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii, zaprojektowało fasadę zeroenergetyczną. Projekt powstał we współpracy z AMDL CIRCLE i Michele De Lucchi. Projektanci wykorzystali organiczną fotowoltaikę i diody LED, do stworzenia fasady, niedawno otwartego Pawilonu Novartis, mieszczącego się w kampusie Novartis w Bazylei w Szwajcarii, tym samym prezentując potencjał organicznych paneli fotowoltaicznych.
Fasada o zerowym zużyciu energii zawiera łącznie 10 000 modułów słonecznych w kształcie rombów, z wbudowanymi diodami LED, które nie tylko świecą na zewnątrz, ale także w kierunku metalowej powłoki pod spodem. Dzięki temu światło odbija się od powłoki i mieni się na zewnątrz przez półprzezroczyste moduły słoneczne, tworząc wielowarstwową membranę z możliwością wyświetlania treści.
Zużywając tylko tyle energii elektrycznej, ile jest w stanie wyprodukować, membrana staje się zeroenergetyczną fasadą medialną. Jest to możliwe dzięki organicznym modułom słonecznym, wyprodukowanym na bazie węgla, które zostały wykonane na zamówienie dla Novartis Pavillon.
Ich konstrukcja i właściwości fizyczne sprawiają, że te organiczne moduły słoneczne są idealne do zastosowania w Novartis Pavillon w kształcie kopuły. Mogą być produkowane w różnych kształtach i są giętkie, półprzezroczyste i niezwykle wrażliwe na światło, co umożliwia ich instalację w miejscach, które nie są idealnie zorientowane w kierunku słońca. Zawierają również mniej szarej energii niż krzemowe moduły słoneczne, co czyni je interesującymi z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.
Rozmieszczenie modułów słonecznych na Novartis Pavillon w kształcie kopuły umożliwia pomiar energii elektrycznej wytwarzanej we wszystkich kierunkach. Dane zebrane w ciągu pierwszych kilku miesięcy działania pokazują, że fasada wytwarza wystarczającą ilość energii, aby wyświetlać tekst w ciągu dnia - gdy wystawa jest otwarta - oraz cyfrowe animacje artystyczne przez maksymalnie dwie godziny po zachodzie słońca. Obszerna analiza będzie możliwa za kilka miesięcy, gdy dostępne będą wystarczające dane.






Karta techniczna
- Moduły słoneczne wyprodukowane przez ASCA
- Organiczne moduły słoneczne 10'680
- Jednostki LED 15'120 (dwukierunkowe, łącznie 30'240 diod LED)
- Rury w podkonstrukcji 22'536
- Węzły w podkonstrukcji 11'608
- Powierzchnia fasady 2'471 m2
- Powierzchnia fotowoltaiczna 1'333 m2
- Maksymalna moc 36 kWp
- Roczna produkcja energii (szacunkowo) 20 MWh
Fasada zeroenergetyczna
Dodano: Czwartek, 19 Październik 2023, 06:57, Autor: kowalj90