Wnętrza

Lipiec 4, 2019

Zero Waste Bistro

Projektantka Linda Bergroth została laureatką Nagrody Zrównoważonego Rozwoju (Sustainability Award) za projekt Bistro Zero Waste. Nagroda Zrównoważonego Rozwoju przyznawana jest za projekty wnętrz i projekty przestrzenne, które uwzględniają ślady społeczne, ekonomiczne i środowiskowe; przyznana została w ramach inicjatywy Frame Awards 2019.

Zero Waste Bistro – to tymczasowa restauracja, zaprojektowana na zlecenie Fińskiego Instytutu Kultury w Nowym Jorku. Została zaprezentowana na wystawie WantedDesign Manhattan, podczas NYCxDesign w maju 2018 roku. Projekt był odpowiedzią na tematy przewodnie wystawy – gospodarki o obiegu zamkniętym, innowacje materiałowe i projektowanie zrównoważone. Autorem projektu jest Linda Bergroth.

Projektantka Zero Waste Bistro: Linda Bergroth, fot.:: Paavo Lehtonen

Zamierzaliśmy stworzyć wizjonerki projekt, który będzie bodźcem do dyskusji na temat tego jak istotne jest zrównoważone podejście do wszystkiego co robimy; jak każdy projekt powinien być wyrównoważony. Odzew na Zero Waste Bistro był ogromny i bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zauważeni - powiedziała dyrektor wykonawcza fińskiego Instytutu Kultury w Nowym Jorku, Kaarina Gould, która zleciła projekt.

Wnętrze zostało wykonane w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, przy użyciu pojedynczych elementów pochodzących z innych projektów - kultowych fińskich mebli i zastawy stołowej, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Każdy partner i współpracownik projektu został zaproszony przez kuratorów i wybrany na podstawie swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój. I tak wśród partnerów znaleźli się: Fiński Design Shop i Artekbrought dzięki produkowaniu w zrównoważony sposób zastawy stołowej i mebli; Durat - wprowadził na rynek nową kolekcję mebli z recyklingu; Kotkamills - zaprezentował swoje powtarzalne kubki jednorazowe; Sulapac - to zupełnie nowy, pozbawiony plastiku materiał opakowaniowy; Oklin - 24-godzinny kompostownik żywności i Finnair - jako zrównoważone linie lotnicze przewiozły projektantów i szefów kuchni z Helsinek do Nowego Jorku. Napoje były dostarczane przez destylarnię Kyrö, najdalej na północ wysuniętą destylarnię znaną z nagradzanego Napue Gin.

Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott
Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott
Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott
Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott
Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott

Restauracja Nolla z Helsinek została zaproszona do stworzenia koncepcji żywności dla Zero Waste Bistro. Ich filozofia jest prosta: odrzuć, zredukuj, ponownie użyj i tylko ostatni zasób poddaj recyklingowi. Aby z powodzeniem zrealizować ideologię zero-odpadów, założyciele Nolli Luka Balac, Albert Franch Sunyer i Carlos Henriques współpracują bezpośrednio z producentami, aby przemyśleć, odrzucić i kontrolować zużywane opakowania. Menu degustacji Zero Waste Bistro odzwierciedla nordyckie dziedzictwo rodzinnego miasta szefa kuchni, a także ich śródziemnomorskie korzenie. Wszystko pochodziło od zrównoważonych producentów, bez opakowań.

Zero Waste Bistro: Szefowie kuchni Luka Balac i Albert Franch Sunyer z Restauracji Nolla w Helsinkach, fot.:FCINY

The Frame Awards

The Frame Awards, organizowana jest przez Frame - wiodącą platformę medialną dla projektantów, identyfikują i honorują najlepsze na świecie projekty wnętrz i ludzi za nimi stojących. Łącznie 34 nagrody są podzielone na nagrody przestrzenne, wykonawcze i społeczne obejmujące całe spektrum wnętrz

Tagi: wnętrza zrównoważone wnętrza ekologiczne wnętrza nagroda

Domy jednorodzinne

Modulo House mały dom
Modulo House Dom Modulo to mały i tani w budowie energooszczędny dom o powierzchni zabudowy niep...
Październik 1, 2019
wizualizacje projektu wiejskiego domu jednorodzinnego w stylu nowoczesnej stodoły wykończonego w ciemnym drewnie i betonowym tynku
Wizualizacje 3d przestronnego nowoczesnego domu jednorodzinnego za miastem, wykończonego ciemnym...
Wrzesień 18, 2019

Konkursy

Celem konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego dla zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Budowa budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytet...
Październik 25, 2019
Gmina Michałowice oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają do udziału w konkursie realizacyjnym na koncepcję Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie.
Październik 25, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Polska Świat

Warsaw UNIT najlepszym wieżowcem w Polsce – tak brzmi werdykt międzynarodowego jury konkursu Euro...
Październik 25, 2019
Dom pozostaje osamotniony w pejzażu, bez sąsiadującej zabudowy, z dala od dróg. Surowość otoczeni...
Październik 24, 2019

Wzornictwo

The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018
Produkty nominowane do TOP DESIGN award 2018
Wyróżniają się formą, są ergonomiczne i dobrze zaprojektowane – takie produkty wybrało jury do dr...
Styczeń 24, 2018