Superkilen w Kopenhadze fot.: Superflex; projekt znalazł się w finale konkursu o nagrodę Mies van der Rohe

Polska i Świat

Luty 6, 2013

Finaliści Nagrody Mies van der Rohe 2013

Komisja Europejska wraz z Fundają Mies Van Der Rohe wyłoniła pięciu finalistów, którzy będą walczyć o Europejską Nagrodę przyznawaną Współczesnej Architekturze im. Mies van der Rohe w 2013 roku. Są to projekty z Belgii, Danii, Islandii, Portugalii i Hiszpanii.

W sumie do nagrody zgłoszono 335 prac z 37 państw europejskich. Projekt zwycięski oraz wyróżnienia ogłoszone zostaną w maju 2013 roku, natomiast ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 6. czerwca 2013 w Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie w Hiszpanii.

Chciałbym podziękować wszystkim architektom, którzy zostali nominowani do tej nagrody oraz tym, którzy znaleźli się w finale. Mamy ogromne bogactwo talentów w architekturze europejskiej, których przykłady widzimy w rozwijających się sektorach kultury. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że zawód architekta stoi przed poważnymi wyzwaniami, wynikającymi ze spowolnienia gospodarczego. Komisja Europejska i Fundacja Mies van der Rohe są zobowiązane do wspierania sektora architektury, który ma znaczący wkład do gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy, jak również jest twórcą piękna i siły działającej na rzecz spójności naszego społeczeństwa. Będziemy nadal wspierać architekturę, w tym poprzez tę nagrodę, oraz przyszły program Kreatywna Europa - powiedziała Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Finaliści Nagrody im Mies van der Rohe 2013

Miejska Hala Targowal - Gandawa, Belgia; autorzy: Robbrecht en Daem architecten oraz Marie-José Van Hee architecten; fot.: Petra Decouttere

Jest to rekonstrukcja halii targowej, mieszczącej się w centrum zabytkowego miasta Gandawa w Belgii, która ulegała degradacji i przez dziesięciolecia pełniła funkcję opustoszałego parkingu. W dwóch kolejnych konkursach w 1996 oraz w 2005 roku obie pracownie dążyły do rewitalizacji obiektu i przywrócenia historycznych funkcji obiektowi wbrew powszechnej opinii dążącej do stworzenia otwartej przestrzeni do organizacji eventów.

Mimo, że obiekt zajmuje 24 tysiące metrów kwadratowych i jest usytuowany między zabytkowymi i sakralnymi zabudowaniami, bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie. Drewniane wykończenie, chronione przez szklaną fasadę daje skromy wygląd w stosunku do szlachetniejszych zabytków kamiennych.

Superkilen - Kopenhaga, Dania; autorzy: BIG Bjarke Ingels Group; Topotek1; Superflex; fot.: Superflex

Superkilen jest przestrzenią miejską o powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych, która łączy jedną z najbardziej zróżnicowanych etnicznie i społecznie dzielnic w Danii. Projekt jest nowoczesnym parkiem, mieszczący w sobie alejki dla pieszych, ścieżki rowrowe oraz wszelkie elementy rekreacyjne.

Projekt ma na celu podkreślenie i uczczenie wielokulturowości tego miejsca. Jest pomyślalny jako gigantyczna wystawa miejska, pokazująca meble miejskie z 62 krajów, w tym również lokalnych mieszkańców.

Punktem wyjścia do projektu jest podział przestrzeni na trzy główne strefy: plac czerwony, zielony park i czarny rynek. Czerwony kwadrat jest terenem do uprawiania sportów, zielony - to park zabaw dla dzieci i trawniki, a czarny rynek - to teren piknikowy.

Harpa - Sala Koncertowa i Centrum Konferencyjne Reykjavik - Reykjavik, Islandia; autorzy: Batteríid architects; Henning Larsen Architects; Studio Olafur Eliasson; fot.: Nic Lehoux

Harpa wyłania się między lądem i morzem i jest częścią dużego projektu urbanistycznego dotyczącego terenów portowych. Jego celem jest rozwinięcie i zrewitalizowanie Reykjaviku i stworzenie lepszego połączenia portu z miastem.

Harpa pełni dwie funkcje - sali koncertowej i centrum konferencyjnego. Światło dzienne przenika przez szklana fasadę budynku, tworząc wewnątrz grę świateł i cieni niczym kalejdoskop.

  • Dom spokojnej starości - Alcácer do Sal, Portugalia
  • Pracownia architektoniczna: Aires Mateus Arquitectos

Dom spokojnej starości - Alcácer do Sal, Portugalia; autor: Aires Mateus Arquitectos, fot.: FG+SG


Projekt miał na celu stworzenie przestrzeni dla mikro-społeczności, kierującej się własnymi zasadami funkcjonowania. Jego funkcja waha się między funkcjami hotelu i szpitala, ma połączyć intymność i przestrzenie ogólnodostępne.

Metropol Parasol - Sevilla, Hiszpania; autor: J. Mayer H.; fot.: David Franck

Metropol Parasol to nowy projekt, który stał się ikoną Sewilli. Określany jako duże grzyby ma funkcję handlową i rekreacyjną: mieszczą się tam hale targowe, kawiarnie, restauracje, taras widokowy na ich szczycie. Definiuje również związek między częściami historycznymi i współczesnymi miasta.

Tagi: 2013 architektura Mies van der Rohe

Domy jednorodzinne

Projekt futurystyczny i minimalistyczny rezydencji z basenem na Śląsku.
Lipiec 13, 2019
Dom z Ogrodem ma charakter budynku funkcjonalnie współpracującego z otoczeniem. Głównym założenie...
Lipiec 12, 2019

Wasze realizacje

Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019
Miło nam, iż Inwestor będący pod wrażeniem zrealizowanego już przez naszą pracownię projektu domu...
Lipiec 13, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019
H+H Silikaty - A - produkty o podwyższonej izolacji akustycznej
A Produkty o podwyższonej izolacji akustycznej.H+H Silikaty A to wyroby wapienno-piaskowe stosowa...
Kwiecień 2, 2019

Konkursy

Tematyka tegorocznej edycji konkursu promuje ideę zrównoważonego rozwoju (sustainable economic growth), czyli procesu łączącego rozwój krajów, miast i wspólnot ludzkich z równowagą ekologiczną i oc...
Lipiec 15, 2019
Zadaniem konkursowym jest zaprezentowanie projektu: “funkcjonalność, prostota i seryjność-dla każdego ” – dom zgodny z ideami bauhausu.
Lipiec 15, 2019