Filmy

Październik 9, 2023

Winnica w Châteauneuf-du-Pape

Projekt zlokalizowany jest w Châteauneuf-du-Pape, na obszarze głównie wiejskim i rolniczym, a jego celem było stworzenie piwnicy na wino, rozbudowa istniejącej winiarni w celu zwiększenia mocy produkcyjnych i stworzenia sklepu, a także przestrzeni do użytku publicznego.

W procesie projektowania kluczowe znaczenie miała praca nad jasnym odczytaniem istniejącej architektury i nowego projektu, aby osiągnąć spójne połączenie między nimi.

Ściany winnicy, wykonane z ubitej ziemi reprezentują współczesne podejście do tradycyjnego materiału, który doskonale integruje się z krajobrazem, wzmacniając poczucie połączenia z terenem, zapewniając jednocześnie dobre właściwości izolacji termicznej i akustycznej.

Różne funkcje programu zostały podzielone na cztery odrębne bryły, które współpracują ze sobą wokół centralnego patio. Ta fragmentaryczna architektura tworzy spójną skalę z otaczającymi typologiami, zapewniając, że projekt płynnie wtapia się w wioskę. Połączenie między starym i nowym budynkiem jest zapewnione przez ukryte podziemne połączenie, które pozwala na zestawienie istniejącego i nowego budynku bez konieczności dotykania się nawzajem.

Sama piwnica na wino znajduje się pod ziemią, aby cieszyć się stałą temperaturą, a atmosfera przestrzeni jest ważnym aspektem, który został starannie przemyślany. Piwnica jest oświetlona przyćmionym naturalnym światłem przez cienkie otwory w płycie. Generują one sekwencje światła i cienia, tworząc poczucie głębi i tajemniczości. Gdy odwiedzający schodzą do piwnicy, są przenoszeni do świata wrażeń zmysłowych, gdzie widoki, dźwięki i zapachy produkcji wina łączą się, tworząc niezapomniane i wciągające doświadczenie.

Cyrkulacja wody została uwzględniona w całym projekcie: począwszy od zielonych dachów, które pochłaniają wodę, konstrukcji wspornikowych, które zbierają wodę, oraz basenu w centralnym patio, który zbiera nadmiar wody. Wąskie kanały w patio umożliwiają przepływ wody przez podziemną piwnicę na wino i dotarcie do niższego poziomu, gdzie cysterna gromadzi wodę deszczową do wykorzystania w przyszłości. Dzięki naturalnemu parowaniu zbiornik wody zapewnia odpowiednią wilgotność niezbędną do przechowywania wina.

Przeczytaj artykuł: tutaj

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Kwiecień 29, 2024
Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiałów, która tworzy wy...
Kwiecień 29, 2024

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024