Polska i Świat

Styczeń 26, 2011

Odrarium

Odrarium - wizualizacja. I miejsce w konkursie architektonicznym - Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych,  Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia
Odrarium - wizualizacja. I miejsce w konkursie architektonicznym - Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia

I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej kompleksu ekspozycyjnego fauny Odry „Odrarium” dla ZOO we Wrocławiu.

I Nagrodę otrzymała pracownia Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia.

II nagroda przyznana została Konsorcjum Firm: „ZARZYCKI”, Pracownia Projektowa Łukasz Zarzycki (Starachowice) oraz Tomasz Lichota Architekt, GAP-Gabinet Projektowy (Wrocław)




III nagrodę otrzymała praca, której autorem jest Robert Zubkowicz (Warszawa)


Fragment opisu autorskiego projektu nagrodzonego I miejscem

Główną ideą projektu jest stworzenie tzw.: „ścieżki edukacyjnej rzeki Odry”, czyli odzwierciedlenie rzeczywistego kształtu rzeki Odry od źródła aż po ujście do morza i takim rozmieszczeniu poszczególnych basenów, aby odpowiadały one kolejnym biegom rzeki. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzennemu zwiedzający, poruszający się wzdłuż przeszkleń, dających wgląd w poszczególne baseny zapoznają się także z informacjami dotyczącymi m.in fauny i flory rzeki Odry, umieszczonymi na specjalnych pulpitach informacji wizualnej ustawionych pośrodku „ścieżki edukacyjnej”.(...)

Odrarium - wizualizacja. I miejsce w konkursie architektonicznym - Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia
Odrarium - wizualizacja. I miejsce w konkursie architektonicznym - Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia

Możliwość obserwacji wzbogacono o wyniesione ponad lustro wody drewniane trapy, tworzące atrakcyjny punkt widokowy dla całego kompleksu.
Układ basenów został wkomponowany w istniejący układ cennego drzewostanu, tak aby zachować na działce istniejący starodrzew. Ponadto projekt zakłada ochronę istniejącego dębu poprzez wykonanie wokół jego pnia minimalnej dopuszczalnej strefy ochronnej równoważnej średnicy korony.
Ścieżka dla zwiedzających na swoim głównym odcinku pozbawiona jest jakichkolwiek przeszkód dla osób poruszających się na wózkach – różnice terenu pokonuje się za pomocą pochylni. Celem uatrakcyjnienia obserwacji fauny i flory w projektowanych basenach Odry a także ze względu na zminimalizowanie kolizji z istniejącymi sieciami i instalacjami wewnętrznymi projekt zakłada CZĘŚCIOWE WYNIESIENIE PROJEKTOWANEGO OBSZARU. Jest to podstawowy warunek dla przyjętych rozwiązań projektowych celem zmniejszenia kosztów realizacji inwestycji.
Całe założenie przykryte jest wolierą z siatki stalowej mocowaną do istniejących drzew lub projektowanych słupów stalowych.

Odrarium - Plansza 1. I miejsce w konkursie architektonicznym - Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia
Odrarium - Plansz 2. I miejsce w konkursie architektonicznym - Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia
Odrarium - Plansza 3. I miejsce w konkursie architektonicznym - Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia

-----------------------
Kolejnym etapem zmierzającymi do realizacji Odrarium będzie przygotowanie szczegółowej dokumentacji technicznej oraz przetarg na roboty budowlane. Ostateczny efekt, czyli udostępnienie ekspozycji gościom ZOO zaplanowane jest na wiosnę 2012 roku. W ekspozycji znajdą się ryby odpowiednie dla każdego fragmentu rzeki, od bystrzy podgórskich po słonawe wody Zalewu Szczecińskiego. Towarzyszyć im będą ptaki, a wśród nich szablodzioby, bączki i brodźce.

Źródło: ZOO Wrocław

Tagi: odrarium ZOO architektura architektura krajobrazu Wrocław

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025