Filmy

Październik 9, 2023

Winnica w Châteauneuf-du-Pape

Projekt zlokalizowany jest w Châteauneuf-du-Pape, na obszarze głównie wiejskim i rolniczym, a jego celem było stworzenie piwnicy na wino, rozbudowa istniejącej winiarni w celu zwiększenia mocy produkcyjnych i stworzenia sklepu, a także przestrzeni do użytku publicznego.

W procesie projektowania kluczowe znaczenie miała praca nad jasnym odczytaniem istniejącej architektury i nowego projektu, aby osiągnąć spójne połączenie między nimi.

Ściany winnicy, wykonane z ubitej ziemi reprezentują współczesne podejście do tradycyjnego materiału, który doskonale integruje się z krajobrazem, wzmacniając poczucie połączenia z terenem, zapewniając jednocześnie dobre właściwości izolacji termicznej i akustycznej.

Różne funkcje programu zostały podzielone na cztery odrębne bryły, które współpracują ze sobą wokół centralnego patio. Ta fragmentaryczna architektura tworzy spójną skalę z otaczającymi typologiami, zapewniając, że projekt płynnie wtapia się w wioskę. Połączenie między starym i nowym budynkiem jest zapewnione przez ukryte podziemne połączenie, które pozwala na zestawienie istniejącego i nowego budynku bez konieczności dotykania się nawzajem.

Sama piwnica na wino znajduje się pod ziemią, aby cieszyć się stałą temperaturą, a atmosfera przestrzeni jest ważnym aspektem, który został starannie przemyślany. Piwnica jest oświetlona przyćmionym naturalnym światłem przez cienkie otwory w płycie. Generują one sekwencje światła i cienia, tworząc poczucie głębi i tajemniczości. Gdy odwiedzający schodzą do piwnicy, są przenoszeni do świata wrażeń zmysłowych, gdzie widoki, dźwięki i zapachy produkcji wina łączą się, tworząc niezapomniane i wciągające doświadczenie.

Cyrkulacja wody została uwzględniona w całym projekcie: począwszy od zielonych dachów, które pochłaniają wodę, konstrukcji wspornikowych, które zbierają wodę, oraz basenu w centralnym patio, który zbiera nadmiar wody. Wąskie kanały w patio umożliwiają przepływ wody przez podziemną piwnicę na wino i dotarcie do niższego poziomu, gdzie cysterna gromadzi wodę deszczową do wykorzystania w przyszłości. Dzięki naturalnemu parowaniu zbiornik wody zapewnia odpowiednią wilgotność niezbędną do przechowywania wina.

Przeczytaj artykuł: tutaj

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024