Polska i Świat

Październik 13, 2021

Browary Wrocławskie - architektura mixed-use

Browary Wrocławskie; źródło: SRDK Studio Śródka
Browary Wrocławskie; źródło: SRDK Studio Śródka

Dziś miasta stoją wobec wielu wyzwań ze względu na wzrost liczby ludności w miastach oraz przyczyny klimatyczne, społeczno-ekonomiczne i polityczne.  Wynikający ze sposobu współczesnego życia wzrost popularności architektury z przeznaczeniem na różne funkcje (mixed-use) skłania do ponownego przyjrzenie się zasobom miejskim. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury, zabudowań i terenów można potraktować jako sposób na odzyskanie przestrzeni i ograniczenie niekontrolowanego rozrostu aglomeracji.

Browary Wrocławskie; źródło: SRDK Studio Śródka
Architektura spełniająca potrzeby mieszkańców

Według raportu przeprowadzonego przez LSE Cities oraz Victoria Transport Policy Institute amerykańskie miasta na rozlewaniu się tracą ponad 1 bilion dolarów rocznie. W projektowaniu miast coraz częściej dąży się do tworzenia bardziej integracyjnych, zrównoważonych środowisk, skupiających różne grupy i działania oraz wspierających interakcje społeczne. Nie wystarczy już mieszkanie w centrum miasta; charakter, dziedzictwo, a co najważniejsze, kultura danego obszaru stały się kluczowymi zainteresowaniami osób poszukujących domu.

Miasta coraz częściej kładą nacisk na architekturę typu mixed-use, łączącą wiele funkcji w przestrzeni – od mieszkaniowych przez i komercyjne po kulturowe. Taki rodzaj zabudowy ma na celu tworzenie dynamicznych społeczności, okolica przyciąga więcej osób  o różnych porach dnia, co wspiera lokalny biznes i poprawia bezpieczeństwo.

Zobacz film:

Browary Wrocławskie - architektura mixed-use

Wzrost popularności architektury multifunkcyjnej wynika po części ze zmieniających się potrzeb miast, a także łączenia wszystkiego, czego mieszkaniec miasta może potrzebować, aby żyć w jednym miejscu. Według najnowszego raportu ThinkCo, trzecią spośród najważniejszych funkcji projektów mixed-use jest funkcja mieszkaniowa, występująca w 80% wszystkich przeanalizowanych przykładów.

Takie projekty stają się samowystarczalnym minipolis, w którym wielu mieszkańców polega na sobie nawzajem. Architektura mixed-use staje się dzielnicą, w której mieszkańcy czują się bezpiecznie i komfortowo – budynki wielofunkcyjne oferują elastyczność, wygodę i łączność przy oszczędności czasu. Mieszkańcy nie muszą rezygnować z lokalizacji na rzecz jakości; raczej dostają to, co najlepsze z obu światów.

Podczas gdy pożądana nieruchomość była kiedyś definiowana głównie przez doskonałą lokalizację, teraz to udogodnienia stały się nowym wyróżnikiem wartości dla nieruchomości. Planiści i projektanci rozumieją ten problem, co widać w wielu miastach przekształcających całe dzielnice. Przykładem współczesnego dużego, wielofunkcyjnego obiektu są Browary Wrocławskie – projekt SRDK Architekci Studio Śródka.

Browary Wrocławskie; źródło: SRDK Studio Śródka
Browary Wrocławskie w warzelni piwa Schultheiss

W dziewiętnastowiecznej warzelni piwa Schultheiss (późniejszym Browarze Piast) projektanci SRDK Architekci stworzyli kompleks o charakterze mixed-use. Dwie wyraźne przestrzenie: zurbanizowana i zielona nadrzeczna, definiują istotę tego miejsca. Historyczne założenie z zachowanymi czterema budynkami browaru koncentruje życie wokół trzech placów  o charakterze społecznym –­ mieszkalnego, artystycznego i handlowego – połączonych z rekreacyjnym nabrzeżem Odry. Historyczna zabudowa została uzupełniona współczesnymi budynkami w tym jednym wysokościowcem z rozległym widokiem aż po Wzgórza Trzebnickie.

„Browary Wrocławskie to kompleks o charakterze mixed-use łączący wiele funkcji. Znajdziemy tu mieszkania, lokale usługowe i przestrzenie co-workingowe. Ze względu na usytuowanie przy kanale żeglugowym Odry to też doskonałe miejsce relaksu” – komentuje Dorota Jarodzka-Śródka, właścicielka SRDK Studio Śródka.

Projekt Browarów Wrocławskich wpisuje się we  współczesne zasady urbanizacji, zapobiegające rozlewaniu się miast –  w tym między innymi wykorzystanie  przestrzeni postindustrialnych w centralnych lokalizacjach, z pełną infrastrukturą  i  komunikacją kołową  oraz  pieszo-rowerową.

Browary Wrocławskie; źródło: SRDK Studio Śródka
Browary Wrocławskie; źródło: SRDK Studio Śródka
Innowacyjne i praktyczne rozwiązania projektowe

Architektura mixed-use nie tylko spowalnia rozrastanie się miast, ale też uszczelnia tkankę miejską, tworząc nowe centra dla lokalnych społeczności. Taki rodzaj architektury i infrastruktury jest najbardziej ekonomicznym i zrównoważonym działaniem. Coraz częściej inwestorzy są zainteresowani tego  rodzaju rozwiązaniem – skala korzyści jest bardzo duża – od urbanistycznych, ekonomicznych czy klimatycznych po społeczne i kulturowe.

Przy projektowaniu nowych dzielnic miejskich, kluczowym elementem jest łączność projektu z szerszym obszarem – zabudowa musi być otwarta i płynnie zintegrowana. Zamknięte przestrzenie, które mogłyby znajdować się w dowolnym mieście i które nie odnoszą się do ich kontekstu, odchodzą w przeszłość.

Projektowanie miejskie zmierza w nowym kierunku ze względu na zmieniające się wymagania otoczenia – mniej dostępnych gruntów, zagrożenia wynikające z nadmiernego rozrostu miast i aglomeracji. Architekci tworzą wielofunkcyjne, innowacyjne i praktyczne rozwiązania projektowe, które powstają również z myślą o  kolejnych pokoleniach.  Rozwój społeczności, które zaangażują i poprawią jakość życia ludzi, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko, będzie kształtować przyszłość miast.

Tagi: architektura mixes-use Browary Wrocławskie

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

Styl skandynawski zachwyca prostotą, funkcjonalnością i naturalnością. Wnętrza urządzone w tym s...
Lipiec 24, 2024
Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024