Budynki zrównoważone

Październik 9, 2023

Winnica w Châteauneuf-du-Pape

Winnica Châteauneuf-du-Pape we Francji | JSPA Design
Winnica Châteauneuf-du-Pape we Francji | JSPA Design

JSPA Design przedstawia projekt Winery Châteauneuf-du-Pape, wieloaspektowy projekt osadzony w wiejskim i rolniczym w Châteauneuf-du-Pape, we Francji. Celem projektu było stworzenie piwnicy na wino, rozbudowa istniejącej winiarni w celu zwiększenia jej zdolności produkcyjnych, stworzenie sklepu i opracowanie nowych przestrzeni publicznych.

Procesowi projektowania przyświecała idea stworzenia wyraźnego połączenia między istniejącą architekturą a nową rozbudową, przy jednoczesnym stworzeniu spójnej całości pod względem skali, formy architektonicznej i typologii - wyjaśnia Johan Sarvan, założyciel JSPA Design w Pekinie.

Ściany z ubitej ziemi, tradycyjnego materiału, ale o zdecydowanie współczesnym stylu, pozwalają budynkowi doskonale zintegrować się z krajobrazem i wzmocnić poczucie połączenia z terenem. Ziemia, jako materiał budowlany oferuje również bardzo dobre właściwości izolacji termicznej i akustycznej.

Różne funkcje programu zostały podzielone na cztery odrębne bryły, które osadzone są wokół centralnego patio. Ta fragmentaryczna architektura tworzy spójną skalę z otoczeniem, umożliwiając dalszą integrację projektu z wioską. Połączenie między starym i nowym budynkiem jest zapewnione jedynie przez podziemne połączenie, które umożliwia zestawienie istniejącego i nowego obiektu bez ich wzajemnego kontaktu.

Wykorzystanie wody deszczowej

Cyrkulacja wody w budynku była również jednym z czynników napędzających projekt. Konstrukcje wspornikowe kierują wodę deszczową wchłanianą przez zielone dachy do centralnego basenu na patio, gdzie jest ona gromadzona. Wąskie szczeliny na konturach patio pozwalają nadmiarowi wody spłynąć do podziemnej piwnicy na wino, docierając do niższego poziomu, gdzie cysterna ostatecznie zbiera ją do przyszłego wykorzystania. Poprzez naturalne parowanie, zbiornik wody zapewnia poziom wilgotności wymagany do prawidłowego przechowywania wina przez cały rok.

Atmosfera przestrzeni jest ważnym aspektem, który został starannie przemyślany, a sama piwnica na wino znajduje się pod ziemią, aby korzystać ze stałej temperatury. Piwnica jest oświetlona słabym naturalnym światłem wpadającym przez drobne otwory w płycie, generując sekwencje cienia i światła, które tworzą poczucie głębi i tajemniczości.
"Kiedy odwiedzający wchodzą do piwnicy, są przenoszeni do świata wrażeń zmysłowych, gdzie widoki, dźwięki i aromaty produkcji wina łączą się, tworząc wciągające doświadczenie" - mówi Florent Buis, partner w JSPA Design.

Karta techniczna projektu
  • Klient: Les Terres Blanches
  • Status: Projekt koncepcyjny
  • Data budowy: początek 2024 r.
  • Powierzchnia budowy: 3 400 mkw
  • Projekt architektoniczny: JSPA Design
  • Projekt wnętrz: JSPA Design
  • Architektura krajobrazu: JSPA Design

Tagi: architektura architektura zrównoważona winnica

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

World Architecture Festival 2025 will make its debut in the USA, taking place at the Miami Beach Convention Center from November 12–14. At the heart of the festival sits a unique awards programme....
Styczeń 27, 2025
The design should incorporate sustainable materials and strategies to shoot for a net-zero energy consumption building.
Styczeń 27, 2025