Wnętrza

Listopad 20, 2018

Wnętrza ormiańskie

Restauracja Lavash w Łodzi. Autor projektu: 3DProjekt
Restauracja Lavash w Łodzi. Autor projektu: 3DProjekt

Celem architektów było wykreowanie spójnego wizerunku marki, która posiada już dwie inne restauracje serwujące potrawy kuchni ormiańskiej, a jednocześnie stworzenie kameralnego wnętrza, które zagwarantuje wyjątkowy klimat i odrobinę intymności swoim gościom.

Autorami projektu są architekci z pracowni 3DPROJEKT: Izabela Markowska oraz Mariusz Wojtczak.

Postawiliśmy na mocne akcenty kulturowe, dlatego podstawą aranżacji była inspiracja owocem granatu – kulinarnym symbolem Armenii. Soczyste czerwienie i zielenie na ścianie, ale także aksamitne obicia krzeseł, heksagonalne stoły, kształt modułów sufitu podwieszanego czy żyrandole – wszystkie te elementy nawiązują do motywu przewodniego projektu. Wykorzystaliśmy tradycyjny alfabet ormiański do stworzenia autorskich dekoracji ściennych. Szczyt Ararat – ważny ormiański symbol kulturowy - stał się inspiracją kamiennego baru, serca restauracji. Czerpaliśmy inspiracje z bogatej kaukaskiej ornamentyki ludowej, której przejawem są dekoracje na blachach i szybach rozdzielających poszczególne przestrzenie lokalu. Zadbaliśmy o to, by restauracja pomimo swoich rozmiarów (500 metrów kwadratowych), była przytulna i klimatyczna, ten efekt uzyskaliśmy dzięki podziałowi na dedykowane strefy - mówi architekt, Izabela Markowska.

Restauracja Lavash w Łodzi. Autor projektu: 3DProjekt

Tradycyjne beczki do przechowywania ormiańskiego wina, tondiry do wypiekania chleba lawasz, które ukryte są pod przeszkloną podłogą restauracji czy żyrandole z kieliszków i butelek - wszystkie te elementy składają się na wnętrza, opowiadające o bogatej kulturze Armenii.

Całość wystroju stanowi połączenie ciepłych odcieni, tapicerowanych obić i dębowego drewna, które współgra z chłodnymi, industrialnymi elementami, jak cegła, stalowa blacha czy szkło – akcentami nawiązującymi do pofabrycznej historii łódzkiej Manufaktury.

 

Restauracja Lavash w Łodzi. Autor projektu: 3DProjekt

Wnętrze podzielono na kilka stref. Z prawej strony restauracji znajduje się tapicerowana kanapa, która wraz z tradycyjnymi, dębowymi stolikami, doskonale sprawdza się podczas nieformalnych spotkań. Z lewej strony natomiast zaaranżowano strefę degustacji tradycyjnych ormiańskich win, a także produkowanej od 120 lat brandy Ararat – najsłynniejszego trunku pochodzącego z Armenii. W głębi restauracji znajduje się oryginalny długi stół barowy, przy którym można stać lub siedzieć.

Pozostała część lokalu została wyposażona w stoliki restauracyjne w kształcie heksagonu, które można dowolnie zestawiać i aranżować. Wszystkie strefy są oddzielone regałami, na których znajdują się zioła i tradycyjne przetwory ormiańskie. Taki zabieg rozwiązuje problem prywatności w miejscach publicznych, a roślinne akcenty, widoczne w całej restauracji, zapewniają przytulną atmosferę.

 

Restauracja Lavash w Łodzi. Autor projektu: 3DProjekt

 

Restauracja Lavash w Łodzi. Autor projektu: 3DProjekt

Restauracja Lavash w Łodzi. Autor projektu: 3DProjekt

Restauracja Lavash w Łodzi. Autor projektu: 3DProjekt

 

O pracowni

3DPROJEKT architektura to łódzkie biuro projektowe z ponad 18 letnim doświadczeniem. Pracownia zajmuje się architekturą obiektów komercyjnych i prywatnych, a także projektowaniem i kompleksową aranżacją wnętrz. Doświadczonym zespołem kierują architekci Mariusz Wojtczak oraz Izabela Markowska. W swoich projektach łączą klasykę designu z nowoczesnością. Realizują architekturę precyzyjnie osadzoną w przestrzeni. Cenią dbałość o detal oraz funkcjonalność. Zawsze pamiętają o niebagatelnej roli architektury i jej oddziaływaniu na otoczenie człowieka.

Tagi: wnętrza architektura wnętrz restauracja

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024

Materiały budowlane

Styl skandynawski zachwyca prostotą, funkcjonalnością i naturalnością. Wnętrza urządzone w tym s...
Lipiec 24, 2024
Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024

Polska Świat

Seddülbahir Fortress by KOOP Architects _ AOMTD (Arzu Ozsavasci Architecture) © Egemen Karakaya
Finałowa lista zawiera nowe ukończone budynki i projekty architektury krajobrazu, a także najbard...
Lipiec 22, 2024
Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy
Autorem projektu jest pracownia loesch+partnerzy. Konrad Loesch, będący partnerem pracowni znalaz...
Lipiec 15, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021