Architektura krajobrazu

Lipiec 9, 2008

Projekt zagospodarowania terenu ogrodu przydomowego w Musułach, Mazowieckie

Projekt zagospodarowania terenu ogrodu przydomowego w Musułach, Mazowieckie
Lokalizacja: Musuły, Mazowieckie
Powierzchnia: 1247 m2
Autorzy projektu: m.lesniewski

Terenem opracowania jest działka o powierzchni: ok. 1247,38 m2, na której znajduje się nowo wybudowany budynek mieszkalny, parterowy z poddaszem użytkowym.
Ukształtowanie terenu opracowania jest obecnie płaskie i nieznacznie wznoszące się od budynku mieszkalnego w stronę południowo-zachodniej granicy działki. Teren działki nie jest porośnięty żadną roślinnością istniejącą. W południowym narożniku działki znajduje się kilka niewielkich roślin.
Na działce istnieją przyłącza infrastruktury technicznej takie jak: elektryczne i wodociągowe. W części frontowej działki, przed domem znajduje się podziemny osadnik przydomowej oczyszczalni ścieków oraz przewody rozsączające. Na działce znajduje się również podziemna studzienka wodociągowa.
Na terenie działki zaprojektowano następujące elementy zagospodarowania terenu:

Nawierzchnie

Na terenie działki zaprojektowano następujące rodzaje nawierzchni; z kostki betonowej (w rejonie otoczenia domu: na podjeździe, opaskach odsączających i przed wejściem do domu), nawierzchnie z nieregularnych kamiennych płyt granitowych lub z łupka skalnego – szarych (na ścieżkach pieszych w części ogrodowej oraz od północno-wschodniej strony domu), a także nawierzchnię z bruku klinkierowego (w niewielkim ogródku warzywnym) i powierzchnie pełniące również funkcje nawierzchni (ale znacznie mniej uczęszczanych przez pieszych) w postaci obszarów pokrytych ozdobnym białym grysem kamiennym i z rozlokowanymi w niej jasnymi kamieniami.

Altana

W południowo-zachodniej części działki zaprojektowano altanę na planie kwadratu, która będzie wykonana z drewna. Głównym sposobem użytkowania altany będzie rekreacja wypoczynkowa, taka jak: biesiadowanie i spożywania posiłków na „świeżym powietrzu”, itp.
Altana będzie miała wykonaną konstrukcję w pełni z drewna. Na drewnianych potężnych słupach będzie podparty dach na planie kwadratu. Ściany altany pozostaną nie zabudowane. Dach altany będzie pokryty deskami mocowanymi na zakład. Konstrukcja altany została zaprojektowana w taki sposób aby umożliwiała zastosowanie jako pokrycia dachu również dachówki ceramicznej, takiej jak znajduje się na budynku mieszkalnym. W zależności od preferencji inwestora istnieje zatem możliwość zastosowania jednego z tych dwóch materiałów: desek lub dachówek ceramicznych. Deski pokrywające dach altany należy pomalować w kolorze dostosowanym do dachu budynku mieszkalnego, w celu ujednolicenia obu kubatur. Dzięki temu mała architektura będzie stylistycznie współgrała z budynkami.
Podłogę altany, zaprojektowano z desek tarasowych z egzotycznego drewna typu: Massaranduba lub Tatajuba, które charakteryzuje wysoki stopień wysychania, kurczenia i zniekształcania się oraz dużą odporność na tarcie.
Wszystkie drewniane elementy konstrukcji nośnej podłogi altany poza deskami podłogowymi powinny być zaimpregnowane ciśnieniowo i pomalowane dodatkowo lakiero-bejcą w celu zabezpieczenia drewna przed niszczeniem. Deski podłogowe należy zabezpieczyć specjalnym olejem do drewna egzotycznego.

Placyk z murkiem, siedziskiem i miejscem na ognisko

W planowanym ogrodzie znajdzie się kameralny placyk z murkiem, siedziskiem i centralnie ulokowanym paleniskiem obniżonym w stosunku do poziomu nawierzchni, służącym jako miejsce do rozpalania ogniska.
Do półokrągłego murka będzie przymocowana ława do siedzenia. Ława ta będzie składała się z przybetonowanej do murka półokrągłej półki o grubości ok. 12 cm, wykonanej ze zbrojonego betonu. Właściwe siedzisko ławki będzie stanowić drewniane wykończenie półki, którego poszczególne segmenty będą wykonane z sosnowego drewna klejonego i zaimpregnowanego. Siedzisko to, będzie wykonane z dopasowanych do siebie drewnianych belek stanowiących trapezoidalne części koła. Pomiędzy belkami będą zachowane szczeliny szerokości ok. 2 cm.

Pergola nad częścią tarasu

Nad wschodnią częścią tarasu zaprojektowano pergolę wykonaną z drewna, której konstrukcja będzie wsparta częściowo na słupach drewnianych a częściowo oparta o ścianę budynku mieszkalnego. Pergola będzie przytwierdzona do ściany za pomocą belki przykręconej bezpośrednio do ściany budynku. Dwie ściany pergoli (tj. północno-wschodnia i południowo-zachodnia) będą zabudowane drewnianymi ażurowymi kratkami stanowiącymi podporę dla roślin pnących, które w przyszłości porosną całość konstrukcji pergoli dając sezonowy cień bezpośrednio przy budynku. Pergola będzie przytwierdzona za pomocą specjalnych kotew do betonowej podłogi istniejącego tarasu. Pergolę będzie wykonana z sosnowego drewna i bezwzględnie powinna być zaimpregnowanego i polakierowana specjalnymi substancjami, jak np. drewnochron, lakier, lakieroejca lub inne.

Szata roślinna

Na terenie działki zostaną posadzone drzewa i krzewy liściaste i iglaste a także byliny wieloletnie oraz trawy ozdobne.

mgr inż. arch. kraj.
Marek Leśniewski,
tel. 503-681-262,
[email protected]

Dodane przez: m.lesniewski
Dodano: 09/07/2008, Zmodyfikowano: 05/08/2008

Domy jednorodzinne

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

Urządzając swoją sypialnię, warto postawić na ponadczasowe i eleganckie wzornictwo, jak również...
Czerwiec 15, 2022
      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022