Wnętrza

Lipiec 4, 2019

Zero Waste Bistro

Projektantka Linda Bergroth została laureatką Nagrody Zrównoważonego Rozwoju (Sustainability Award) za projekt Bistro Zero Waste. Nagroda Zrównoważonego Rozwoju przyznawana jest za projekty wnętrz i projekty przestrzenne, które uwzględniają ślady społeczne, ekonomiczne i środowiskowe; przyznana została w ramach inicjatywy Frame Awards 2019.

Zero Waste Bistro – to tymczasowa restauracja, zaprojektowana na zlecenie Fińskiego Instytutu Kultury w Nowym Jorku. Została zaprezentowana na wystawie WantedDesign Manhattan, podczas NYCxDesign w maju 2018 roku. Projekt był odpowiedzią na tematy przewodnie wystawy – gospodarki o obiegu zamkniętym, innowacje materiałowe i projektowanie zrównoważone. Autorem projektu jest Linda Bergroth.

Projektantka Zero Waste Bistro: Linda Bergroth, fot.:: Paavo Lehtonen

Zamierzaliśmy stworzyć wizjonerki projekt, który będzie bodźcem do dyskusji na temat tego jak istotne jest zrównoważone podejście do wszystkiego co robimy; jak każdy projekt powinien być wyrównoważony. Odzew na Zero Waste Bistro był ogromny i bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zauważeni - powiedziała dyrektor wykonawcza fińskiego Instytutu Kultury w Nowym Jorku, Kaarina Gould, która zleciła projekt.

Wnętrze zostało wykonane w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, przy użyciu pojedynczych elementów pochodzących z innych projektów - kultowych fińskich mebli i zastawy stołowej, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Każdy partner i współpracownik projektu został zaproszony przez kuratorów i wybrany na podstawie swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój. I tak wśród partnerów znaleźli się: Fiński Design Shop i Artekbrought dzięki produkowaniu w zrównoważony sposób zastawy stołowej i mebli; Durat - wprowadził na rynek nową kolekcję mebli z recyklingu; Kotkamills - zaprezentował swoje powtarzalne kubki jednorazowe; Sulapac - to zupełnie nowy, pozbawiony plastiku materiał opakowaniowy; Oklin - 24-godzinny kompostownik żywności i Finnair - jako zrównoważone linie lotnicze przewiozły projektantów i szefów kuchni z Helsinek do Nowego Jorku. Napoje były dostarczane przez destylarnię Kyrö, najdalej na północ wysuniętą destylarnię znaną z nagradzanego Napue Gin.

Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott
Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott
Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott
Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott
Zero Waste Bistro, fot.: Nicholas Calcott

Restauracja Nolla z Helsinek została zaproszona do stworzenia koncepcji żywności dla Zero Waste Bistro. Ich filozofia jest prosta: odrzuć, zredukuj, ponownie użyj i tylko ostatni zasób poddaj recyklingowi. Aby z powodzeniem zrealizować ideologię zero-odpadów, założyciele Nolli Luka Balac, Albert Franch Sunyer i Carlos Henriques współpracują bezpośrednio z producentami, aby przemyśleć, odrzucić i kontrolować zużywane opakowania. Menu degustacji Zero Waste Bistro odzwierciedla nordyckie dziedzictwo rodzinnego miasta szefa kuchni, a także ich śródziemnomorskie korzenie. Wszystko pochodziło od zrównoważonych producentów, bez opakowań.

Zero Waste Bistro: Szefowie kuchni Luka Balac i Albert Franch Sunyer z Restauracji Nolla w Helsinkach, fot.:FCINY

The Frame Awards

The Frame Awards, organizowana jest przez Frame - wiodącą platformę medialną dla projektantów, identyfikują i honorują najlepsze na świecie projekty wnętrz i ludzi za nimi stojących. Łącznie 34 nagrody są podzielone na nagrody przestrzenne, wykonawcze i społeczne obejmujące całe spektrum wnętrz

Tagi: wnętrza zrównoważone wnętrza ekologiczne wnętrza nagroda

Domy jednorodzinne

STAN ISTNIEJĄCY Budynek istniejący zrealizowany w 1986 roku na podstawie projektu typowego. Form...
Kwiecień 21, 2020
Wizualizacja projektu architektonicznego domu jednorodzinnego. Dom zaprojektowany w nowoczesnym,...
Kwiecień 15, 2020

Konkursy

As reaction to the unprecedented moment that we are all experiencing, Zuecca Projects has decided to launch its first ever Open Call, on the theme of Sustainable Architecture and Design. The Intern...
Maj 13, 2020
III edycja Tubądzin Design Awards, to międzynarodowy konkurs dla architektów, projektantów i studentów. Doceniamy Wasze zaangażowanie oraz inspirujące pomysły. TDA to szansa na uwolnienie twórczego...
Maj 13, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Polska Świat

Dom jednorodzinny DANWOOD z nagrodą If World Design Awards 2020
Projekt Vision 195 powstał we współpracy z renomowanym duńskim studiem projektowym Jacob Jensen D...
Kwiecień 9, 2020
Jest to charakterystyczna pionowa struktura, zaprojektowana z uwzględnieniem warunków klimatyczny...
Marzec 4, 2020

Wzornictwo

Kolekcja Modernizm nagrodzona Bronze A' Design Award w kategorii materiały budowlane i elementy konstrukcyjne
Zaprojektowana przez Maję Ganszyniec kolekcja Ceramiki Paradyż - Modernizm zdobyła nagrodę Bronze...
Maj 13, 2020
The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018