Filmy

Październik 9, 2023

Winnica w Châteauneuf-du-Pape

Projekt zlokalizowany jest w Châteauneuf-du-Pape, na obszarze głównie wiejskim i rolniczym, a jego celem było stworzenie piwnicy na wino, rozbudowa istniejącej winiarni w celu zwiększenia mocy produkcyjnych i stworzenia sklepu, a także przestrzeni do użytku publicznego.

W procesie projektowania kluczowe znaczenie miała praca nad jasnym odczytaniem istniejącej architektury i nowego projektu, aby osiągnąć spójne połączenie między nimi.

Ściany winnicy, wykonane z ubitej ziemi reprezentują współczesne podejście do tradycyjnego materiału, który doskonale integruje się z krajobrazem, wzmacniając poczucie połączenia z terenem, zapewniając jednocześnie dobre właściwości izolacji termicznej i akustycznej.

Różne funkcje programu zostały podzielone na cztery odrębne bryły, które współpracują ze sobą wokół centralnego patio. Ta fragmentaryczna architektura tworzy spójną skalę z otaczającymi typologiami, zapewniając, że projekt płynnie wtapia się w wioskę. Połączenie między starym i nowym budynkiem jest zapewnione przez ukryte podziemne połączenie, które pozwala na zestawienie istniejącego i nowego budynku bez konieczności dotykania się nawzajem.

Sama piwnica na wino znajduje się pod ziemią, aby cieszyć się stałą temperaturą, a atmosfera przestrzeni jest ważnym aspektem, który został starannie przemyślany. Piwnica jest oświetlona przyćmionym naturalnym światłem przez cienkie otwory w płycie. Generują one sekwencje światła i cienia, tworząc poczucie głębi i tajemniczości. Gdy odwiedzający schodzą do piwnicy, są przenoszeni do świata wrażeń zmysłowych, gdzie widoki, dźwięki i zapachy produkcji wina łączą się, tworząc niezapomniane i wciągające doświadczenie.

Cyrkulacja wody została uwzględniona w całym projekcie: począwszy od zielonych dachów, które pochłaniają wodę, konstrukcji wspornikowych, które zbierają wodę, oraz basenu w centralnym patio, który zbiera nadmiar wody. Wąskie kanały w patio umożliwiają przepływ wody przez podziemną piwnicę na wino i dotarcie do niższego poziomu, gdzie cysterna gromadzi wodę deszczową do wykorzystania w przyszłości. Dzięki naturalnemu parowaniu zbiornik wody zapewnia odpowiednią wilgotność niezbędną do przechowywania wina.

Przeczytaj artykuł: tutaj

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025