Budynki zrównoważone

Październik 9, 2023

Winnica w Châteauneuf-du-Pape

Winnica Châteauneuf-du-Pape we Francji | JSPA Design
Winnica Châteauneuf-du-Pape we Francji | JSPA Design

JSPA Design przedstawia projekt Winery Châteauneuf-du-Pape, wieloaspektowy projekt osadzony w wiejskim i rolniczym w Châteauneuf-du-Pape, we Francji. Celem projektu było stworzenie piwnicy na wino, rozbudowa istniejącej winiarni w celu zwiększenia jej zdolności produkcyjnych, stworzenie sklepu i opracowanie nowych przestrzeni publicznych.

Procesowi projektowania przyświecała idea stworzenia wyraźnego połączenia między istniejącą architekturą a nową rozbudową, przy jednoczesnym stworzeniu spójnej całości pod względem skali, formy architektonicznej i typologii - wyjaśnia Johan Sarvan, założyciel JSPA Design w Pekinie.

Ściany z ubitej ziemi, tradycyjnego materiału, ale o zdecydowanie współczesnym stylu, pozwalają budynkowi doskonale zintegrować się z krajobrazem i wzmocnić poczucie połączenia z terenem. Ziemia, jako materiał budowlany oferuje również bardzo dobre właściwości izolacji termicznej i akustycznej.

Różne funkcje programu zostały podzielone na cztery odrębne bryły, które osadzone są wokół centralnego patio. Ta fragmentaryczna architektura tworzy spójną skalę z otoczeniem, umożliwiając dalszą integrację projektu z wioską. Połączenie między starym i nowym budynkiem jest zapewnione jedynie przez podziemne połączenie, które umożliwia zestawienie istniejącego i nowego obiektu bez ich wzajemnego kontaktu.

Wykorzystanie wody deszczowej

Cyrkulacja wody w budynku była również jednym z czynników napędzających projekt. Konstrukcje wspornikowe kierują wodę deszczową wchłanianą przez zielone dachy do centralnego basenu na patio, gdzie jest ona gromadzona. Wąskie szczeliny na konturach patio pozwalają nadmiarowi wody spłynąć do podziemnej piwnicy na wino, docierając do niższego poziomu, gdzie cysterna ostatecznie zbiera ją do przyszłego wykorzystania. Poprzez naturalne parowanie, zbiornik wody zapewnia poziom wilgotności wymagany do prawidłowego przechowywania wina przez cały rok.

Atmosfera przestrzeni jest ważnym aspektem, który został starannie przemyślany, a sama piwnica na wino znajduje się pod ziemią, aby korzystać ze stałej temperatury. Piwnica jest oświetlona słabym naturalnym światłem wpadającym przez drobne otwory w płycie, generując sekwencje cienia i światła, które tworzą poczucie głębi i tajemniczości.
"Kiedy odwiedzający wchodzą do piwnicy, są przenoszeni do świata wrażeń zmysłowych, gdzie widoki, dźwięki i aromaty produkcji wina łączą się, tworząc wciągające doświadczenie" - mówi Florent Buis, partner w JSPA Design.

Karta techniczna projektu
  • Klient: Les Terres Blanches
  • Status: Projekt koncepcyjny
  • Data budowy: początek 2024 r.
  • Powierzchnia budowy: 3 400 mkw
  • Projekt architektoniczny: JSPA Design
  • Projekt wnętrz: JSPA Design
  • Architektura krajobrazu: JSPA Design

Tagi: architektura architektura zrównoważona winnica

Budynki zrównoważone

L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024
Osiedle zrównoważone w Bielsku Białej - I nagroda w konkursie SARP | ARCHISTUDIO
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs archite...
Styczeń 2, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024