Filmy

Październik 9, 2023

Winnica w Châteauneuf-du-Pape

Projekt zlokalizowany jest w Châteauneuf-du-Pape, na obszarze głównie wiejskim i rolniczym, a jego celem było stworzenie piwnicy na wino, rozbudowa istniejącej winiarni w celu zwiększenia mocy produkcyjnych i stworzenia sklepu, a także przestrzeni do użytku publicznego.

W procesie projektowania kluczowe znaczenie miała praca nad jasnym odczytaniem istniejącej architektury i nowego projektu, aby osiągnąć spójne połączenie między nimi.

Ściany winnicy, wykonane z ubitej ziemi reprezentują współczesne podejście do tradycyjnego materiału, który doskonale integruje się z krajobrazem, wzmacniając poczucie połączenia z terenem, zapewniając jednocześnie dobre właściwości izolacji termicznej i akustycznej.

Różne funkcje programu zostały podzielone na cztery odrębne bryły, które współpracują ze sobą wokół centralnego patio. Ta fragmentaryczna architektura tworzy spójną skalę z otaczającymi typologiami, zapewniając, że projekt płynnie wtapia się w wioskę. Połączenie między starym i nowym budynkiem jest zapewnione przez ukryte podziemne połączenie, które pozwala na zestawienie istniejącego i nowego budynku bez konieczności dotykania się nawzajem.

Sama piwnica na wino znajduje się pod ziemią, aby cieszyć się stałą temperaturą, a atmosfera przestrzeni jest ważnym aspektem, który został starannie przemyślany. Piwnica jest oświetlona przyćmionym naturalnym światłem przez cienkie otwory w płycie. Generują one sekwencje światła i cienia, tworząc poczucie głębi i tajemniczości. Gdy odwiedzający schodzą do piwnicy, są przenoszeni do świata wrażeń zmysłowych, gdzie widoki, dźwięki i zapachy produkcji wina łączą się, tworząc niezapomniane i wciągające doświadczenie.

Cyrkulacja wody została uwzględniona w całym projekcie: począwszy od zielonych dachów, które pochłaniają wodę, konstrukcji wspornikowych, które zbierają wodę, oraz basenu w centralnym patio, który zbiera nadmiar wody. Wąskie kanały w patio umożliwiają przepływ wody przez podziemną piwnicę na wino i dotarcie do niższego poziomu, gdzie cysterna gromadzi wodę deszczową do wykorzystania w przyszłości. Dzięki naturalnemu parowaniu zbiornik wody zapewnia odpowiednią wilgotność niezbędną do przechowywania wina.

Przeczytaj artykuł: tutaj

Domy jednorodzinne

si:ti studio
Istotą pracy nad projektem domu było znalezienie przejrzystej struktury przestrzenno-funkcjonalne...
Listopad 19, 2023
Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023

Wasze realizacje

Idea architektoniczna to otwarty zbiór elementów poetyckich i matematycznych, aspektów efemeryczn...
Listopad 22, 2023
Liberty House to dom który próbuje reinterpretować wzorce charakterystyczne dla krakowskiej archi...
Listopad 9, 2023

Materiały budowlane

FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023
FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023

Konkursy

The Minister Responsible for the Capitale-Nationale region, Jonatan Julien, is officially inviting landscape architects, urban designers, urban planners, and other environmental design professional...
Grudzień 1, 2023
The International VELUX Award (IVA) is a biennial ideas competition for students of architecture. It invites students from all over the world to create projects investigating the role of daylight i...
Listopad 29, 2023