Wnętrza

Maj 4, 2023

Biuro Grape Up w budynku postindustrialnym

fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak

Dawna fabryka Peterseima w krakowskiej dzielnicy Grzegrzółki po renowacji oferuje komfortowe biura z industrialnym duchem. Biuro Grape Up, położone w kompleksie Loft park, zostały zaprojektowane przez Iliard Architecture & Interior Design. Projekt łączy nowoczesność z dawną historią budynków.

Klient postawił przed nami zadanie stworzenia atrakcyjnej, przyjaznej do pracy przestrzeni, w której dominuje swoboda i nieformalny na co dzień klimat – mówi Dominika Stygar z pracowni Iliard Architecture & Interior Design. Dodatkowo inwestor oczekiwał transparentności, otwartości i rozległej, otwartej przestrzeni wspólnej, w której pracownicy mogą się spotykać, wymieniać pomysły i wspólnie spędzać czas, a także regenerować się w strefach odpoczynku. Zależało nam, aby biuro w jak największym stopniu ożywić, nadać mu charakter przyjazności i przytulności oraz wprowadzić szereg miejsc, w których pracownicy mogą komfortowo pracować i spędzać czas wolny. To wszystko chcieliśmy uzyskać w typowo industrialnej, początkowo bardzo surowej przestrzeni, którą musieliśmy ujarzmić i stworzyć z niej wysokiej klasy biuro dla pracowników z branży IT, którzy potrzebują wzajemnej inspiracji, energii i kreatywności, a także skupienia i wyciszenia.

fot.: Tomasz Osiak
Przyjazne wnętrza biurowe - opis projektu

Biuro Grape Up, firmy konsultingowo technologicznej z branży IT, zajmuje powierzchnię 1500 m2 i składa się z parteru oraz antresoli. W dolnej części zapewniona została otwarta przestrzeń z miejscami do wspólnej pracy i spotkań, a także gabinety przeznaczone dla osób potrzebujących ciszy i skupienia oraz sale spotkań i sale konferencyjne. Na antresoli znajdują się otwarta przestrzeń z miejscami pracy o charakterze open space, pomieszczenie z częścią kuchenno-jadalnianą oraz strefa chill-out, które integrują, pobudzają i pozwalają znaleźć przestrzeń do odprężenia w codziennej pracy.

We wnętrzach, które cechuje typowo fabryczny klimat, projektanci wprowadzili jako dominujący materiał szkło zapewniające lekkość, przestronność i transparentność. Przyjazność podkreśla wszechobecna roślinność, której zadaniem jest także ożywienie poprzemysłowego wnętrza. W części jadalnej, przy obszernym stole, znajduje się największe w biurze drzewo oliwne, a pozostałe części biura wypełniają liczne donice z przyjaznymi dla zdrowia pracowników roślinami. Zielone akcenty znajdują się także na części podłóg, gdzie z uwagi na brak dostępu do światła dziennego, nie można wprowadzić naturalnej roślinności.

W biurze, poza zielenią dominuje połączenie bielonego i naturalnego drewna z szarościami, grafitem i czernią oraz dodającymi energii czerwonymi akcentami. W ten sposób architektom udało się połączyć zastane w biurze beton, stal, otwartą więźbę dachową z wyeksponowanymi podsufitowymi instalacjami z nowoczesnym, nadającym energii wnętrzem biurowym. Dla podkreślenia industrialnego charakteru miejsca architekci zdecydowali się wprowadzić do wnętrz cegłę, która doskonale koresponduje z głównym materiałem, jaki został wykorzystany do budowy starej fabryki.

 

fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak

Tagi: wnętrza biurowe

Domy jednorodzinne

W 2017 powstał wielobranżowy projekt domu dla dwóch rodzin o powierzchni 520m2. Zrealizowany w 20...
Maj 26, 2023
Projekt parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 270m2. Dom jednorodzinny podzielony na...
Maj 26, 2023

Konkursy

This compendium is developed to highlight the importance of collaboration between architects and local communities in the design process, through the lens of the UN SDG 11 (Sustainable Cities and C...
Maj 30, 2023
The European Green Cities Award encourages successful, ambitious, inspiring and innovative green infrastructures projects.
Maj 29, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Polska Świat

Połączenie nowoczesności z lokalnym folklorem to esencja projektu Cyrhla Villas stworzonego przez projektantów mode:lina i architekta Stanisława Topora.
Połączenie nowoczesności z lokalnym folklorem to esencja projektu Cyrhla Villas stworzonego przez...
Maj 31, 2023
Prostota formy i kolorystyka sprawiają, że dom nie zaburza otoczenia i doskonale współgra z krajo...
Maj 29, 2023

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021