Wnętrza

Kwiecień 27, 2009

Siedziba banku

Santander Consumer Bank, Monchengladbach, projekt: HPP, Dusseldorf
Santander Consumer Bank, Monchengladbach, projekt: HPP, Dusseldorf

Nowa siedziba banku w Niemczech, w Monchengladbach, miała stworzyć przestrzeń dla elastyczności i kreatywności. Zwycięzcą, w konkursie na najlepszy projekt architektoniczny, okazała się firma HPP z koncepcją prostej aranżacji kompleksu budynków.

HPP należy do najbardziej znanych biur projektowych w Niemczech, stworzyła kilka ikon historii architektury, między innymi trój płaszczyznowy budynek w Dusseldorfie w latach 50. XX wieku, a w roku 2002 siedzibę firmy Allianz we Frankfurcie nad Menem, pomyślaną jako miasto w mieście.

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Aranżacja przy atrium
HPP opracowała dla Santandera architekturę, rozplanowanie miasta, formę krajobrazową i koncepcję wyposażenia. Siedzibę, ulokowaną na terenie przeznaczonym na urbanistyczny rozwój nadreńskiego miasta Monchengladbach, otacza urządzony z rozmachem park, w którym umieszczono starannie wybrane dzieła sztuki. Umieszczony w środku kompleks budynków wznosi się ku górze czterema kondygnacjami.Ogromną kubaturę architekci złagodzili różnorodnością form, powstawianymi jedna w drugą płaszczyznami i szklanymi fasadami.Tak powstaje struktura miasta. Dokładnie w stylu hiszpańskiego inwestora, który mobilność, kreatywność i komunikację podniósł do rangi podstawowych zasad przedsiębiorczości.
„Ta budowla to unikat. Tu nie ma niczego spod sztancy. Dokładnie odzwierciedla filozofię niezwykle elastycznego banku."
- mówi Wolfgang Miazgowski, kierownik projektu architektury wnętrz, HPP

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Odważna metoda
Serce centrali przedsiębiorstwa jest odzwierciedleniem całkiem nowej koncepcji na rodzaj i sposób wykonywania pracy. Zgodnie z życzeniem banku Santander praca powinna przebiegać szybciej, lepiej i powinna być zorganizowana według indywidualnych potrzeb. W skład zespołu projektowego, który stworzył wyjątkowy krajobraz współpracy, weszli najlepsi stratedzy, planiści i producenci, w tym także firma Bene. Specjalnie na potrzeby stanowisk pracy Bene opracowała stoły i meble, spełniające oczekiwania zespołu ekspertów. Mniej miejsca na pracę samodzielną, więcej - na pracę zespołową, projekty, prezentacje, konferencje - tak brzmi ostateczne zalecenie dotyczące wystroju wnętrz. Innowację widać w konkretach: nowa koncepcja wychodzi daleko poza zwyczajowe rozróżnienie pomiędzy pracą, a komunikacją i tworzy dla poszczególnych rodzajów działalności odpowiednio wspierające je systemy organizacyjne.

„Clean-Desk" u Santandera to stół o wymiarach 80 x 160 centymetrów, który można elektrycznie, w wygodny sposób, przestawiać na potrzeby pozycji siedzącej lub stojącej, na wysokość około 66 do 130 centymetrów. Technika i różne przybory przymocowane są zaciskami pod blatem. Z tyłu przesuwa się w górę i w dół cienka ścianka, zgodnie z życzeniem aktualnie pracującej osoby. Odgradza, przynosi spokój i ochronę. Otwiera przestrzeń, zaprasza do rozmowy. Jest to innowacja specjalistów projektowych, którą w przyszłości Bene odda do dyspozycji całego świata pracy.

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Zmniejszenie powierzchni przy zwiększeniu jakości pracy
„Każdy inwestor marzy o dobrych partnerach, którzy twórczo pracują zarówno nad znalezieniem rozwiązań, jak i niezawodnie te rozwiązania wdrażają." - mówi Susanne Bancken, kierowniczka projektu/architektura wnętrz, Santander Consumer Bank.

