Wnętrza

Kwiecień 27, 2009

Siedziba banku

Santander Consumer Bank, Monchengladbach, projekt: HPP, Dusseldorf
Santander Consumer Bank, Monchengladbach, projekt: HPP, Dusseldorf

Nowa siedziba banku w Niemczech, w Monchengladbach, miała stworzyć przestrzeń dla elastyczności i kreatywności. Zwycięzcą, w konkursie na najlepszy projekt architektoniczny, okazała się firma HPP z koncepcją prostej aranżacji kompleksu budynków.

HPP należy do najbardziej znanych biur projektowych w Niemczech, stworzyła kilka ikon historii architektury, między innymi trój płaszczyznowy budynek w Dusseldorfie w latach 50. XX wieku, a w roku 2002 siedzibę firmy Allianz we Frankfurcie nad Menem, pomyślaną jako miasto w mieście.

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Aranżacja przy atrium
HPP opracowała dla Santandera architekturę, rozplanowanie miasta, formę krajobrazową i koncepcję wyposażenia. Siedzibę, ulokowaną na terenie przeznaczonym na urbanistyczny rozwój nadreńskiego miasta Monchengladbach, otacza urządzony z rozmachem park, w którym umieszczono starannie wybrane dzieła sztuki. Umieszczony w środku kompleks budynków wznosi się ku górze czterema kondygnacjami.Ogromną kubaturę architekci złagodzili różnorodnością form, powstawianymi jedna w drugą płaszczyznami i szklanymi fasadami.Tak powstaje struktura miasta. Dokładnie w stylu hiszpańskiego inwestora, który mobilność, kreatywność i komunikację podniósł do rangi podstawowych zasad przedsiębiorczości.
„Ta budowla to unikat. Tu nie ma niczego spod sztancy. Dokładnie odzwierciedla filozofię niezwykle elastycznego banku."
- mówi Wolfgang Miazgowski, kierownik projektu architektury wnętrz, HPP

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Odważna metoda
Serce centrali przedsiębiorstwa jest odzwierciedleniem całkiem nowej koncepcji na rodzaj i sposób wykonywania pracy. Zgodnie z życzeniem banku Santander praca powinna przebiegać szybciej, lepiej i powinna być zorganizowana według indywidualnych potrzeb. W skład zespołu projektowego, który stworzył wyjątkowy krajobraz współpracy, weszli najlepsi stratedzy, planiści i producenci, w tym także firma Bene. Specjalnie na potrzeby stanowisk pracy Bene opracowała stoły i meble, spełniające oczekiwania zespołu ekspertów. Mniej miejsca na pracę samodzielną, więcej - na pracę zespołową, projekty, prezentacje, konferencje - tak brzmi ostateczne zalecenie dotyczące wystroju wnętrz. Innowację widać w konkretach: nowa koncepcja wychodzi daleko poza zwyczajowe rozróżnienie pomiędzy pracą, a komunikacją i tworzy dla poszczególnych rodzajów działalności odpowiednio wspierające je systemy organizacyjne.

„Clean-Desk" u Santandera to stół o wymiarach 80 x 160 centymetrów, który można elektrycznie, w wygodny sposób, przestawiać na potrzeby pozycji siedzącej lub stojącej, na wysokość około 66 do 130 centymetrów. Technika i różne przybory przymocowane są zaciskami pod blatem. Z tyłu przesuwa się w górę i w dół cienka ścianka, zgodnie z życzeniem aktualnie pracującej osoby. Odgradza, przynosi spokój i ochronę. Otwiera przestrzeń, zaprasza do rozmowy. Jest to innowacja specjalistów projektowych, którą w przyszłości Bene odda do dyspozycji całego świata pracy.

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Zmniejszenie powierzchni przy zwiększeniu jakości pracy
„Każdy inwestor marzy o dobrych partnerach, którzy twórczo pracują zarówno nad znalezieniem rozwiązań, jak i niezawodnie te rozwiązania wdrażają." - mówi Susanne Bancken, kierowniczka projektu/architektura wnętrz, Santander Consumer Bank.

Biuro typu Open Office dla 80 pracowników staje się indywidualną przestrzenią codziennie zmieniającej się pracy. To nie miejsce, jak w tradycyjnych biurach, tu czynności nabierają indywidualnego charakteru. Papiery i dokumenty są segregowane w systemie cyfrowym lub w skrzynkach archiwalnych, zgrupowanych wokół stanowisk pracy. Przybory osobiste mają swoje miejsce w kuferku lub skrytce. Stanowiska pracy Open-Space w poszczególnych sektorach kompleksu budynków uzupełniają wydzielone na stałe pojedyncze biura.

Indywidualnej działalności służą przede wszystkim ergonomicznie zaprojektowane miejsca pracy. Na potrzeby pracy zespołowej stworzono specjalne pomieszczenia. W różnym czasie spotykają się w nich ludzie poszukujący kontaktu z innymi w celu kreatywnego tworzenia innowacji. Każdy z czterech stołów na kółkach można aranżować według życzenia, szafki pod ścianami służą do przechowywania dokumentów. Wytężoną pracę umysłową wspierają specjalne pomieszczenia typu Think-Tank. To tu gromadzą się osoby chcące w spokoju popracować nad swoim projektem, porozmawiać w cztery oczy czy przekształcić marzenia w rzeczywistość. Natomiast swobodną komunikację ułatwiają strefy wspólne, które sprzyjają nawiązaniu rozmowy przy stoliku barowym, oferując również możliwość korzystania z sieci cyfrowej. Sale biznesowe służą temu samemu celowi, gwarantując jednak więcej prywatności. Rozmowy formalne oraz telekonferencje odbywają się w salach spotkań, które również zaaranżowano w każdej części budynku.

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

I wreszcie, w pobliżu atrium sektor chill - out zachęca do chwili relaksu. To tu najwyraźniej widać efekt pracy zespołów ekspertów: sensowna ekonomicznie optymalizacja powierzchni (dwukrotnie wyższa od przeciętnej niemieckiej ekonomiczna efektywność powierzchni) w połączeniu ze wzrostem intensywności pracy i komunikacji. Jest to koncepcja, która aby zostać wcielona w życie, wymaga stałego nadzoru. I tu grupa Bene mogła pokazać swoje mocne strony: począwszy od fazy konceptualnej, przez planowanie i realizację wizji aranżacji całego budynku, skończywszy na logistycznej synchronizacji prac. Na każdym etapie firma wykazała się wyjątkowym profesjonalizmem.

Nastrój ożywia czerwony dywan oraz czerwone akcenty na meblach - barwa domu Santander - wprowadza południowy akcent do utrzymanego w czarno-białej tonacji biurowego świata. Estetyczną atrakcją głównego biura firmy jest znajdujący się na parterze ciąg pomieszczeń pełniących funkcję strefy odpoczynku, kawiarni, baru i restauracji. Każdy znajdzie tu to, co lubi najbardziej, wnętrze chłodne albo przytulne, skromne lub reprezentacyjne, natomiast kuchnia oferuje zdrowe i wyszukane dania na każdy gust.

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Santander Consumer Bank, Monchengladbach; biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf

Fakty:
Projekt: Santander Consumer Bank, Monchengladbach
Biuro architektoniczne: HPP, Dusseldorf
Projekt wnętrza: Bene GmbH, Essen
Meble: Bene, Bla Station, Borks, Gubi, Interstuhl, Moroso, Walter Knoll,
Wilkhahn, Zanotta
18,000 m2 powierzchni biurowej, 1200 stanowisk pracowniczych, 50 stanowisk managerskich, 38 sal
konferencyjnych, 20 pomieszczeń projektowych, 57 think-tanków

www.officefacility.pl

Źródło: Office & Facilisty

Tagi: bank wnętrza

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Polska Świat

Park Pamięci Wielkiej Synagogi, NArchitekTURA / Bartosz Haduch - finalista Mies van der Rohe Award 2022
Głównym elementem aranżacji parku jest mozaika z czterdziestu szarych płyt piaskowca. Ich nieregu...
Styczeń 20, 2022
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku - Marlena Wolnik MWArchitekci (finalista Mies van der Rohe Award 2022)
Centrum Aktywności Lokalnej to projekt mający na celu stworzenie przestrzeni, która byłaby centra...
Styczeń 20, 2022

Wzornictwo

Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021
Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Podczas wirtualnej gali jurorzy zaprezentowali pięcioro projektantów, którzy w 2021 roku stworzą...
Luty 2, 2021