Biuro typu Open Office dla 80 pracowników staje się indywidualną przestrzenią codziennie zmieniającej się pracy. To nie miejsce, jak w tradycyjnych biurach, tu czynności nabierają indywidualnego charakteru. Papiery i dokumenty są segregowane w systemie cyfrowym lub w skrzynkach archiwalnych, zgrupowanych wokół stanowisk pracy. Przybory osobiste mają swoje miejsce w kuferku lub skrytce. Stanowiska pracy Open-Space w poszczególnych sektorach kompleksu budynków uzupełniają wydzielone na stałe pojedyncze biura.

Indywidualnej działalności służą przede wszystkim ergonomicznie zaprojektowane miejsca pracy. Na potrzeby pracy zespołowej stworzono specjalne pomieszczenia. W różnym czasie spotykają się w nich ludzie poszukujący kontaktu z innymi w celu kreatywnego tworzenia innowacji. Każdy z czterech stołów na kółkach można aranżować według życzenia, szafki pod ścianami służą do przechowywania dokumentów. Wytężoną pracę umysłową wspierają specjalne pomieszczenia typu Think-Tank. To tu gromadzą się osoby chcące w spokoju popracować nad swoim projektem, porozmawiać w cztery oczy czy przekształcić marzenia w rzeczywistość. Natomiast swobodną komunikację ułatwiają strefy wspólne, które sprzyjają nawiązaniu rozmowy przy stoliku barowym, oferując również możliwość korzystania z sieci cyfrowej. Sale biznesowe służą temu samemu celowi, gwarantując jednak więcej prywatności. Rozmowy formalne oraz telekonferencje odbywają się w salach spotkań, które również zaaranżowano w każdej części budynku.

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

I wreszcie, w pobliżu atrium sektor chill - out zachęca do chwili relaksu. To tu najwyraźniej widać efekt pracy zespołów ekspertów: sensowna ekonomicznie optymalizacja powierzchni (dwukrotnie wyższa od przeciętnej niemieckiej ekonomiczna efektywność powierzchni) w połączeniu ze wzrostem intensywności pracy i komunikacji. Jest to koncepcja, która aby zostać wcielona w życie, wymaga stałego nadzoru. I tu grupa Bene mogła pokazać swoje mocne strony: począwszy od fazy konceptualnej, przez planowanie i realizację wizji aranżacji całego budynku, skończywszy na logistycznej synchronizacji prac. Na każdym etapie firma wykazała się wyjątkowym profesjonalizmem.

Nastrój ożywia czerwony dywan oraz czerwone akcenty na meblach - barwa domu Santander - wprowadza południowy akcent do utrzymanego w czarno-białej tonacji biurowego świata. Estetyczną atrakcją głównego biura firmy jest znajdujący się na parterze ciąg pomieszczeń pełniących funkcję strefy odpoczynku, kawiarni, baru i restauracji. Każdy znajdzie tu to, co lubi najbardziej, wnętrze chłodne albo przytulne, skromne lub reprezentacyjne, natomiast kuchnia oferuje zdrowe i wyszukane dania na każdy gust.

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Fakty:
Projekt: Santander Consumer Bank, Monchengladbach
Biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf
Projekt wnętrza: Bene GmbH, Essen
Meble: Bene, Bla Station, Borks, Gubi, Interstuhl, Moroso, Walter Knoll,
Wilkhahn, Zanotta
18,000 m2 powierzchni biurowej, 1200 stanowisk pracowniczych, 50 stanowisk managerskich, 38 sal
konferencyjnych, 20 pomieszczeń projektowych, 57 think-tanków

www.officefacility.pl

Źródło: Office & Facilisty

Tagi: bank wnętrza

Domy jednorodzinne

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022

Materiały budowlane

Urządzając swoją sypialnię, warto postawić na ponadczasowe i eleganckie wzornictwo, jak również...
Czerwiec 15, 2022
      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022

Polska Świat

Ogrody Urlicha, autor projektu: WXCA
Jesieni 2022 otwarte zostaną zabytkowe ogrody Ulricha. W zlokalizowanych na Woli szklarniach, w k...
Lipiec 25, 2022
Autor: inż. arch. Alicja Nowak
Tegoroczny finał konkursu DZA odbył się 23. Czerwca 2022 na terenie Akademii Sztuk Pięknych w War...
Lipiec 6, 2022

Wzornictwo

Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021
Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Podczas wirtualnej gali jurorzy zaprezentowali pięcioro projektantów, którzy w 2021 roku stworzą...
Luty 2, 2021